Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

Jak vybrat eliptický trenažér?

Jak vybrat eliptický trenažér?
Jak vybrat eliptický trenažér?

Eliptický trenažér (také eliptical nebo crossový trenažér) je populární a účinný kardio stroj, na kterém se nohy pohybují po elipsovité křivce. Tímto pohybem šetří klouby a díky pohyblivým madlům vám umožňuje zapojit i horní část těla. Jak potvrzuje jedna z uživatelek: „Cítím, jak mi zabírají svaly, ale zároveň netrpí klouby.“

Pravidelným cvičením na eliptickém trenažéru posílíte svou tělesnou i psychickou kondici, srdce a svaly nohou, stehen, hýždí, zad, ramen i paží. Stroj pomáhá i při hubnutí, případně i rekonvalescenci, přičemž nemusíte chodit do posilovny ani fitcentra – cvičíte v pohodlí domova.

Základní doporučení a tipy pro výběr elipticalu

  • Před výběrem zvažte, kdo a jak často bude eliptical používat. Rekreační cvičenec, více osob, nebo profesionální sportovec?
  • Zohledněte váhu a výšku cvičícího (respektujte doporučené hodnoty zatížení). Obvykle platí, že čím vyšší je cena, tím robustnější a prostornější stroj je. Pokud očekáváte vysoké vytížení, volte stroje té nejvyšší kvality.

Vyberte si typ elipticalu

Připlaťte si za kvalitnější výbavu a více funkcí

Jste-li náročnější sportovec, vybírejte mezi dražšími stroji - jsou elektronicky ovládané, mají těžší zátěžové kolo (setrvačník) a vyšší nosnost. Balení obvykle obsahuje i hrudní pás pro efektivnější cvičení.

Propojte stroj s tabletem, jezděte a bavte se!

V dnešní době jsou "in" trenažery přizpůsobené k propojení s tabletem nebo smartphonem, díky nimž si virtuálně zajezdíte na zajímavých místech světa - s eliptikaly inCondi to určitě vyzkoušejte.

Pro náročné zákazníky máme samozřejmě v nabídce i luxusní eliptické trenažéry.

Jaké parametry sledovat při výběru eliptického trenažeru?

✅ Brzdný systém – Nejčastěji narazíte na magnetický brzdný systém, který pracuje na principu přibližování a oddělování magnetů od setrvačníku a zajišťuje tak plynulý a tichý chod trenažeru. O něco lepší je elektromagnetický brzdný systém.
✅ Rám – Zahrnuje doporučené zatížení, design a ergonomii. Maximální nosnost stroje má být vždy o něco vyšší než je hmotnost nejtěžšího cvičence.
✅ Zátěžové kolo – Hmotnost tohoto setrvačníku se obvykle pohybuje mezi 4 a 15 kg, profesionální stroje mohou mít ale zátěžové kolo ještě těžší. Optimální hmotnost je důležitá pro kvalitu a intenzitu tréninku. Těžší kolo zaručuje plynulejší a vyrovnanější chod, a tím pádem i efektivnější trénink.
✅ Délka kroku – Tento parametr určuje nejzazší vzdálenost chodidel od sebe. Obecně platí, že čím delší je krok, tím efektivnější je cvičení a opisovaná elipsa více připomíná například lyžování ne běžkách. Dražší stroje díky své delší a větší konstrukci zpravidla nabízí také větší délku kroku.
✅ Rozteč nášlapů – Určuje vzdálenost mezi vnitřními hranami pedálů, pohodlnější pak obvykle bývá cvičení s nohama blíže u sebe. Menší rozteče dosahují především stroje, které mají zátěžový mechanismus vpředu. Pedály se pak mohou pohybovat po speciálních kolejnicích a můžou být blízko u sebe, protože jim "nepřekáží" rám stroje.
✅ Počítače a snímače tepové frekvence – Jednoduchý počítač je dnes součástí každého eliptikalu. Měří kadenci cvičení, vzdálenost a dobu tréninku. Profesionální modely nabízejí nadstandardní funkce, například měření tepové frekvence, počet spálených kalorií, nastavení profil trasy a podobně.
✅ Kloubní spoje – Kvalita materiálu i provedení podmiňují odolnost stroje. Levné modely využívají třecí segmenty (pouzdra), střední třída je obvykle osazena kovovými či mosaznými pouzdry a komerční stroje kvalitními SKF ložisky.

O co se ještě zajímat při výběru elipticalu?

  • Tichý chod, transportní kolečka seřizovací nožičky určené k vyrovnání nerovností podlahy.
  • Další funkce – Profesionální stroje umožňují připojení hrudního pásu a přizpůsobují zátěž tepové frekvenci cvičence (HRC program), nabízejí také tréninkové programy, měření tělesného tuku, orientační test tělesné kondice, senzory zabudované v rukojetích a podobná vylepšení.
  • Záruka, servis, náhradní díly – Praktické je využít například servis eliptikalu u vás doma.

Montáž elipticalu

Související kategorie


Související články

Akce a slevy na email
Akční newsletter