Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

Jak si vybrat tu správnou činku?

Jak si vybrat tu správnou činku?
Jak si vybrat tu správnou činku?

I když jsou činky na první pohled jednoduchou posilovací pomůckou, mnohdy vás překvapí svou všestranností! Obdivuhodné je také množství svalových skupin, které s nimi můžete procvičit. Pro správný trénink je ale třeba najít také tu správnou činku.

Činky podle typu

Podle provedení můžeme činky rozdělit do dvou hlavních kategorií – na nakládací činky a činky s pevně danou hmotností. Jestliže máte doma málo místa, určitě je ekonomičtější činka nakládací, na které můžete pomocí kotoučů měnit zátěž. Kompletní sada činek klasických přece jen potřebuje nějaký ten prostor – když už ne profesionální fitko, tak alespoň slušnou domácí posilovnu.

  • Nakládací činky – Díky možnosti upravit hmotnost činky přidáváním nebo ubíráním závaží si vystačíte v podstatě s jednou činkou, i přesto, že vaše výkonnost postupem času stoupá. Také přijdou vhod, pokud se najde více uživatelů v jedné domácnosti. Kotouče jsou obvykle součástí sady, použít ale můžete i sady koupené samostatně – jen dbejte na to, aby se shodoval průměr hřídele s průměrem otvoru u kotouče.
  • Univerzální činky – Tyto činky mají pevně danou hmotnost a tvar, což se může projevit v ergonomickém provedení nebo protiskluzovém vroubkování, které zajistí lepší úchop.
  • Činky typu kettlebell – Jedná se o specifické činky ve tvaru zvonu s rukojetí nahoře. Jsou skvělé pro silový tréninku a nabízejí širokou škálu využití pro jednoruční i obouruční úchop. I proto patří mezi ty nejoblíbenější posilovací pomůcky.
  • Činky na aerobik – Ideální také na běhání, fitbox a další sporty – všude tam, kde pomohou zvýšit zátěž tréninku, ale zároveň díky kompaktní velikosti nepřekážejí v pohybu. Jsou lehčí a menší, aby vám bez problémů padly do ruky.

Hmotnost činky

Při výběrů správné hmotnosti činky je nutné si nejdřív ujasnit, za jakým účelem vlastně cvičíte. Těžší činky jsou dobré k budování svalové hmoty, zatímco ty lehčí svaly zpevňují a stabilizují tak klouby a šlachy. Obecně platí, že větší svalový plocha unese i větší zátěž. Pokud se tedy chcete zaměřit na paže a ramena, používejte spíše menší a střední činky a ty větší si nechte na posilování zad, prsou a nohou.

Začátečníci by samozřejmě měli začínat s lehčími činkami a postupně se dopracovat k vyšším zátěžím. Dávejte si pozor – nadměrná zátěž svaly namáhá a může vést i ke zranění.



Materiál

Činky se mohou lišit jak složením výplně, tak materiálem povrchové úpravy. Jako výplň se obvykle používá cement, ocel a odolné kovové slitiny. Povrch už může být různorodější – chrom, guma, plast nebo třeba vinyl.

Pogumované činky tlumí nárazy při dopadu na zem a jsou tak oblíbené hlavně v domácím prostředí. Zároveň toho hodně vydrží a snesou hrubší zacházení, což platí i pro činky s ocelovou výplní. Na druhé straně spektra máme cementové činky, které jsou cenově výhodné, ale je třeba se k nim chovat šetrněji. Také je dobré si pamatovat, že s vyšší hmotností cementové činky zároveň roste i její objem.


Činkové sady

Když už se rozhodnete pro koupi celé činkové sady, určitě budete chtít, aby činky měly podobné vlastnosti a samozřejmě také stejný design. Při výběru vám pomůže rozdělení do kategorií podle materiálu a vlastností jednotlivých modelových řad:



Obouruční činky

Obouruční činky jsou důležitou součástí profesionálního i domácího posilování! Efektivně s nimi zapracujete zejména na horní polovině těla, konkrétně bicepsech, tricepsech, ramenech a prsním svalstvu. Trénink je ale náročnější než s činkou jednoruční. Pokud s obouručkou teprve začínáte, měli byste sáhnout po hmotnosti závaží kolem 15-20 kg. Kromě klasických vzpěračských činek pak existují zajímavé moderní variace.

  • Nakládací činkový set – Stará dobrá klasika! Snadno změníte hmotnost závaží a k připevnění kotoučů stačí jednoduché objímky. Nejdůležitější je, aby se průměr hřídele, kterou používáte, shodoval s průměrem otvorů v kotoučích.
  • Posilovací vak s úchopy – Posilovací vaky jsou čím dál tím oblíbenější a skvěle se na nich trénuje síla. Mohou být plnitelné nebo s danou hmotností. Výhodou je, že je můžete vzít i ven a posilovat tak na čerstvém vzduchu. Obvykle mají hned několik možností úchopu a pohyb se zátěží je tak přirozenější a dynamičtější.
  • Vodní posilovací vak – Funguje na podobném principu jako ostatní posilovací vaky, ale díky tekutině uvnitř se rozložení zátěže neustále mění. Skvělé pro trénování síly a výbušnosti.
  • Činka ve tvaru baseballové pálky – Řada činek Clubbel vám pomůže kombinovat dynamické a silové cvičení. Díky svému tvaru a dobrému úchopu vynikají svou všestranností a celou škálou možných cviků.

Přečtěte si o posilování s činkami více:


Související články

Akce a slevy na email
Akční newsletter