Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

Co je Severská chůze (Nordic walking)?

Fenomén Nordic Walkingu se stává rok od roku čím dál rozšířenějším. Přitahuje mladé sportovce, lidi ve středních letech i seniory. Stal se velice oblíbenou a rozšířenou aktivitou, a přitom se na první pohled může zdát, že nejde o nic jiného, než o chůzi s holemi. Ne vše je ale tak snadné, jak se zdá. Problematika Nordic Walkingu je poměrně rozsáhlá. My si proto zde uvedeme, co to vlastně ta severská chůze je a odkud k nám přišla.

Co je Severská chůze (Nordic walking)?
Co je Severská chůze (Nordic walking)?
 

Nordic Walking neboli Severská chůze

Severská chůze je běžná chůze se speciálními holemi, které jsou vzhledem podobné lyžařským, nebo spíše běžeckým holím. Severská chůze vypadá velmi jednoduše, ale je velmi účinným způsobem, jak si udržet kondici, spálit přebytečná kila a přitom strávit příjemné chvilky třeba s přáteli v přírodě. Severskou chůzi můžete provozovat po celý rok, v kterémkoliv věku a prakticky kdekoliv - na rovině i v horách.

Kde Severská chůze vznikla?

Severská chůze, po celém světě známá, jako Nordic Walking, je mladý druh sportu, který vznikl v osmdesátých letech ve Finsku. Původně vznikla jako mimosezonní tréninková metoda pro běžce na lyžích, rozšířila se nejprve po celé Skandinávii (proto se ji také říká Severská), načež se pro svou jednoduchost, efektivitu a zábavnost brzy rozšířila po celé Evrope. Obzvlášť velké oblibě se Severská chůze těší v německy hovořících zemích. Na chuť jí přicházejí ale i Češi.

Pro koho je Severská chůze vhodná?

Pro svou jednoduchost a finanční nenáročnost a hlavně účinnost je Severská chůze jedním z mála sportů, který je vhodný prakticky pro každého. Nordic Walking mohou provozovat všichni od dětí po seniory, od obézních po ty, co by měli spíše posílit, od vrcholových sportovců po ty, co jen sedí v kanceláři. Rovněž je doporučován osobám zotavujícím se po zranění.

Proč se při Severské chůzi používají hole?

Hole jsou alfou a omegou tohoto sportu. Při chůzi s Nordic walking holemi totiž spálíte až o 40 % více kalorií než při běžné chůzi

Pokud při chůzi s holemi používáte správnou techniku, znásobíte bez větší námahy efekt klasické chůze. Při pořádném souběžném pohybu rukou a nohou zapojujete 600 svalů, tedy 90 % všech svalů. Tepová frekvence se přitom drží v úrovni, v níž se člověk cítí v pohodě. Při takovém pohybu spálíte až 400 kalorií za hodinu.
 

Související témata


Související články

Akce a slevy na email
Akční newsletter