Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

Jak vybrat běžecký pás?

Jak vybrat běžecký pás?
Jak vybrat běžecký pás?

Běhání jako sportovní disciplína je člověku velmi přirozená a v současné době je na velkém vzestupu. Právě díky zvyšující se oblibě běhání jsou naše běžecké pásy stále populárnější pro ty, kteří se odmítají s běháním v zimních měsících na dlouhý čas rozloučit! Přinášíme vám proto několik tipů a rad, které napoví jak správně vybrat běžecký pás.

Nebojte se běhání na běžeckém páse

Běžecké pásy za léta svého vývoje podstoupily řadu úprav a vylepšení a uživatelsky jsou tak stále atraktivnější. Oproti klasickému běhání venku v přírodě nabízí běžecký pás výhody komfortu domova - jednoduše vás neovlivní počasí, nemusíte se zaobírat situací kolem sebe a trénink naplánujete na čas, který vám nejvíce vyhovuje. Navíc si můžete zaběhat při sledování oblíbeného pořadu v televizi!

Použití běžeckého pásu

✅ domácí běžecké pásy – do domácí posilovny i do obýváku, levnější, skladné a nehlučné, perfektní pro rekreační používání jako pomocníka při snížení váhy a udržení kondice celé rodiny
✅ klubové běžecké pásy – do klubových a hotelových posiloven, s mnoha funkcemi, vyšší kvalitou i cenou
✅ profesionální běžecké pásy – do komerčních fitcenter a posiloven, kde se předpokládá prakticky permanentní používání, splňují nejpřísnější evropské normy, ale nedisponují sklápěcí konstrukcí

Motor, rozměry, nosnost a další parametry

Uvnitř každého motorového běžeckého pásu inSPORTline je instalován elektromotor, který pohání pás během tréninku. Jeho výkon je nejčastěji udáván v HP, čili v koňských silách. Pásy s výkonem 1 - 2 HP jsou určeny pro spíše lehčí postavy a občasný domácí trénink chůze či středně rychlého běhu. Naproti tomu pásy s vyšším výkonem už se řadí mezi stroje vhodné i pro těžší postavy, celou rodinu nebo každodenní intenzivní trénink. Pokud se obáváte, že platí pravidlo „čím výkonnější, tím hlučnější", pak pro vás máme dobrou zprávu! Zde totiž platí, že spíše silnější motory jsou v konečném důsledku méně hlučné.

Zvažujete-li pořízení běžeckého pásu, pak by pro vás jako jeden z rozhodujících argumentů měl být rozměr běžeckého pásu, potažmo rozměr běžecké plochy. Pásy s užší a kratší běžeckou plochou opět poslouží spíše pro chůzi a pomalejší běh, případně pro uživatele s nižší postavou, naproti tomu pásy s širší (nad 46 cm) a delší běžeckou plochou (alespoň 140 cm) nabídnou podstatně větší uživatelský komfort všem bez ohledu na tělesné proporce, a to i při velmi rychlém běhu.

Nosnost běžeckého pásu je další důležitý argument. Maximální nosnost běžeckého pásu by měla být vždy o něco vyšší než je hmotnost nejtěžšího cvičence! Pokud je tedy vaše hmotnost například 80 kg a zvažujete koupi pásu s nosností 110 kg, pak je to správně. Opačně rozhodně ne!

Trénink můžete ozvláštnit také během do kopce, a proto má většina strojů možnost sklonu běžecké plochy do několika poloh. Nastavení náklonu probíhá obvykle elektronicky, takže je vše krásně pohodlné. Rozhodujícím parametrem při výběru pásu pak tedy může být maximální úhel sklonu, který může běžecká plocha nabídnout.

Běžecké pásy měří rychlost, uběhlé kilometry, čas cvičení, některé i tepovou frekvenci, spálené kalorie a tuk v těle. Běžné jsou přednastavené programy s výběrem profilu trasy, které si navolíte na displeji Dnes se často nabízí i možnost propojení běžeckého pásu se smartphonem či tabletem (pásy inCondi).

Mezi další funkce a vybavení pak patří bezdrátové připojení hrudního pásu, zdířka pro audio kabel, reproduktory a podobné vychytávky.

Bezmotorový běžecký pás

Tak trochu samostatnou podkategorií jsou bezmotorové běžecké pásy. Ty fungují na principu působení těžištěm proti nakloněné rovině. Takový pás, jak již název naznačil, nemá žádný motor a rozpohybujete ho vlastní energií. Tento typ tréninku je výrazně odlišný od běhání na klasickém motorovém běžeckém páse. Důležité je vědět, že bezmotorové pásy jsou svou podstatou spíše simulací chůze do kopce a trénuje se zde spíše chůze nebo velmi pomalý běh, a vše obvykle probíhá při přidržování se madel, díky kterým se můžete lépe zapřít vůči běhounu. Je každopádně velmi vhodnou variantou pro ty z vás, kterým je blíže právě tento typ pohybu.

Technologie běžeckých pásů inSPORTline

Moderní běžecké pásy inSPORTline disponují spoustou funkčních „vychytávek", které se postarají o ničím nerušený trénink:

Heart Rate Control

Vyšší modely běžeckých pásů nabízejí technologii HRC, která umožní plynulé přizpůsobení tréninkového tempa Vaší aktuální tepové frekvenci. Součástí takového běžeckého pásu je tzv. hrudní pás, který si lze upevnit během tréninku kolem hrudníku a bezdrátově tak snímat a přenášet informaci o Vaší tepové frekvenci do jednotky běžeckého pásu. Ten pak dokáže reagovat ve chvíli, kdy Vaše tepová frekvence přesáhne požadované hodnoty snížením či naopak zvýšením zátěže, v tomto případě rychlosti běhu.
 

Silent Motion Technology

Díky technologickým úpravám jsme získali výkonné motory s maximálně tichým chodem, zvýšeným chladícím efektem motoru a prodloužením životnosti. Minimalizovali jsme tak hlučnost běžeckého pásu na minimum, aby byl Váš trénink opravdu nerušeným sportovním zážitkem.
 

Shock Absorbing System 

Unikátní systém odpružení plochy běžeckého pásu pomocí speciálních silentbloků. Díky této technologii je běhání na pásech inSPORTline výrazně šetrnější k Vašim kloubům než klasické běhání venku. Navíc jsou tímto do značné míry odhlučněny dopady chodidel na běžeckou plochu. Technologie je ve svých modifikacích využívána u levnějších i dražších modelů běžeckých pásů.

Easy Fold System

Rozložení a složení pásu inSPORTline zvládnete jednou rukou! Jednoduchý a efektivní pístový mechanismus umožňuje velmi snadné rozložení i složení pásu, které zvládne i malé dítě!
 

Touch & Run ovládání

Snažíme se, aby naše běžecké pásy nabídly funkce tam, kde je opravdu hledáte. Proto jsme důležitá funkční tlačítka pro změnu rychlosti nebo sklonu pásu umístili přímo do postranních madel tak, abyste je měli kdykoliv po ruce. Složitější programy potom naleznete pod rychlými volbami přímo na hlavním ovládacím panelu běžeckého pásu. Začít i ukončit trénink dokážete jedním tlačítkem.

Hlídejte si tepovou frekvenci!

Chcete-li efektivně a správně hubnout, je nutné se vyvarovat mnoha chybám, které mohou vaši snahu znehodnotit. Není žádoucí během cvičení lapat po dechu a pohybovat se na hranici vyčerpání. Odborníci doporučují sledovat při cvičení vaši tepovou frekvenci a cvičení jí přizpůsobovat.

Pokud to přeháníte a vaše srdce bije jako o závod, je vaše snaha z velké části zbytečná. Vaše tělo totiž není schopno v tomto stavu spalovat tuky, jejichž energetický rozklad je při takto velké zátěži jednoduše pro organismus pomalý, a proto sáhne po rychlých cukrech, které se ukládají ve svalech a začne tak svaly poškozovat. Pro udržení správné tepové frekvence můžete využít HRC (Heart Rate Control) program nebo speciálních sportovních hodinek, tzv. sporttesterů.

Abyste tedy efektivně hubli a spalovali tuky, je potřeba docílit tzv. aerobní činnosti, což je dlouhodobá sportovní činnost trvající víc než 20 minut se stálou zátěží pro organismus u níž vaše srdce tepe optimální rychlostí. Tato optimální tepová frekvence se u dospělého člověka pohybuje v rozmezí mezi cca 120–145 tepy za minutu v závislosti na pohlaví, věku, výšce a hmotnosti každého jedince. Tepovou frekvenci je proto nutné vždy počítat individuálně pro každého zvlášť!

Podrobnější vysvětlení a výpočet tepové frekvence naleznete v rádci „Jak správně cvičit se sporttesterem". 

Srovnání běžeckých pásů inSPORTline

5 tipů, jak vybrat běžecký pás

Montáž běžeckých pásů

Údržba běžeckých pásů

A pořiďte si běžecký pás i k vám domů!

Související produkty


Související články

Akce a slevy na email
Akční newsletter