Úvod > Jak si poradit při výběru trekových a Nordic Walking holí

Jak si poradit při výběru trekových a Nordic Walking holí

Správně zvolené turistické hole přijdou vhod na svižné procházce i náročném výšlapu. S tou správnou výbavou tě podrží na jakémkoliv povrchu a díky rozprostření váhy uleví kolenům a kotníkům. Jak si ale na internetu vybrat hůl, která ti bude sedět? A je vlastně důležité, jestli si pořídíš hole trekingové nebo ty na Nordic Walking? Zákazníci jsou často z širokého výběru holí trochu zmatení. Taková hrůza to ale zase není. Jen je třeba si ujasnit, jaká délka bude nejlépe vyhovovat tvé postavě. Potom už je to více méně jen o tom, kam se s holemi chceš vydat.

KAM JDEŠ A PROČ?

Trekking vs Nordic Walking

Trekové hole jsou rozšířenější, oblíbenější a také všestrannější. Většinou jsou teleskopické, takže si jejich délku snadno upravíš podle toho, jestli zrovna šlapeš do kopce nebo ho scházíš. Díky skládacímu mechanismu se také dobře balí do batohu. Při chůzi se do nich můžeš zapřít plnou vahou a získat tak spolehlivou oporu v náročnějších úsecích na cestě.

I Nordic Walking hole však mají své kouzlo. Takzvaná severská chůze je v podstatě disciplína sama o sobě, protože původně vznikla jako způsob kondičního tréninku. Místo opory slouží tyto hole spíše jako nástroj k plnému zapojení svalů horní poloviny těla. Jsou proto vybaveny speciálním poutkem, které má u Nordic Walkingu podobu rukavičky. Díky tomu můžeš hůl popustit aniž by ti vypadla z ruky a bez problémů plně zapojit paže. Dynamický pohyb pak přispívá k procvičení a zpevnění svalů celého těla rovnoměrně.
 

SPRÁVNÁ DÉLKA

Klíč k úspěšnému výšlapu

Standartním pravidlem je, že když zapřeš holi kolmo o zem, tvůj loket by měl spočívat v 90° úhlu. Trekingové hole jsou z drtivé většiny nastavitelné, takže není problém si délku upravit. Když se ale rozhodneš pro hole pevné (typické pro Nordic Walking), je důležité si ujasnit, jak dlouhé by měly být. Špatně nastavená délka může způsobit víc škody než užitku – například bolest způsobenou namožením paží, zad či krku – takže pečlivý výběr je na místě.
 

Výška uživatele Doporučovaná délka hole
pod 155 cm 100 cm
155–170 cm 110 cm
170–180 cm 120 cm
přes 180 cm 130 cm

Poznámka: Je dobré podotknout, že při výšlapech se obvykle hole zkracují o 5-10 cm, aby se člověk mohl pořádně zapřít. Čím je kopec strmější, tím kratší by hole měli být. Při sestupech je naopak dobré hůl o 5-10 cm prodloužit.

GRIPY

Chop se iniciativy

Čím delší cestu podnikáš, tím je pohodlný úchop důležitější. Důležitou roli tady hraje materiál, stejně jako tvar gripu. Záleží ale také třeba na venkovní teplotě či stylu chůze.

Korkové gripy se časem přizpůsobí tvaru ruky a jsou proto tou nejpohodlnější variantou. Jejich materiál navíc odpuzuje pot a skvěle absorbuje nárazy. Pěnové gripy jsou zase nejměkčí. Pěna také výborně absorbuje vlhkost z upocených rukou, ale zase tak dobře nepohlcuje nárazy. To umí dobře gripy gumové, nedokáží ale dobře absorbovat pot a proto jsou ideální pro chůzi v chladnějších podmínkách. Skvělá volba, pokud nosíte rukavice.

Zajímavou variací je prodloužený grip, kde jeho materiál pokrývá i část hole pod úchopem. Takovéto hole přijdou vhod zejména při výšlapech do kopce, protože místo úpravy délky hole je jednodušší ji zkrátka chytit trochu níže a zbytečně se tak nezdržovat.
 

Gumový grip Pěnový grip Korkový grip Prodloužený grip

 

HROTY, PATKY, KOŠÍČKY

Jaké překážky tě na cestě čekají?

Pevný kovový hrot, kterým jsou zakončeny všechny hole, je univerzálním řešením pro tvrdý podklad. Jestli se ale chystáš do rozmanitějšího terénu, je dobré se připravit na více než jeden druh povrchu. Člověk by ani nevěřil, jaký rozdíl takové košíčky či gumové "botičky" udělají.
 

Pevný hrot Gumová patka Košíček Široký košíček Nordic Waking "botička"
pevné přírodní povrchy: štěrk, hlína, led pevné kamenné povrchy: beton, dlažba, kamení měkký povrch: tráva, bláto sypký povrch: sníh, písek zejména tvrdý povrch, beton, hlína, dlažba

 

NASTAVENÍ DÉLKY

Na žádné zdržování není čas

Nastavitelná hůl se dá zajistit několika způsoby. Většinou jsou to rychloupínací páčky nebo šroubovací mechanismus. Rychloupínáky mají tu výhodu, že je nastavíte během chvilky a dokonce i v rukavicích, zatímco šroubování přece jenom zabere trochu víc času. Existují také varianty, u kterých lze celou hůl v podstatě rozložit na krátké části spojené vnitřním lankem. Hůl se díky tomu mnohem lépe přenáší a je snadné ji zasunout kamkoliv do batohu.
 

Šroubovací mechanismus Rychloupínací mechanismus Rozložitelné hole
 

A TEĎ NAJDI TU PRAVOU!