Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

Jaký typ hrazdy zvolit?

Hrazdy jsou jednoduché, ale extrémně účinné posilovací pomůcky, které by neměly chybět v žádné domácí posilovně. Umožní vám efektivně posilovat celou horní polovinu těla pomocí vlastní váhy, a to přímo z pohodlí vašeho domova. Hrazda vám pomůže posílit zejména břicho, prsní svaly, ruce a záda. Cvičení na hrazdě je obecně považováno za nejlepší způsob, jak si vypracovat silná a rozložitá záda, bez toho abyste museli pravidelně navštěvovat posilovnu. Ještě větší výhodou hrazd je ale to, že mohou být umístěny téměř kdekoliv – na strop, na zeď, na žebřiny, dokonce i mezi dveřní zárubně – a proto jsou vhodné i do malých bytů a jiných prostor s omezenou kapacitou. Ve většině případů navíc není jejich pořizovací cena příliš vysoká, takže neváhejte a pojďte si s námi vybrat svou vlastní hrazdu. Určitě se vám to vyplatí!

Jaký typ hrazdy zvolit?
Jaký typ hrazdy zvolit?


Před koupí si dobře promyslete, kam hrazdu umístíte. Důsledně si změřte všechny potřebné vzdálenosti, a pečlivě podle nich hrazdu vyberte. Uvažujete-li o koupi dveřní hrazdy a máte dřevěné zárubně, dejte si pozor na případné rozklížení a poškození dveří. V takových případech je lepší pořídit si hrazdu nástěnnou, která se zavrtá do zdi. Pokud máte doma žebřiny, můžete si pořídit závěsnou hrazdu a zachytit ji za ně. Změřte si ale průřez příčky, aby vám velikost hrazdy odpovídala. Dalšími důležitými faktory při koupi hrazdy jsou nosnost a kvalita zpracování a materiálu (nejvíce se doporučují ocelové hrazdy s protiskluzovou úpravou).

Jak už bylo zmíněno, výběr hrazdy záleží zejména na tom, kam ji hodláte umístit. Dle tohoto kritéria dělíme hrazdy na dveřní, nástěnné, stropní a volně stojící. Dále také nabízíme různé typy bradel, se kterými můžete svůj repertoár posilovacích cviků ještě rozšířit. Pečlivě zvažte, který z výrobků vám bude vyhovovat nejlépe.


Dveřní hrazdy

Dveřní hrazdyDveřní hrazdy jsou velmi praktickou pomůckou k formování svalů v horní polovině těla. Tyto hrazdy se do dveří připevňují buď roztažením nebo zavěšením za zárubně. Rozhodněte se tedy, zda budete chtít jednoduchou teleskopickou hrazdu, nebo závěsnou hrazdu s více úchyty. Některé dveřní hrazdy jsou dodávány s doplňkovým příslušenstvím, jakým jsou například gumová táhla nebo bezpečností pojistky proti uvolnění. Kromě posílení horních partií dochází při cvičení také ke zpevnění stabilizačních svalů, což vám může pomoci od dlouhodobé bolesti zad. Při posilování se můžete zaměřit na různé svalové skupiny podle toho, jak daleko od sebe máte ruce, když hrazdu uchopíte.

Tyto hrazdy se vyznačují rychlou a snadnou montáží – a stejně snadno je lze i ze dveří uvolnit. To je výhodou obzvláště jestliže doma nemáte moc místa, nebo nemáte z jakéhokoliv důvodu možnost navrtat hrazdu do zdi. U dřevěných zárubní není doporučeno používat teleskopickou hrazdu, jelikož hrozí nebezpečí rozklížení a poškození dveří.

Výhody: není třeba vrtat, šetří místo, jednoduché upevnění, možnost připevnění k horní i spodní části dveří
Nevýhody: při špatném upevnění teleskopických variant hrozí poničení dveřních zárubní

Více o výběru dveřní hrazdy >> zde <<


Nástěnné hrazdy

Nástěnné hrazdy se připevňují na stěny pomocí šroubů a stejně jako dveřní hrazdy slouží ke cvičení přítahů a shybů pro posilování zad, rukou i prsních svalů. U nástěnných hrazd sledujte vzdálenost mezi úchopy i jejich šířku. Zvolte si takové rozměry, jaké vám budou nejlépe vyhovovat. Některé nástěnné hrazdy poskytují možnost měnit úhel a vzdálenost úchopů. Zamyslete se tedy také nad tím, které skupiny svalů budete chtít posilovat. Nástěnné hrazdy jsou obvykle robustní a mají vyšší nosnost než hrazdy dveřní. Výška umístění záleží pouze na vás, takže si v tomto ohledu můžete hrazdu plně přizpůsobit svým potřebám. Při nákupu si pak dávejte pozor, zda jsou součástí balení i vruty pro přišroubování.

V této kategorii jsou zahrnuty také hrazdy na žebřiny. Tyto hrazdy není třeba šroubovat – stačí je na žebřiny zavěsit, a to buď v jejich horní nebo spodní části. Nezapomeňte si změřit průřez příčky, aby vám velikost hrazdy odpovídala.

Výhody: nastavení výšky dle vlastních potřeb, nezabírají mnoho místa, více druhů úchopu
Nevýhody: po přišroubování už nelze měnit polohu

Více o výběru nástěnné hrazdy >> zde <<


Stropní hrazdy

Stropní hrazdaStropní hrazda je variantou hrazdy nástěnné, máte-li dostatečně vysoké stropy. Tuto skvělou pomůcku k posilování je ale třeba řádně upevnit, abyste se vyhnuli nebezpečným pádům nebo zraněním. Když zrovna necvičíte, můžete ji použít i k pověšení boxovacího pytle nebo závěsného posilovacího systému. Na správně připevněné stropní hrazdě lze, stejně jako s ostatními druhy hrazd, posilovat ruce a břišní a zádové svaly. Jestliže se chcete pyšnit rovnými širokými zády a vypracovaným hrudním košem, pravidelné cvičení na stropní hrazdě je pro vás určitě tou správnou cestou. Tyto hrazdy mohou mít několik úchopů, což dodá vašemu tréninku na různorodosti. K připevnění stropní hrazdy budete potřebovat vrtačku s vrtákem do zdiva a hmoždinky.

Výhody: umístíte prakticky kdekoliv, lze použít k pověšení boxovacího pytle nebo závěsného posilovacího systému, vyšší nosnost
Nevýhody: náročnější montáž

Více o výběru stropní hrazdy >> zde <<


Volně stojící hrazdy

Volně stojící hrazdaVolně stojící hrazdy mají robustní konstrukci a slouží k efektivnímu posilování celého těla (variabilita cviků závisí na provedení jednotlivého modelu – typ a počet úchopů apod.). Volně stojící hrazdy jsou dostatečně stabilní na to, aby unesly celou vaši váhu i bez připevnění. Jedná se o posilovací pomůcky, na kterých můžete trénovat shyby, kliky, přítahy a další cviky za využití vlastní hmotnosti. Mnoho modelů má navíc polstrovanou opěrku zad a pěnové úchyty pro větší pohodlí při cvičení. Volně stojící hrazdy zaberou samozřejmě více místa než hrazdy, které připevňujete na stěny a do dveří - pečlivě tedy zvažte, kam chcete hrazdu umístit a zda na to máte dostatečný prostor. Jestliže doma máte plovoucí podlahu, nebo jiný choulostivý povrch, doporučujeme pod hrazdu zakoupit ochrannou podložku.

Výhody: větší variace cviků, úchyty na kliky, některé modely s pohodlnou opěrkou
Nevýhody: větší prostorová náročnost, náročnější na přenášení

Více o výběru volně stojící hrazdy >> zde <<


Bradla

BradlaBradla jistě znáte jako klasické gymnastické náčiní, rozhodně ale nejsou určena pouze gymnastům. Mají podobu dvou horizontálních tyčí paralelně umístěných v určité vzdálenosti vedle sebe. Některé typy bradel jsou propojeny, jiné jsou k dostání samostatně. Pro ty, kteří nechtějí kompletní stojanovou konstrukci s bradly nebo na ni nemají místo, jsou tady i bradla nástěnná, která se přišroubují na zeď jako hrazda, popřípadě menší víceúčelová bradla, která lze snadno přenášet. Propojená bradla mají robustnější konstrukci, a proto unesou větší váhový limit. Trénink na bradlech nabízí širokou škálu cviků k posílení různých tělesných partií a zlepšení celkové koordinace. Bradla se hodí také k venkovnímu fitness cvičení, což je v dnešní době velký trend (někteří nadšenci cvičí i na prolézačkách na dětských hřištích). Posilujete-li s bradly ve vnitřních prostorách, je vhodné si pod ně pořídit ochrannou podložku.

Výhody: efektivní posílení horní části těla, zlepšení koordinace a výdrže
Nevýhody: u robustnějších modelů vyšší cena a potřeba většího prostoru

Více o výběru bradel >> zde <<
 

A s čím budete posilovat vy?


Související články

Akce a slevy na email
Akční newsletter