Moc práce? Ale ne. Jen si musíte říct, co chcete!
Pojem domácí posilovna ale může pro každého z nás znamenat úplně něco jiného. Někteří mají to štěstí, že mají k dispozici celou místnost, kterou můžou přebudovat na své vysněné domácí fitko. Ostatním stačí speciálně vyčleněný kout v bytě. Co ale budete potřebovat v každém případě je kvalitní vybavení, se kterým můžete bezpečně pracovat tak, jak potřebujete.
Fitness, kardio nebo klasika?
Největší výhodou vlastní posilovny je to, že si ji můžete vybavit přesně tak, jak chcete! Někteří se nespokojí s ničím jiným než s kompletní sadou závaží, stojanem a posilovací lavicí, jiní si vystačí pouze s fitness podložkou a několika posilovacími pomůckami. Pak jsou tu samozřejmě různé trenažery a specializované posilovací stroje, hrazdy nebo dokonce i trampolíny.
Takže? Vyhovuje vám spíš kardio nebo silový trénink? Máte rádi jógu nebo zastáváte spíš fitness cvičení? Nebo snad od každého něco? Konečná volba vybavení záleží hlavně na tom, jak chcete k tréninku doma přistupovat a jaký máte konečný cíl. Každý z nás má trochu jiné představy o tom, jak domácí trénink vypadá, takže se nebojte improvizovat!
VYUŽITÍ VLASTNÍ HMOTNOSTI
úsporné a efektivní řešení
Efektivní způsob, jak doma posilovat je využití vlastní váhy. Pomůcky, které k tomu budete potřebovat jsou skladné, lehké a obvykle multifunkční. Vezměte si třeba takový multitrainer, který zavěsíte na strop nebo na dveře – existuje nespočet cviků, které se s ním dají provádět, a to prakticky pro celé tělo. Dále je tu celá řada expandérů s různým odporem, posilovací kolečka nebo třeba balanční podložky pro trénování rovnováhy a hlubších svalů. Pokud na ně máte místo, určitě doporučujeme i osvědčené žebřiny – jsou skvělou cvičební pomůcku pro děti i dospělé!
U tohoto druhu cvičení nemůžeme zapomenout ani na klasiku, jako jsou „obyčejné“ dřepy, kliky, výpady a podobné cviky. K těm potřebujete opravdu jen svou váhu, skvělým doplňkem je však i kvalitní fitness podložka. Ta se konec konců hodí vždy, například když se potřebujete před tréninkem rozehřát.
FITNESS
fit a v pohodě
Při fitness tréninku se neobejdete bez jednoručních činek, ať už těch klasických nebo činek typu vin-bell. Dají se použít v párech i samostatně a práce s nimi prospěje hlavně pažím a zádovému svalstvu.
Určitě vám jde hlavně o dlouhodobé udržování formy, takže rozhodně stojí za to pořídit si i domácí fitness trenažer. Obecně pro rozvoj fyzické kondice doporučujeme zejména rotopedy nebo eliptikaly – jsou šetrné na klouby a skvělé na hubnutí. Výbornou volbou jsou také veslovací trenažéry, se kterými posílíte celé tělo a zároveň zpevníte záda!
Pro zaměření na horní polovinu těla a zlepšení celkové fyzičky jsou výborné posilovací věže nebo samostojné hrazdy. Posilovací věže obvykle nabízejí několik stanic na cvičení včetně kladky s nastavitelnou zátěží. Pokud na robustnější náčiní nemáte místo, můžete si pořídit nástěnnou či stropní hrazdu, popřípadě bradla, která se dají připevnit na stěnu. Znovu doporučíme i oblíbené žebřiny.
Pokud se snažíte zaměřit na nějakou konkrétní partii, například břicho, určitě si vyberete ze specializovaných domácích přístrojů v naší nabídce.
KARDIO
kalorie nemají šanci
Při kardio tréninku máte za cíl jediné – pořádně rozpumpovat srdce! K tomu vám pomůže intenzivní cvičení, hlavně na domácích trenažerech typu běžeckých pásů či cyklotrenažerů. Zvažte i veslovací trenažer. Speciálkou je pak unikátní AirBike, který díky vzduchovému odporu neustále zvyšuje zátěž, takže nemáte šanci moc polevit!
Pokud to chcete vzít opravdu vážně, vyberte si ergometr, tedy trenažer s HRC programem. Během tréninku bude stroj sledovat váš tep a automatickou úpravou zátěže vás pak dostane do ideální tepové zóny!
Pouze na moderní technologie se ale nespoléhejte. I takové švihadlo vás dokáže pěkně prohnat a rozhodně nezabere tolik místa jako trenažer. A nesmíme zapomenout ani na oblíbené steppery! Ty simulují chůzi do kopce a intenzivním tréninkem pomůžou efektivně spalovat kalorie. A na rozdíl od reálného výšlapu schodů eliminují nárazy a šetří tak klouby.
Hledáte-li trochu zábavnější způsob tréninku, můžete zkusit menší i fitness trampolínky. Na těch si zaručeně užijete spoustu zábavy i s celou rodinou!
POSILOVÁNÍ
maximální záběr pro (budoucí) siláky
Tady už se blížíme typickým posilovnám – robustní náčiní, těžká závaží, nakládací činky. Pokud se tedy chystáte nabírat svaly, kompletní činková sada je ideální, protože s přibývající silou budete moct zvedat čím dál vyšší zátěž. Je ale důležité mít bezpečné místo, kam činky uložit, takže je dobré pořídit si s nimi i stojan.
Pak tu máme posilovací lavice – ať už jako doplněk k činkovému setu nebo samostatné náčiní. Pokud bude mít i nastavitelnou opěrku, repertoár možných cviků ještě rozšíříte. Chytáte-li se na bench press, budete potřebovat obouruční nakládací činku a nejlépe i posilovací stojan.
Taky stojí za zvážení, jestli se vám domů bude hodit i některý ze specializovaných posilovacích strojů. Asi výhodnější alternativou je nějaká pořádná multifunkční věž s kladkou – získáte s ní náčiní na větší množství cviků a zároveň ušetříte místo!
Zajímavou alternativu k činkám představují posilovací vaky s různými výplněmi. Pohyb s nimi je přirozený a počet cviků je omezen jen vaší představivostí. Nezapomeňme ani na posilovací lana, bradla nebo staré dobré medicinbaly.
Extra tipy nakonec
☑️ ZKUSTE SI ZABOJOVAT | Pokud se věnujete bojovým sportům a boxu obzvlášť, určitě si doma můžete zařídit super tréninkový koutek. Boxovací pytle se dají klasicky zavěsit na strop nebo postavit do prostoru. Při tréninku nezapomeňte ani na rukavice nebo bandáže. A až budete mít na někoho vztek, bez výčitek ho můžete vybít právě tady!
☑️ POZOR NA INTERIÉR | Některé vybavení je hodně těžké a občas může i poničit podlahu. Proto doporučujeme investovat do zátěžových podložek, které ji ochrání. Rozhodně není od věci pokrytí celé plochy domácí posilovny, obzvláště jestli rádi pracujete s těžkými činkami.
☑️ JDĚTE NA TO CHYTŘE | Chytrá elektronika dnes pomáhá všude a sport není výjimkou. Chytré hodinky napojené na mobil snímají váš tep a zaznamenávají důležité informace o průběhu cvičení. Výsledky si pak můžete prohlédnout v aplikaci a vyhodnotit tak své snažení, popřípadě si vypracovat celý tréninkový plán.
☑️ PEČUJTE I O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ | Protahováním nikdy nic nezkazíte. Pokud začnete s jógou, můžou vám ze začátku pomoct různé jóga válce či bloky. Nezabírají moc místa a určitě si vždycky nějaké využití najdou!
☑️ NEZAPOMEŇTE ODPOČÍVAT | Součástí pravidelného tréninku je také samozřejmě správné zotavení. Sem tam se stane, že se nějaký ten sval natáhne, proto je dobré mít po ruce tejpy nebo bandáže, abyste poraněné místo příliš nenamáhali.