Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

Jak vybrat volně stojící hrazdu?

Chcete-li se zaměřit na trénink horní části těla, nejjednodušším a nejefektivnějším způsobem, jak toho dosáhnout, je pořídit si hrazdu. Každý musí zohlednit prostor, který doma má a zvolit si takový typ hrazdy, který mu bude nejvíce vyhovovat. Jestliže na to máte dostatek místa, určitě zvažte koupi volně stojící hrazdy. Vyžaduje sice větší prostor ke cvičení než například hrazda nástěnná, na druhou stranu ale můžete očekávat rozšířené možnosti tréninku a další výhody. Jestliže potřebujete hrazdu s vyšší nosností, ale nechcete kvůli ní vrtat do zdi nebo stropu, je tu volně stojící hrazda právě pro vás.

Co od své hrazdy očekáváte?

Jednotlivé modely volně stojících hrazd se mohou lišit provedením i počtem možných cviků. Uživatelé se při výběru většinou řídí podle toho, jak lze konkrétní hrazdy využít:

  • Nastavení výšky hrazdy a dalšího náčiní k přitahování – Volně stojící hrazdy jsou na tom zdaleka nejlépe, co se týče úpravy výšky hrazdy dle potřeb uživatele. Většina hrazd tohoto druhu poskytuje několik nastavitelných úrovní hrazdové tyče. To je obzvláště výhodné pro lidi s nadprůměrnou výškou, kteří obvykle mají problém s nalezením optimální polohy hrazdy pro cvičení. Na rozdíl od nástěnné hrazdy nastavená výška není permanentní a hrazdu proto může využívat více uživatelů.
  • Hrazdy vhodné do venkovních prostorů – Tyto hrazdy jsou vyrobené z antikorozních materiálů a obvykle jsou součástí modelu posilovací věže, která nabízí kromě přítahů další cvičení. Je třeba se rozhodnout, zda takovéto hrazdy chcete využívat pouze venku, nebo jestli je v zimních měsících plánujete přemístit do vnitřních prostor. Jestli ano, měli byste vzít v potaz hmotnost výrobku a náročnost jeho přesunu.
  • Nepřenosné volně stojící hrazdy – Tyto hrazdy jsou robustní a těžko se s nimi manipuluje, zároveň jsou však stabilní a poskytují další posilovací prvky, jako například bradla, nástavce na kliky apod.

Ať už si zvolíte hrazdu jakoukoliv, pro použití ve vnitřních prostorách je vždy dobré koupit si pod ni ochrannou podložku.

Podle čeho volně stojící hrazdu vybírat?

Na trhu je celá řada druhů a modelů volně stojících hrazd a každá se svými vlastnostmi alespoň částečně odlišuje od těch ostatních. Díky tomu je sice jakákoliv kategorizace těchto výrobků poněkud obtížná, na druhou stranu to ale znamená, že si můžete svou novou hrazdu vybírat na základě specifických požadavků a vlastností. V následujících bodech jsme shrnuli ty nejdůležitější faktory, které byste měli před koupí volně stojící hrazdy zvážit:

Materiál

Na materiálu záleží! Doporučuje se kupovat volně stojící hrazdy vyrobené zejména z oceli, protože jsou nejrobustnější a nejstabilnější. Jejich nevýhodou je ale to, že je velice namáhavé je někam přesunout. Lehčí a skladnější modely jsou většinou vyrobeny z hliníku, aby se daly snadněji skládat nebo přenášet. Tyto hrazdy mají ale nižší nosnost a mohou působit nestabilním dojmem.

Většina multifunkčních hrazd má polstrované opěrky zad a předloktí pro větší pohodlí při posilování. U většiny hrazd jsou úchopy opatřeny pěnovými gripy.

Robustnost

Čím robustnější materiál, tím je samozřejmě hrazda těžší a hůře se s ní manipuluje. Na druhou stranu jsou ale tyto hrazdy a posilovací věže stabilnější bez toho, aniž by se musely připevňovat ke zdi nebo k podlaze. Budete-li však chtít hrazdu čas od času přemístit, nebo ji v létě používat venku, budete nejspíše preferovat lehčí variantu.

Rozšířené možnosti využití

Volně stojící hrazdu si zpravidla uživatelé nekupují pouze kvůli přítahům, ale také proto, že nabízí možnost dalších posilovacích cvičení (multifunkční hrazdy jsou často kombinovány s bradly). Některé volně stojící hrazdy vám dokonce umožní kromě horní poloviny těla posilovat i nohy, popřípadě jsou vybaveny prvky na kliky či sedy-lehy. Dobře si proto rozmyslete, co od takové hrazdy očekáváte a které cviky upřednostňujete. Některé multifunkční hrazdy lze dokonce rozložit tak, že plní funkci posilovací lavice. Zakoupení hrazdy s takto rozšířeným okruhem použití by měli zvážit především uživatelé, kteří už nějaké posilovací náčiní vlastní a mohli by jej tím pádem s hrazdou kombinovat.

Nosnost

Ujistěte se, že vámi vybraná volně stojící hrazda unese vás a kohokoliv jiného, kdo na ni bude s největší pravděpodobností cvičit. Většina volně stojících hrazd má poměrně vysokou nosnost, obzvláště ty robustní.

Výška hrazdy

Je nutné si uvědomit, že vaše výška vás může ve výběru nové hrazdy omezit. Pamatujte, že správný přítah musí začít z pozice, ve které máte při uchopení hrazdy ruce plně natažené. Raději si tedy vyberte hrazdu, u které lze výšku hrazdové tyče nastavit do optimální polohy i pro vás.

Dostatek prostoru

Volně stojící hrazdy mají tu nevýhodu, že kolem sebe potřebují dostatek prostoru. Také je nutné dávat si pozor i na dostatečnou vzdálenost od stropu, takže je nejlepší před koupí všechny vzdálenosti pečlivě změřit a srovnat s parametry výrobku, který jste si vyhlédli. Hodí se tedy spíše do domácích posiloven nebo otevřenějších prostor.
 

Teď už určitě najdete hrazdu, která vám bude vyhovovat:

Související kategorie


Související články

Akce a slevy na email
Akční newsletter