Určitě už jste tedy začali přemýšlet o tom, který stroj by pro vás byl ideální. Trh je totiž rozmanitý a najdete na něm vše od mohutných běžeckých pásů po maličké steppery. Jednotlivé stroje mají samozřejmě své výhody i nevýhody a liší se také v zaměření na určité partie. Takže, chystáte-li se například něco udělat s přebytečným tukem v oblasti břicha, je třeba vybrat kardio stroj, na kterém si bříško pořádně procvičíte. V tomto článku vám poradíme, jak si snadno a rychle vybrat fitness stroj přesně podle vašich potřeb.
Vybírejte podle toho, jestli vám jde o hubnutí, nebo posilování
Nejdříve je dobré si říct, čeho chcete tréninkem docílit. Zhubnout v oblasti břicha? Celkově shodit pár kilo? Vytvarovat si pěkné nožky a zadeček? Zároveň je třeba zvážit, kolik členů domácnosti bude stroj reálně využívat – to je důležité zejména z hlediska výběru stroje s dostatečnou nosností.
Máte již jasno? Tak hurá do vybírání.
1. Běžecký pás

V posledních letech popularita běhu rapidně stoupla, takže nikoho nepřekvapí, že
běžecké pásy patří mezi jedny z nejoblíbenějších kardio strojů vůbec. Pokud jste zvyklí běhat přes léto venku, nenechte se omezovat počasím ani v chladných měsících a trénujte doma pěkně v teple. Výhodou běhu je především komplexní zapojení celého těla, přičemž nejvíce pracují nohy a hýždě. Běháním zároveň trénujete vytrvalost a udržujete správnou fyzickou kondici. Pokud tedy chcete shodit pár kilo a zároveň zapracovat na fyzičce,
běžecký pás je jasnou volbou.
Tip do života: Zhubněte, zapracujte na fyzičce i vytrvalosti a pořádně protrénujte nohy!
2. Rotoped

Za takový klasický stroj na hubnutí je považován
rotoped, hodně často ale není tou pravou volbou. S rotopedem procvičíte hlavně spodní část těla, takže pokud to chcete vyvážit a zapracovat i na jiných partiích, vyberte raději jiný trenažér. Díky nastavitelnému posedu a pohodlnému sedlu jsou rotopedy vhodné i pro lidi s omezenou pohyblivostí – to platí hlavně pro speciální druh rotopedu, kterému se říká
recumbent. Tyto stroje jsou ideální, pokud se snažíte zaměřit na trénink nohou nebo hledáte nenáročný pohyb na klouby po zranění či nemoci.
Tip do života: Dejte si intenzivní kardio se zaměřením na nohy, při snížené pohyblivosti zvolte pozvolný pohyb bez zátěže kloubů.
3. Airbike
Airbike, jemuž se říká i vzduchový rotoped, má místo zátěžového kola rozložitý ventilátor. Ten je napojen nejen na pedály, ale i na pohyblivá madla. Díky širokým lopatkám plní ventilátor funkci vzduchového brzdného systému, takže čím víc se do toho opřete, tím většímu odporu budete muset vzdorovat. To znamená žádný odpočinek – nasednete a jedete, dokud můžete. Airbiky jsou skvělé pro intenzivní kardio trénink – pomohou vám udržet fyzičku a posílit horní i dolní polovinu těla zároveň.
Tip do života: Dejte si do těla a objevte hranice svých sil! Spalte kalorie a zároveň posilte nohy i ruce.
4. Cyklistický trenažér
Cyklotrenažér si lidé často pletou s rotopedem – mnozí totiž netuší, v čem je rozdíl. A i když jsou oba stroje zaměřené na nohy, věřte, že rozdíly jsou značné.
Cyklistický trenažér je vhodný spíše pro sportovce, kteří pravidelně pracují na své fyzičce. Na rozdíl od rotopedu je zde jiný posed, připomínající spíše jízdu na kole, a k tomu i tvrdší sedlo. Dalším charakteristickým rysem je absence volnoběhu, což vás nutí stále šlapat a nezastavit se. Stroj proto není určen primárně k hubnutí, ale spíše udržování fyzické kondice, a to zejména při zapojení dalších cviků.
Tip do života: Zapracujte na své kondici a dejte svým nohám zabrat!
5. Eliptický trenažér

Společně s běžeckými pásy patří eliptický trenažér v současné době mezi nejoblíbenější
kardio stroje. Pohyb na eliptikalu vychází právě z běhu, takže to není žádné překvapení. Díky pohyblivým madlům však aktivně zapojíte i horní polovinu těla a efektivně tak procvičíte celé tělo. Navíc je možné měnit zátěž, což znamená, že si klidně můžete zkusit nasimulovat i běh do kopce. Pokud máte problém například s koleny, máme pro vás dobrou zprávu. Eliptikal se vyhýbá velkým nárazům a otřesům. Chcete-li tedy zhubnout a zapojit celé tělo, ale běžecký pás vám připadá příliš těžkopádný,
eliptický trenažér pro vás bude to pravé ořechové.
Tip do života: Shoďte přebytečná kila bez zbytečného namáhání kloubů na stroji, který nezabere moc místa!
6. Veslovací trenažér

Veslovací trenažér bývá často podceňován, je to ale skvělý stroj na kardio i kondiční trénink. Při záběrech pracuje horní i dolní polovina těla současně, zejména pak zádové svaly. Veslovací trenažér si tak zamilují ti, kteří trpí bolestmi zad. Mnoho lidí ho také vyzdvihuje jako ten „nejzábavnější“ kardio stroj, protože cvičení na něm vás jen tak neomrzí. Pokud tedy chcete zvýšit svou vytrvalost, udržet si skvělou fyzičku a efektivně trénovat nohy, ruce a záda, bude pro vás
veslovací trenažér skvělým parťákem.
Tip do života: Posilte záda, ruce i nohy a užijte si kondiční i kardio trénink!
7. Vibromasážní stroje
Vibromasážní stroje, které zahrnují
VibroGym i
vibrační plošiny, jsou mezi fitness trenažery velice oblíbené. Díky vibracím, které prochází do hlubších vrstev svalů, je cvičení s nimi zaměřeno prakticky na celé tělo. Na stroji pak provádíte běžné cviky, jako jsou kliky, dřepy nebo výpady. Vibrace vaši snahu umocní až na trojnásobek, takže tuky budete spalovat mnohem rychleji. Pokud tedy chcete maximálně zužitkovat své úsilí, vibromasážní stroj je pro vás to pravé.
Tip do života: Spalte kalorie rychle a efektivně s využitím základních cviků!
8. Stepper
Steppery díky své funkci patří mezi ty nejjednodušší kardio stroje. Jednoduchý pohyb na bázi šlapání nebo stoupání po schodech je zaměřen především na nohy a hýždě. Je proto ideální pro tvarování zadečku a posilování nohou. Některé modely pak mají „twist“ funkci, díky které zapojíte i těžko dostupné partie v oblasti boků.
Steppery jsou k dostání v různých velikostech, a to včetně malých přenosných přístrojů, které snadno uschováte například pod postel nebo do skříně.
Tip do života: Zpevněte nohy i zadeček, zaměřte se na problematické partie!
Tipy do života na závěr
Pokud stále nemáte jasno:
- Zkuste zohlednit i další faktory, jako jsou prostor nebo cena.
- Pokud chcete například celkově zhubnout, ale běžecký pás je pro vás cenově nedostupný nebo nemáte dostatek místa, nebojte se zvolit eliptický trenažér.
- Pokud vám nejde o hubnutí, ale spíše o fyzičku, vyberte cyklotrenažér, airbike nebo veslo.
- Mimo zmiňované vlastnosti jsou všechny stroje skvělým pomocníkem pro udržování fyzické kondice a zdravého životního stylu.