Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

5 tipů pro snadný výběr hřídele na činku

5 tipů pro snadný výběr hřídele na činku
5 tipů pro snadný výběr hřídele na činku

Pokud chcete posílit horní polovinu těla, s obouruční činkou nikdy nepochybíte! Její největší výhodou je samozřejmě to, že si ji můžete sami sestavit přesně podle svých požadavků. Vše, co potřebujete, je činková hřídel, kotouče a pár objímek. Prvním krokem je pak správný výběr tyče - pojďme se podívat, jakých kritérií byste se měli řídit.

1. Průměr hřídele

Průměr hřídele je zásadní, protože mu musí odpovídat průměr otvoru v kotoučích, které chcete používat. V domácím prostředí se obvykle setkáte s průměry 30 nebo 25 mm, u profesionálního vybavení se téměř bezvýhradně používají hřídele olympijské – tedy s průměrem 50 mm.

2. Délka hřídele

Pro běžné vzpírání většinou postačí činky dlouhé 120 až 180 cm. Pokud se chystáte na bench press, zjistěte si nejdříve rozteč stojanu na činku a podle toho vybírejte délku tyče - obvykle se bude pohybovat v rozmezí 180 až 220 cm. Hřídele pro jednoruční nakládací činky jsou samozřejmě kratší a jejich délka se pohybuje okolo 35 až 40 cm.

3. Zakřivení a tvar

Zakřivení činkové osy vám pomůže zaměřit se na specifické svalové skupiny. Zatímco klasická rovná osa je vhodná pro bench press vleže nebo posilovaná bicepsů ve stoje, osu se zakřivením využijete při posilování tricepsů a dalších cviků zaměřených na konkrétní partie. Zajímavým řešením je pak dvojitá tyč s úchopy, speciálně zaměřená na tricepsy.

4. Materiál

Protože nakládací hřídel musí odolat vysoké zátěži, je vyrobena z jakostní nerezové oceli. Nejvyšší nosnosti pak najdete u olympijských tyčí.

5. Typ upevnění kotoučů

Kotouče na hřídel upevníte buď pomocí objímek nebo závitů. Závity jistí kotouče pevněji, jejich šroubování ale zabere více času. Objímky naopak stačí jednoduše navléct na tyč.

Olympijské tyče jsou specifické nakládací částí, která se protáčí. Díky tomu jsou schopné kompenzovat pohyb kotoučů na hřídeli při prudkých pohybech s činkou. Uvnitř nakládací části tak najdete buď ložiska nebo kluzná pouzdra, přičemž efektivněji budou pohyb kotoučů brzdit vždy tyče s ložisky.

 

Přečtěte si o posilování s činkami více:

 

Akce a slevy na email
Akční newsletter