Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

Jak správně cvičit se sporttesterem?

Ve spolupráci s naším týmem specialistů jsme připravili rádce na téma "Jak správně cvičit se sporttesterem". Nejdříve se zaměříme na to, proč a jak spočítat optimální tepovou frekvenci a posléze se podíváme na to, v čem nám pomůže samotný sporttester.

Jak správně cvičit se sporttesterem?
Jak správně cvičit se sporttesterem?


Aerobní činnost aneb jak hubnout:

Pokud chcete efektivně a správně hubnout je nutné se vyvarovat mnoha chybám, které mohou Vaši snahu znehodnotit. Není důležité během cvičení lapat po dechu a pohybovat se na hranici vyčerpání, ale to, kolikrát za minutu Vaše srdce stáhne (tepová frekvence, zkráceně TF). Pokud to přeháníte a Vaše srdce bije jako o závod frekvencí kolem 170 a více úderů za minutu, můžete si být jisti, že se dřete téměř zbytečně. Vaše tělo není schopno v tomto stavu tuky spalovat. Spaluje pouze cukry, a pokud i ty tělu dojdou začne spalovat svalovou hmotu.

Abyste efektivně hubli, tedy spalovali tuky, musíte docílit tzv. aerobní činnosti, což je dlouhodobá sportovní činnost s délkou nad 20 minut se stálou zátěží pro organismus, u níž vaše srdce tepe optimální rychlostí. Tato optimální rychlost (tepová frekvence) se pohybuje někde mezi 120-145 tepy v závislosti na pohlaví, věku, výšce postavy a hmotnosti. Je nutné ji tedy vždy počítat pro každého jednice individuálně.

 

Výpočet optimální TF:

Potřebujene znát maximální a minimální tepovou frekvenci (TFmax a TFmin). Maximální TF získáme vzorcem 220 - Váš aktuální věk. Minimální TF změříme na zápěstí v klidovém režimu. Lehněte si na cca 5 minut na záda, ležte v úplném klidu a nereagujte na žádné okolní podněty. Po 5 minutách si změřte TF na zápěstí nebo jiném pulsním bodě (např. krční tepně). Výsledná hodnota srdečních tepů za minutu je tedy TFmin.

Odečtením TFmax - TFmin dostanete tzv. tepovu rezervu (TR).

Váš optimální tep pro hubnutí pak spočítáte:
TR * 0,6 + TFmin

Příklad: Je-li můj věk 32 let a naměřil jsem si klidovou TFmin 70 tepů/min pak je má optimální TF 141 tepů za minutu. Podle vzorce:
(((220 - 32) - 70) * 0,6) + 70 = 140,8

Použití sporttesteru:

Jedině stálou kontrolou TF během cvičení pomocí měřiče tepové frekvence lze dosáhnout efektivního hubnutí a výraznějšího zlepšení fyzické kondice!

Použitím sporttesteru jsme schopni mít během cvičení a fitness aktivit jako je jízda na kole, kolečkových bruslích či běh neustále TF pod kontrolou.

Sporttester jsou v podstatě náramkové hodinky doplněné o hrudní pás, přičemž z hrudního pásu je během tréninku nepřetržitě bezdrátově přenášena Vaše TF do hodinek, které jej dokáží zobrazovat a navíc jsou schopny zvukem signalizovat nežádoucí změnu TF směrem nahoru či dolů. Můžeme se také čím dál častěji setkat s komfortním snímáním tepové frekvence ze zápěstí pomocí optického senzoru. Více informací o sporttestrech najdete v článku "Jak vybrat sporttester?".

Reálně tak dochází k situaci, že např. jedu-li na kole či bruslích a chci spalovat tuky, použiji sporttester, který mě stále udržuje v optimální zóně TF. Překročím-li svou aktivitou tuto zónu nahoru nebo dolů, sporttester mě ihned upozorní zvukovým signálem nebo vibrací, na základě kterého krátkodobě zvýším či snížím fyzickou aktivitu. Jedině tak efektivně spaluji nepotřebné tuky a posiluji svalovou hmotu, čímž zvyšuji svou celkovou fyzickou kondici.

Je také nutné si uvědomit, že aerobní aktivita vhodná pro hubnutí není zdaleka pouze o cvičení v posilovně na běžeckých pásech, eliptikalech, rotopedech či dalších trenažérech. S použitím sportesteru se aerobní aktivitou stává rovněž bruslení na in-line bruslích, chůze s holemi Nordic Walking, jízda na kole či koloběžce, klasický běh a další aktivity provozované v teplejších měsících venku v přírodě. Skvělé se jeví elektrokola, kde při těžkých výjezdech můžete využít silnější dopomoci motoru, abyste nepřekročili optimální zónu tepové frekvence. A navíc ujedete dále za kratší dobu.

Pro porovnání, pokud budete cvičit hodinu na rotopedu bude Vaše kalorická spotřeba přibližně 1 700 kJ. Pokud jezdíte podobně dlouho např. na in-line bruslích může výdej dosahovat i 2 500 kJ.

Ideální je tedy venkovní aerobní cvičení (běh, jízdu na kole či kolečkových bruslích) se sporttesterem doplnit o posilování s posilovacími pomůckami. Dochází tak k systematickému zpevňování všech částí těla a s využitím sporttesteru i k efektivnímu odbourávání tukových tkání.

"Mnoho úspěchů přeje tým inSPORTline trenérů a výživových poradců..."

Doporučujeme tyto sporttestery:


Související články

Akce a slevy na email
Akční newsletter