Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

Jaký brzdný systém u veslařského trenažéru zvolit?

Hledáte-li účinný fitness stroj vhodný pro domácí posilování, veslovací trenažer je pro vás ten pravý. Na veslovacím trenažeru totiž simulujete záběry při veslování a jediným pohybem posilujete horní i dolní polovinu těla, zejména pak zádové svaly. Pravidelný trénink na veslovacím trenažeru vám přinese pevné svaly a štíhlejší, sportovně vyhlížející tělo. Cvičení na veslovacím trenažeru je navíc vhodné pro kondiční trénink i kardio trénink. A co víc, jestliže trpíte bolestmi zad, pohyb na veslovacím trenažeru vám pomůže se jich rychle zbavit. Jednim z klíčových parametrů u veslařských trenažérů je brzdný systém. Pokud si nevíte rady s jeho výběrem, pak si přečtěte náš článek, v kterém vám poradíme. 

Jaký brzdný systém u veslařského trenažéru zvolit?
Jaký brzdný systém u veslařského trenažéru zvolit?

Většina veslovacích trenažerů má sice podobný design, jejich vlastnosti se ale mohou značně lišit v závislosti na tom, jaký brzdný systém používají. Brzdný systém zajišťuje odpor během cvičení (zátěž) a obvykle jej lze nastavit na několik úrovní. Každý z brzdných systémů má své výhody. Je třeba si zvolit veslovací trenažer s takovým brzdným systémem, který vám bude nejlépe vyhovovat. 

Odporové veslovací trenažéry: 

Vesla s odporovým brzdným systémem neboli třecím patří mezi první modely veslovacích trenažérů. Odpor je vytvářen pomocí gumových lanek, které mají různou tuhost. Velkou výhodou je maximálně tichý chod a stabilní zátěž bez jakýchkoli propadů. Bohužel však tyto veslovací trenažéry mají značnou nevýhodu v možnosti nastavení zátěže či absence programového vybavení.

Veslovací trenažér s odporovým brzdným systémem pořídíte v cenové relaci okolo 4 000 – 5 000 Kč. Za příznivou cenu tak dostanete spolehlivý trenažér, který je vhodný spíše pro začínající nebo občasné veslaře.

Výhody: tichý chod, stabilní zátěž, nízká cena
Nevýhody: nižší stabilita, absence programového vybavení, minimální počet stupňů zátěže

 

 

Hydraulické veslovací trenažéry: 

Hydraulické vesla jsou většinou menších rozměrů, což ocení zejména ti, kteří nemají dostatečný prostor pro umístění stroje. Jako odporová médium slouží hydraulické písty, které jsou jednoduché na obsluhu. Bohužel však mají tyto vesla většinou menší programovou výbavu, kratší pojezd i možnost nastavení zátěže není tak velká, jako u jiných typů.

Veslovací trenažéry s hydraulickým brzdným systémem pořídíte v cenové relaci okolo 2 000 – 3 000 Kč, díky čemuž patří mezi nejzákladnější vesla na trhu. Malé rozměry a jednoduchou manipulaci s písty ocení zejména ženy.

Výhody: malé rozměry, tichý chod, nízká cena
Nevýhody: kratší pojezd, nižší stabilita, menší programové vybavení, menší počet stupňů nastavení zátěže

 

 

Magnetické/Elektromagnetické veslovací trenažéry: 

Jedná se o nejrozšířenější typ veslařských trenažérů, které můžete na českém trhu najít. Brzdný systém je tvořen magnety, které jsou umístěny v blízkosti zátěžového kola. Jejich přibližováním či oddalováním vzniká magnetická síla, která mění odpor neboli zátěž při cvičení. Velkou výhodou je tak snadné nastavení zátěže, ať už elektronicky nebo manuálně. Elektricky ovládaná vesla mají zpravidla větší počet stupňů zátěže i bohatší programové vybavení.  Mezi další přednosti patří stabilní konstrukce, která je delší a lépe tak simuluje veslování ve veslici.

Veslovací trenažéry s magnetickým či elektromagnetickým brzdným systémem pořídíte v cenové relaci okolo 5 000 – 15 000 Kč. Profesionální vesla pak stojí cca 15 000 Kč a více. Tento univerzální typ je vhodný prakticky pro každého, ať už jste začátečník nebo profesionál.

Výhody: stabilní konstrukce, dlouhý pojezd, široká škála nastavení zátěže, programové vybavení (u el. ovládaných)
Nevýhody: vyšší hmotnost, větší rozměry

 

 

Vzduchově magnetické veslovací trenažéry: 

Jako odpor slouží zátěžové kolo, které je po obvodu osazeno lopatkami. Čím rychleji „jedete“, tím více působí lopatky na vzduch a vytváří tak větší odpor. V blízkosti zátěžového kola se nacházejí také magnety, díky kterým si můžete upravit obtížnost dle vlastních potřeb. Jejich přibližováním či oddalováním vzniká magnetická síla, která mění odpor neboli zátěž při cvičení. Výhodou kombinace vzduchových lopatek a magnetického brzdného systému je především v realistickém pohybu. Budete si připadat, jako byste seděli na opravdovém veslu. Vzduchové lopatky navíc vytvářejí vánek, který vás bude příjemně ovívat. Stabilní konstrukce, dlouhý pojezd, široké programové vybavení nebo možnost manuálního či elektronického ovládání jsou další vlastnosti vzduchově magnetických trenažérů.

Veslovací trenažéry s vzduchově magnetickým brzdným systémem pořídíte v cenové relaci od 12 000 Kč. Díky kombinaci dvou brzdných systémů a realistickému pocitu z jízdy jsou tyto veslařské trenažéry oblíbené nejen u profesionálů, ale také u amatérských sportovců, kteří chtějí cvičit doma.

Výhody: přirozený a realistický pohyb, stabilní konstrukce, dlouhý pojezd, široká škála nastavení zátěže, programové vybavení
Nevýhody: vyšší hmotnost a hlučnost, větší rozměry

 

 

Vodní veslovací trenažéry: 

Tyto veslovací trenažéry nejsou u nás tolik známé, ale například v západním světe jsou velmi oblíbené. Jak už název napovídá, zátěžové médium tvoří voda, která se nachází v nádrži s lopatkami. Při veslování se lopatky otáčí a v závislosti na množství vody se určuje zátěž. Mezi hlavní výhody patří přirozený a realistický pohyb, jako byste byli na opravdové vodě. To je doprovázeno i příjemným zvukem vířící vody. Samozřejmostí je také stabilní konstrukce s dlouhým pojezdem, komfortní posed a zobrazování nejdůležitějších informací. Naopak vodní veslovací trenažér nenabízí široké možnosti nastavení zátěže, vždy je nutné napustit či odpustit vodu. Proto tento typ vesla využívají zejména sportovci, kteří mají s veslováním zkušenosti a trénují dlouhé tratě se stejnou zátěží.

Veslovací trenažér s vodním brzdným systémem pořídíte v cenové relaci od 15 000 Kč. Díky jeho vlastnostem je vhodný spíše pro profesionály, ale jistě jej ocení i amatérští sportovci.

Výhody: přirozený a realistický pohyb, příjemný zvuk, stabilní konstrukce, dlouhý pojezd
Nevýhody: pro změnu zátěže nutnost odlít/přilít vodu, větší rozměry

 

Mohlo by vás zajímat:

  • Montáž veslovacích trenažérů:

 
Akce a slevy na email
Akční newsletter