Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

Jak vybrat dveřní hrazdu?

Posilování na hrazdě je považováno ta ten nejlepší způsob, jak posílit horní polovinu těla a vypracovat si tak zádové svaly. Jedná se o velmi přirozený pohyb, protože při cvičení pracujete se svou vlastní váhou. Dveřní hrazdy nabízí možnost trénovat na hrazdě i v případě, že nemáte doma místa nazbyt. Dveře má doma každý a hrazdu z nich lze rychle odinstalovat, aby nepřekážela. Tyto hrazdy jsou také ideální volbou, nemáte-li z jakéhokoli důvodu možnost vrtat do zdí a pořídit si tak hrazdu na strop nebo na zeď. Dveřní hrazdy jsou tedy ideální volbou, pokud bydlíte v malém bytě, nebo třeba na koleji.

Jestliže jste se rozhodli zakoupit si dveřní hrazdu, ale nejste si jistí, jaký typ zvolit, jste na správném místě. V tomto rádci se dozvíte, co je při výběru takovéto hrazdy nejdůležitější a na co si dávat pozor.

Dvakrát měř…

Nejdůležitější je zjistit, které z nabízených hrazd bude možné připevnit právě do vašich dveří. Jestliže doma máte standartní dveře (70–80 cm), je výběr víceméně jednoznačný. Pečlivě si změřte šířku průchodu (je lepší měřit přímo celkovou šířku dveří, než volný prostor mezi rámem). Změřte také šířku zárubní – některé starší domy je mají širší, než je obvyklé. V popisu každého produktu pak najdete požadované rozměry hrazdy, stejně tak jako rozměry dveří nutné k jejímu řádnému uchycení.

Chcete-li si koupit samovzpěrnou hrazdu s úchyty přesahujícími šířku dveřního rámu, ujistěte se, že v prostoru kolem dveří nebude hrazdě nic překážet (zdi, nábytek).

Zvažte nosnost hrazdy

Při výběru je samozřejmě také důležitá nosnost výrobku. Dveřní hrazdy mají z pochopitelných důvodů nižší nosnost než hrazdy vrtané do stěny. Maximální nosnost uvedenou výrobcem v žádném případě nepřekračujte, mohli byste z hrazdy spadnout a přivodit si zranění.

Nakonec si vyberte typ, který vám nejlépe vyhovuje

Podle způsobu upevnění se dveřní hrazdy dělí na teleskopické a samovzopěrné:

  • Teleskopická dveřní hrazda - Teleskopická hrazda je nenápadná a jednoduchá varianta. Do dveří se upevňuje jedním ze dvou způsobů – buď se na každou stranu dveřního rámu připevní držáky a do těch se pak hrazda zasune, nebo se hrazda umístí mezi dveřní rámy a šroubováním se prodlužuje, dokud není pevně vzepřena. Na této hrazdě máte v zásadě možnost pouze dvou úchopů, ale jestliže chcete cvičit pouze přítahy a nechcete za hrazdu příliš utrácet, bude pro vás tato varianta ideální.

  • Samovzpěrná dveřní hrazdaSamovzpěrná hrazda nepotřebuje upevňovat vůbec. Její zadní část se opře o horní zárubeň a vlivem váhy uživatele se zaklíní o dveřní rám. Až budete se cvičením hotovi, jednoduše ji zase sundáte a uložíte, aby vám nepřekážela. Oproti teleskopické hrazdě nabízí tato varianta více úchopů a tím pádem možnost posilovat širší okruh svalů. U těchto hrazd je důležité se ujistit, že máte správou šířku dveří a že vaše hmotnost odpovídá nosnosti předepsané výrobcem. V opačném případě může dojít k pádu a zraněním.
 

Pořiďte si hrazdu do dveří dle svých představ:

Související kategorie


Související články

Akce a slevy na email
Akční newsletter