Jak vybrat sporttester?
Sporttestery jsou v dnešní době nepostradatelným doplňkem každého, kdo aktivně sportuje. Jsou tu od toho, aby vám pomohly sledovat intenzitu zátěže při tréninku,...
5. 4. 2017

Mnoho zákazníků se ptá, jaký je vlastně mezi sporttestery a outdoorovými přístroji rozdíl. Není se čemu divit, na první pohled moc rozdílů patrných není. Teprve až když se začnete zabývat funkčním vybavením jednotlivých přístrojů, zjistíte, že se liší zejména v oblastech využití. V tomto rádci si stručně vysvětlíme, kdy je vhodné investovat do sporttesteru a kdy si naopak pořídit outdoorový přístroj.
Hlavní funkcí sporttesteru je měření tepové frekvence, která uživateli pomáhá stanovit si optimální intenzitu vykonávané sportovní aktivity a je tedy klíčem k co nejefektivnějšímu sportování. Kromě monitorování tepové frekvence je většina sporttesterů vybavena také měřením času a krokoměrem. Sporttestery vyšší úrovně mohou mít řadu dalších užitečných funkcí, jako například GPS, zaznamenávání tréninkových dat, počítání spálených kalorií apod. Na základě naměřených údajů sporttester vyhodnocuje vaši sportovní aktivitu a pomáhá vám tak docílit co nejlepších výsledků.
Sporttester je tedy vhodné si pořídit, jestliže aktivně sportujete a chcete ze své námahy vytěžit co nejvíce, popřípadě chcete-li mít podrobný dlouhodobý přehled o svém tréninku. Hlavním účelem každého sporttesteru je snímání tepové frekvence, ale většina z nich je doplněna o mnoho dalších užitečných funkcí. GPS u sporttesterů není podmínkou. Na trhu najdete lehké jednodušší sporttestery i robustnější multifunkční přístroje - stačí si vybrat dle vašich potřeb a nároků.
Outdoorové přístroje jsou určeny především do terénu. Jsou vyrobené z vysoce kvalitních materiálů a dokáží tak odolat extrémním podmínkám. Jejich základní výbava by měla obsahovat výškoměr, tlakoměr a kompas. Samozřejmostí je pak funkce GPS, díky které můžete sledovat svou polohu, orientovat se na mapě, a dokonce najít i cestu zpět. Tyto přístroje mají za úkol vám co nejvíce usnadnit pobyt v přírodě, a proto jsou vybaveny velice specifickými funkcemi, jako například bouřkovým alarmem nebo upozorněním na východ a západ slunce. Některé modely jsou uzpůsobené pro myslivce a lovce, a to tak, že dokáží detekovat zpětný ráz výstřelu. Další mají hloubkoměr nebo disponují funkcí meteorologické stanice. Na rozdíl od sporttesterů nemusí být outdoorové hodinky vybaveny funkcí měření tepové frekvence, i když mnoho z nich to i tak umožňuje (hrudní pás však často není součástí balení a je třeba jej dokoupit). Většina outdoorových hodinek je vhodná také ke sportování, i když k tomu více extrémnímu. Některé funkce se tak mohou prolínat s funkcemi sporttesteru, jako například stopky, fitness test nebo počítání spálených kalorií.
Outdoorové přístroje jsou tu zkrátka od toho, aby vám v přírodě poskytly veškerou podporu a komfort, ať už sportujete nebo se vydáváte na průzkum. Díky těm nejmodernějším technologiím se vyznačují svou přesností a vysokou výdrží baterie, takže s nimi můžete vyrazit i do těch nejodlehlejších míst. Všechny outdoorové přístroje jsou velice odolné, což se vyznačuje robustnějším designem.
Asi jste si všimli, že některé funkce se mohou u obou druhů přístrojů překrývat. V dnešní době má už většina sporttesterů GPS a některé dokonce disponují výškoměrem nebo kompasem. Outdoorové hodinky jsou zase často kompatibilní s hrudním pásem. U některých je obsažen přímo v balení a u některých je třeba jej dokoupit, nicméně možnost snímání tepové frekvence už není u těchto přístrojů ničím zvláštním. Při výběru vhodného přístroje tedy záleží na tom, kde a za jakých podmínek jej chcete používat a zda máte nějaké speciální nároky (například viditelnost displeje pro brýle s nočním viděním nebo vysoká voděodolnost pro potápění).