Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

Jak vybrat sporttester?

Jak vybrat sporttester?
Jak vybrat sporttester?

Sporttestery jsou v dnešní době nepostradatelným doplňkem každého, kdo aktivně sportuje. Jsou tu od toho, aby vám pomohly sledovat intenzitu zátěže při tréninku, upravovat ji podle svých cílů a vytěžit tak z vaší sportovní aktivity co nejvíce. Jejich hlavní funkcí je měření tepové frekvence, která je klíčem k určení optimální intenzity cvičení. Většina sporttesterů měří také čas, rychlost a překonanou vzdálenost. Přístroje vyšší úrovně nabízejí mnoho dalších užitečných funkcí, jako je ukládání a vyhodnocování výsledků pomocí aplikací nebo GPS. Na základě naměřených údajů sporttester vyhodnocuje vaši sportovní aktivitu a pomáhá vám tak docílit co nejlepších výsledků.

Co se týče přístrojů k měření sportovních aktivit, můžete se také setkat s termínem sportovní hodinky. V dnešní době se využití sporttesterů a sportovních hodinek v podstatě překrývají a mohou vás tedy zbytečně zmást. Termínem sporttester se původně označovaly přístroje, které dokázaly měřit hlavně čas a tepovou frekvenci a jejich použití bylo zaměřeno na běh. Poté ale přišly na trh hodinky s GPS, které díky této funkci dokázaly během tréninku měřit mnoho dalších hodnot. I bez funkce měření tepové frekvence tak najdou široké sportovní využití. V dnešní době však většina sportovních hodinek měření tepové frekvence i tak nabízí. Obecně ale platí, že všechny sporttestery dokáží měřit tepovou frekvenci a všechny sportovní hodinky disponují GPS funkcí.

Základní funkce

Sporttestery mohou mít celou řadu funkcí a speciálních vlastností, otázkou však je, zda je využijete. Hlavním účelem sporttesteru je měření tepové frekvence. Většina lidí si myslí, že čím více se při tréninku nadřou, tím lepších výsledků dosáhnou. To je ale velký omyl. Jestliže budete své tělo příliš přetěžovat, nejenže vám to nepomůže, můžete si navíc ještě ublížit. Sledování tepové frekvence v průběhu tréninku vám umožní upravovat intenzitu zátěže podle toho, jakého cíle chcete dosáhnout. Se sporttesterem budete vždy vědět, jestli trénujete dostatečně, nebo naopak příliš. Podrobný návod o tom, jak a proč vlastně sporttester používat, také najdete v článku "Jak správně cvičit se sporttesterem".

Monitorování tepové frekvence

Jak už bylo řečeno, monitorování tepové frekvence je základní funkcí jakéhokoliv sporttesteru. U většiny přístrojů je tepová frekvence snímána hrudním pásem, který je bezdrátově propojen se sporttesterem. Dávejte si ale pozor – u některých sporttesterů není hrudní pás součástí balení a je nutno jej dokoupit. Některé přístroje zprostředkovávají snímání tepové frekvence skrze čidlo na zápěstí nebo na paži. Takovýto snímač je sice pohodlnější a méně nápadný než hrudní pás, má ale své nevýhody. Snímač srdečního tepu na hrudníku je přesnější a vydrží pracovat déle. Přístroje se snímačem tepu na zápěstí nebo na paži se musí často dobíjet.

U hrudního pásu je důležité, jakým způsobem se data do sporttesteru přenáší. Přenosový signál může být buď digitální (kódovaný) nebo analogový (nekódovaný). Přístroje s analogovým signálem nejsou vhodné cvičíte-li ve skupině s více lidmi – může dojít k rušení signálů a přenosu dat do špatného sporttesteru. Pomocí digitálního signálu se hodinky a hrudní pás spárují a nehrozí tedy, že by váš sporttester začal zaznamenávat tep někoho jiného. Jestliže ale hodláte trénovat o samotě, sporttester s analogovým signálem vám postačí.

Většina sporttesterů dokáže určit tréninkové zóny (oblasti tepové frekvence dle zátěže organismu). Jestliže tepová frekvence z dané tréninkové zóny vystoupí, přístroj vás upozorní zvukovým signálem. Uživatel následně buď zvýší nebo sníží zátěž tak, aby se jeho tepová frekvence dostala zpět do žádoucí zóny.

Kalorie

Sporttestery dokáží spálené kalorie vypočítat dle tělesných parametrů, které do nich zadáte (věk, pohlaví, váha, výška). Skutečná spotřeba kalorií závisí na dalších faktorech a hodnota naměřená sporttesterem je tedy pouze orientační. I tak jde o užitečnou funkci, pomocí které můžete porovnávat různé tréninkové plány nebo sledovat svůj pokrok při hubnutí.

Připojení k počítači/aplikaci, ukládání informací, paměť

Mnoho sporttesterů je již dnes vybaveno pamětí na ukládání dat naměřených při předchozích trénincích. Jednotlivé modely se odlišují kapacitou paměti a tím, jak dlouho lze data v přístroji uchovat. Zaznamenané hodnoty může přístroj dále využít k vyhodnocení kondice, sledování vašeho pokroku při tréninku atd. Toto většinou probíhá pomocí příslušné aplikace na vašem počítači nebo mobilním zařízení, ke kterým se sporttester připojí pomocí funkce Bluetooth. Některé sporttestery lze připojit přímo k počítači, většinou pomocí USB konektoru. Budete tak mít plně k dispozici dlouhodobé záznamy o vaší sportovní aktivitě. Chcete-li si vést podrobné záznamy o svém tréninku, je dobré informovat se také o aplikacích, které jednotlivé sporttestery používají a o tom, s kterými operačními systémy jsou tyto aplikace kompatibilní.

Rychlost a vzdálenost

Jestliže se chcete zaměřit na čas a naměřenou vzdálenost vašeho tréninku, je vhodné koupit si sporttester s GPS funkcí, která vám nejlépe pomůže tyto hodnoty sledovat. GPS funkce je vhodná zejména pro měření delších tras, protože tam dochází k menší odchylce. Funkce GPS má tu výhodu, že ji lze využít i na kole nebo třeba na vodě. GPS má v dnešní době většina sporttesterů vyšší kvality. Jsou zařízeny tak, aby mohly kromě vaší rychlosti a překonané vzdálenosti měřit například i tempo.

Na co budete sporttester vlastně používat?

Na trhu je nepřeberné množství sporttesterů pohybujících se v různých cenových kategoriích. Na vás je, abyste si ujasnili, k čemu budete sporttester používat. To by měl být ten hlavní faktor, podle kterého se budete rozhodovat. Od plánovaného využití sporttesteru se budou dále odvíjet jeho funkce, vlastnosti a potažmo i cena. Jestliže si chcete pouze kontrolovat tepovou frekvenci během tréninku, není třeba investovat do přístroje, který dokáže sledovat vaši polohu pomocí GPS nebo měřit okolní teplotu. Hledáte-li naopak způsob, jak podrobně monitorovat svůj trénink a zaznamenávat data, je vhodné zakoupit si přístroj se specializovanými funkcemi a širším okruhem využití.

Hubnutí

Jestliže chcete začít hubnout, zakoupení sporttesteru je ten správný první krok. Sporttester vám při tréninku pomůže udržovat vaši tepovou frekvenci na optimální úrovni pro spalování tuků. K tomu vám postačí v podstatě jakýkoliv sporttester. Je ale vhodné pořídit si takový, který bude umět počítat také spálené kalorie, abyste měli celkový přehled o tom, jak efektivně cvičíte.

Běhání

Sporttester vám při běhání může hodně pomoci, záleží ale na tom, jaké funkce budete vy osobně potřebovat. Jestliže si postačíte s měřením tepu a času, bude vám vyhovovat v podstatě jakýkoliv sporttester. Pokročilejší běžci si budou chtít změřit také uběhnutou vzdálenost nebo rychlost běhu. Existují sporttestery, které nabízejí speciální běžecké funkce, jako například intervalový trénink, zaznamenávání dráhy pomocí GPS, navigace (pokud běháte v přírodě) a další. Jestliže běháte za každého počasí, zvolte si raději přístroj, který je vodotěsný a odolá různým přírodním vlivům.

Jízda na kole

Ze sporttesterů jsou pro cyklistické účely nejvhodnější víceúčelové přístroje, které dokáží vyhodnocovat aktivity více sportů. Víceúčelové sporttestery mohou pomocí funkce GPS měřit jak rychlost, tak vzdálenost. U sporttesterů, které hodláte používat za jízdy na kole je také vhdné ujistit se, že jsou voděodolné – pro případ, že budete muset jet za nepříznivých podmínek. Pokud potřebujete přístroj pouze k jízdě na kole a u jiných sportů ho nevyužijete, je pro vás spíše vhodný cyklocomputer, který se dá připevnit přímo na kolo a spolehlivě zaznamenává všechny pro cyklisty důležitá data.

Plavání

Hledáte-li sporttester vhodný k plavání, je samozřejmě nejdůležitější jeho voděodolnost. Zkontrolujte si, do jaké hloubky se se sporttesterem smíte ponořit. K plaveckým účelům se většinou hodí multifunkční přístroje určené pro více sportů, ale je třeba zohlednit to, že u většiny přístrojů nebude pod vodou fungovat přenos signálu snímače tepové frekvence. Jestliže je pro vás tedy plavání prioritou, je třeba se zaměřit na přístroje přímo uzpůsobené pro plavání a potápění. Některé sporttestery pak dokáží počítat počet temp nebo uplavané okruhy v bazénu. Jedním z takových přístrojů je například model POLAR Vantage V HR.

Všestranný sportovec

Sportujete-li aktivně a za každé příležitosti, určitě pro vás bude nejvhodnější jeden z multifukčních sporttesterů, které jsou určeny k monitorování průběhu mnoha sportovních aktivit. K takovýmto přístrojům patří například multisportovní hodinky značky Suunto, které podporují více než 80 sportů a umožňují vám sdílet dosažené výsledky s ostatními skrze sociální sítě. Takovéto přístroje nejenže měří data, jsou také schopny vypočítat vám nejvhodnější dobu odpočinku a regenerace.

Další důležité faktory při výběru:

  • Voděodolnost – Většina sporttesterů je voděodolných. Je ale rozdíl v tom, jestli s přístrojem vyrazíte běhat do deštivého počasí, nebo si s ním půjdete zaplavat. Voděodolnost se značí několika způsoby, které mohou být občas matoucí. Proto v parametrech produktů uvádíme pouze reálnou hodnotu voděodolnosti, abyste to měli jednodušší.

  • Displej – Abyste mohli během tréninku pohodlně kontrolovat naměřené hodnoty na displeji, musíte na něj dobře vidět. Většina sporttesterů disponuje podsvíceným LCD displejem, ze kterého lze hodnoty dobře číst i za nižší viditelnosti. Některé přístroje dokonce nabízejí možnost rozsvítit displej ručně a používat ho jako svítilnu. Další sporttestery lze kromě tlačítek ovládat také pomocí dotykového displeje.

  • Velikost – Některé modely sporttesterů jsou robustnější a mohou vám na ruce připadat těžké nebo příliš rozměrné. Jestliže větší přístroj s řadou funkcí nevyužijete, je lepší pořídit si jednodušší a menší sporttester, který vám na ruce bude sedět pohodlněji.

  • Baterie – S počtem funkcí přístroje se samozřejmě zvyšují i nároky na baterii, proto má většina multifunkčních přístrojů baterii na dobíjení. Ty nejsilnější baterie vydrží i za stálého používání GPS až několik dní. Baterie u sporttesterů s jednoduššími funkcemi fungují jako u klasických hodinek a musejí se čas od času vyměňovat.

Možná hledáte něco jiného...

  • Chytrý náramek - Novodobým trendem v oblasti elektroniky jsou chytré fitness náramky. Tyto přístroje monitorují vaši celodenní aktivitu – počet kroků, kvalitu spánku, tepovou frekvenci, počet spálených kalorií atd. Pomocí náramku si určíte minimální denní aktivitu a náramek vás bude průběžně motivovat k větší aktivitě. Náramky jsou lehké a nenápadné a na rozdíl od spottesterů je nenosíte jen během sportovních aktivit, ale celý den. Chytré náramky zpravidla nejsou tak přesné jako sporttestery a slouží spíše k získání celkového přehledu o vaší celodenní aktivitě.

  • Outdoorové přístroje - Pokud často pobýváte v přírodě, využijete spíše outdoorové hodinky vybavené speciálními funkcemi, které vám pomohou trávit čas právě pod širým nebem. Kromě základních funkcí, jako je výškoměr, tlakoměr, či kompas, vám tyto přístroje dokáží pomocí GPS najít cestu zpět nebo předpovídat změny počasí. Existují dokonce i speciální hodinky pro myslivce či lovce, které detekují zpětný ráz výstřelu. Outdoorové přístroje jsou odolné a dají se propojit s chytrým telefonem. Jsou vhodné zejména pro vysokohorskou turistiku, horolezectví a extrémní sporty, ale také rybaření nebo lov.

Inspirujte se:


Související články

Akce a slevy na email
Akční newsletter