Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

Jak vybrat posilovací stroje

Posilovací stroje jsou základním vybavením každé posilovny – profesionální i domácí. Díky domácímu posilování ušetříte čas strávený ve fitcentru a užijete si soukromí při cvičení, časovou flexibilitu i přívětivé čisté prostředí.

Při výběru posilovacích strojů zvažte, kolik na ně máte doma místa, pro jaký účel je pořizujete, které partie těla chcete procvičovat a kolik peněz hodláte do vybavení investovat.

Optimální poměr mezi cenou a kvalitou fitness strojů Vám pomohou odhalit recenze lidí, kteří si je už pořídili. Třeba v nich naleznete i svůj příběh a cennou inspiraci.

Nepodceňujte nosnost posilovacích strojů

Volte raději o desítky kilogramů vyšší nosnost (maximální zatížení) stroje, než potřebujete, protože si tím zajistíte stabilitu a bezpečí při cvičení na mnoho let. Také vyšší váha samotného posilovacího stroje vypovídá o jeho lepší kvalitě.  

Typy posilovacích strojů

Posilovací věže

Hledáte-li multifunkční posilovací stroj pro domácí posilovnu, protože chcete procvičovat celé tělo na jednom stroji, bude pro Vás to pravé posilovací věž. Získáte v ní kombinaci posilovacích strojů – bench-press, kladku i adaptéry na posilování nohou. To vše v jednom a za přijatelnou cenu.

Posilovací věže jsou k dispozici v množství modelů. Mají nosnost do 130, někdy až do 150 kg (pro vysoké sportovce do výšky 2 m). Všeobecně platí, že čím dražší posilovací věž, tím lepší má ergonomii a rozsah pohybu. Pro pravidelné cvičení se určitě vyplatí konstrukčně dokonalá posilovací věž. Rezervujte však pro ni doma dostatečný prostor, asi 3 m na délku a 2,5 m na výšku.

Blíže zde: Jak vybrat posilovací věž

Posilovací lavice

Posilovací lavice vybírejte podle účelu používání a cíle cvičení:

  • posilovače břišních svalů – jednoduché a cenově dostupné stroje „na doma“
  • multifunkční posilovací lavice – polohovatelné a nastavitelné, k posílení prsních svalů, bicepsů, břicha, beder i stehen (jsou kompromisem při omezeném prostoru)
  • bench lavice – tradiční, na bench cvičení, pro intenzivní trénink, s nastavitelnou výškou stojanu na činku, často skládací

Blíže zde: Jak vybrat posilovací lavici

Trenažery

Vybudování svalové hmoty a fyzické kondice umožňují i trenažéry, proto se také řadí mezi posilovací stroje. Jsou to:

  • trenažery s procvičením nohou – rotopedy, cyklotrenažery, steppery
  • trenažery s procvičením celého těla – steppery s držadly, elipticaly, běžecké pásy, vibrogymy
  • speciální trenažery – veslovací posilovací stroje

Při výběru trenažeru zvažte, jak často ho budete využívat (jaké zátěži ho vystavíte). Posuzujte zejména váhu cvičícího a zohledněte specifické požadavky – zda se chcete zaměřit na některé partie těla, jste zvyklí používat určitý trenažer a podobně. Pak porovnávejte jednotlivé parametry konkrétního posilovacího stroje se svými potřebami. Blíže zde:

Průvodce výběrem strojů na posilování podle partií těla

Stroje na posilování zad

Bolesti zad dnes trápí téměř celou populaci, přitom pravidelným posilováním se dá řadě potíží se zády předejít. Záda výborně posílí posilovací stroje pro horní část těla, multifunkční posilovače, veslovací trenažér (případně 2v1 s recumbentem), závěsný systém či hrazda do dveří. Výbornou pomůckou je také autotrakční lehátko.

Posilovací stroje na břicho

Pevné a ploché břicho je snem většiny mužů i žen. Ke zpevnění břišních svalů slouží posilovací lavice, speciální posilovače břicha, závěsné posilovací systémy, vibrogymy, rotany, kombinované posilovače břicha a zad či posilovací věže pro trénink celého těla.

Posilovací stroje na ruce

Horní končetiny vytrénují veslovací trenažéry, posilovací lavice na bicepsy a tricepsy, činky, hrazdy. Tyto stroje a pomůcky zajistí dokonale vyrýsované paže a ramena.

Posilovací stroje na nohy  

Nohy nejlépe posílíte steppery, leg pressy, stroji na předkopávání a vibrogymy. Cvičení na stepperech se dá přirovnat k výstupu do schodů, steppery jsou však šetrnější ke kloubům. Přídavné stroje na nohy bývají součástí kombinovaných posilovacích věží.

Posilovací stroje na prsa

Vaše hrudní svaly vzpruží předpažování, bench a šikmé tlaky. Nejlepšími pomocníky jsou v tomto smyslu polohovací bench lavice, posilovače prsních svalů, kladky a činky.

Je lepší mít doma více posilovacích strojů a pomůcek

Doporučujeme Vám střídání posilovacích strojů a pomůcek podle nálady a momentální kondice. Tím zajistíte pestrost a maximální účinnost cvičení. Také každý člen rodiny si přijde na své, když může volit mezi více sportovními potřebami.

Tipy pro výběr posilovacích strojů podle účelu využití

Účel využití posilovacích strojů prozkoumáme z hlediska pohlaví. Muži se obvykle zaměřují na zvětšování síly a objemu svalové hmoty, zatímco ženy na tvarování postavy, hubnutí a zvyšování kondice.

  • Oblíbené posilovací stroje mužů jsou bench lavice, posilovače břicha, cyklotrenažéry.
  • Oblíbené posilovací stroje žen jsou multifunkční věže, rotopedy, eliptické trenažéry nebo vibrogymy.

Uchování svalů až do pozdního věku však zajistí jakékoliv posilování (kombinované s aerobním cvičením). Cvičení na posilovacích strojích zároveň působí jako prevence civilizačních nemocí, obezity a osteoporózy.

Nejoblíbenější posilovací stroje a pomůcky

Mezi populární vybavení domácích posiloven dnes patří běžecké pásy, eliptické trenažéry, rotopedyvibromasážní stroje, cenově nenáročné expandery, závěsné systémy pro posilování celého těla a samozřejmě stálice – činky a posilovací lavice.

Skvělou domácí posilovnu získáte, když si pořídíte posilovací věž, kterou doplníte jednoručními činkami a rotopedem, případně elipticalem či jiným trenažerem, který Vás bude bavit.


Související články

Akce a slevy na email
Akční newsletter