Úvod > Jak vybrat Eliptický trenažér?

Jak vybrat Eliptický trenažér?

Jak vybrat Eliptický trenažér?

Eliptický trenažér (eliptical, crossový trenažér) je populární a účinný kardio fitness stroj, na němž se nohy pohybují po elipsovité křivce. Šetří klouby a díky madlům trénuje i horní část těla. Jak potvrzuje jedna z uživatelek: „Cítím, jak mi zabírají svaly, ale zároveň netrpí klouby.“

Pravidelným cvičením na eliptickém trenažéru posilíte tělesnou a psychickou kondici, srdce, svaly nohou, stehen, hýždí, zad, ramen i paží. Stroj napomáhá i hubnutí a rehabilitaci, přičemž nemusíte chodit do posilovny ani fitcentra – cvičíte v pohodlí domova.

Základní doporučení a tipy pro výběr elipticalu

 • Před výběrem zvažte, kdo a jak často bude eliptical používat. Zda rekreační cvičenec, více osob, nebo profesionální sportovec?
 • Zohledněte váhu a výšku cvičícího (respektujte doporučené hodnoty zatížení elipticalu). Pro velmi vytížené elipticaly požadujte nejvyšší kvalitu.

Zvolte typ elipticalu

Připlaťte si za kvalitnější výbavu a více funkcí

Jste-li náročnější sportovec, vybírejte mezi dražšími elipticaly (využijte slevové akce). Jsou elektronicky ovládané, mají těžší zátěžové kolo, vyšší nosnost a hrudní pás, díky kterému dosáhnete efektivnějšího cvičení.

Propojte stroj s tabletem, cvičte a bavte se!

IN jsou modely elipticalů přizpůsobené k propojení s tabletem nebo smartphonem, díky nimž se virtuálně pohybujete na zajímavých místech světa.

Přát si můžete také luxusní eliptický trenažér.

Jaké parametry sledovat při výběru elipticalu?

 • Brzdný systém – vyskytuje se většinou magnetický, který zajišťuje plynulý a tichý chod elipticalu. O něco lepší je indukční (elektromagnetický) brzdný systém.
 • Rám – doporučené zatížení (hmotnost a výška cvičence), design a ergonomie. Maximální nosnost elipticalu má být vždy o něco vyšší než je hmotnost nejtěžšího cvičence.
 • Zátěžové kolo – od 4 do 10 kg. Optimální hmotnost je důležitá pro kvalitu a intenzitu tréninku. Těžší kolo zaručuje plynulejší a vyrovnanější chod, a tím i efektivnější trénink.
 • Středové uložení zátěžového kola – má odpovídat intenzitě tréninku. Plynulý a tichý chod elipticalu garantují strojní kuličková ložiska.
 • Počítače a snímače tepové frekvence – jednoduchý počítač je dnes součástí každého elipticalu. Měří kadenci cvičení, vzdálenost a čas cvičení. Profesionální modely elipticalů nabízejí nadstandarní funkce, např. měření tepové frekvence, počet spálených kalorií, umožňují nastavit profil trasy a podobně.
 • Madla a úchyty – musí být ergonomická a z dobrého materiálu, který neklouže při pocení rukou.
 • Kloubní spoje – kvalita materiálu i provedení podmiňují odolnost stroje. Levné modely využívají třecí segmenty, střední třída elipticalů je obvykle osazena kovovými či mosaznými pouzdry a komerční stroje SKF ložisky.

O co se ještě zajímat při výběru elipticalu?

 • Tichý chod, transportní kolečka, seřizovací nožičky určené k vyrovnání nerovností podlahy.
 • Další funkce – profesionální stroje umožňují připojení hrudního pásu a přizpůsobují rychlost tepové frekvenci cvičence, nabízejí tréninkové programy, změření tělesného tuku, orientační test tělesné kondice, senzory zabudované v rukojetích a podobná vylepšení pro přitažlivost tréninku.
 • Záruka, servis, náhradní díly – praktické je využít například servis elipticalu u Vás doma.

Pořiďte si eliptický trenažér

Český košík roku 2015 Ověřeno zákazníky Finalista Shop roku 2016 Finalista Shop roku 2015 Shop roku 2011 Záruka 10 let Apek - certifikovaný obchod