Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

Jak vybrat správnou posilovací lavici?

Jak vybrat správnou posilovací lavici?
Jak vybrat správnou posilovací lavici?

Posilovacích lavic je celá řada a vyznat se v nich není jednoduché. Pokud jste začátečník nebo mírně pokročilý, bude se vám hodit tento návod:

Slovo úvodem - Proč investovat do posilovací lavice?

Někdo chce zhubnout nebo nabrat svalstvo na léto, někdo cvičí ze zdravotních důvodů a někdo se posilování věnuje na profesionální úrovni. Ne všichni si ale mohou dovolit vstup do komerčních posiloven, ať už z časových, finančních nebo jiných důvodů a zařizují si posilovny domácí.

Domácí posilovnu si můžete vybavit, jak chcete. A nejčastější výbavou domácích posiloven jsou právě posilovací lavice. Mohou se lišit určením, provedením, variablitou, a také samozřejmě cenou, která indikuje kvalitu, náročnost provedení a prakticky vše, co lavice může nabídnout.

Typy lavic a jejich variabilita - Kdy jakou lavici vybrat a čím se od sebe jednotlivé typy liší?

Rozlišujeme několik základních typů posilovacích lavic. Většinou se uvádí 3 typy: lavice na bench press, břišní a zádové. V našem e-shopu máme kategorií více. Dělí se především podle toho, jakou partii nebo jakým způsobem chceme cvičit.

  • bench lavice
  • nastavitelné lavice
  • šikmé lavice
  • rovné lavice
  • Scottova lavice
  • hyperextenční lavice (hyperextense) 
  • multifunkční lavice

Bench press lavice inSPORTline Olympic

Bench lavice

Bench lavice jsou základním vybavením každé posilovny. Primárně slouží ke cviku bench press, nejrozšířenějšímu a nejznámějšímu cviku na rozvoj hrudníku. V průběhu let se z bench pressu stala doslova kultovní záležitost. V případě bench lavic s nastavením (viz obrázek) lze cvičit i tlaky, rozpažky (co se prsních svalů týče) nebo cviky mimo hrudník požadující pouze klasickou nebo nastavitelnou lavici.

Bench pressové lavice jsou skvělé pro ty, kteří chtějí vybudovat mohutný a silný hrudník.

 

Univerzální lavice inSPORTline Profi Sit up bench

Nastavitelné lavice

Hlavní výhodou nastavitelných lavic je jejich flexibilita. Moderní modely mají pozitivní sklon opěrky (nahoru), stejně tak jako negativní (dolů), vertikální (90°) a horizontální (0°). Samozřejmě není nutné na lavici jen ležet, můžeme na ní rovněž provádět cviky v sedě nebo v opěru o koleno.


Nastavitelné lavice jsou ideální pro ty, kteří mají rádi obměny a variabilitu cviků.

 

Šikmá posilovací lavice inSPORTline

Šikmé lavice

Tento typ lavice má jeden jediný účel - proměnit vaše břicho na železo. Na šikmých lavicích se cvičí sed-lehy, a to buď s vlastní vahou, nebo v případě pokročilých i se závažím. V závislosti na cviku se posiluje buď příčné (rovné sklápění) nebo šikmé břišní svalstvo (vytáčením).

Šikmá lavice je opět něčím, co lze nalézt v každé posilovně. Pokud chcete "břišní buchty" nejen do plavek na léto, šikmá lavice je to pravé.


 

Rovná lavice inSPORTline LKU11010 Rovné lavice

Říká se, že v jednoduchosti je síla. A to potvrzují i rovné lavice. Přes svou jednoduchost nabízí totiž spoustu cviků od rozpažek (hrudník), přes pullovery (triceps), bicepsové zvedání činky v sedě (biceps), přítahy s jednoručkou v sedě (ramena), až po výstupy na lavičku (nohy).

Pro ty, co mají rádi jednoduchost a nemají dostatek prostoru na velké stroje a lavice, je rovná posilovací lavice ideální.

 

Posilovač bicepsu inSPORTline LKC301Scottova lavice

Scottova lavice slouží pro rozvoj bicepsů. Lokty jsou fixovány na měkké polstrované opěrce a ruce s činkou se spouští dolů do pravého úhlu nebo lehce pod něj. Jsou dva typy Scottovy lavice. Buďto pouze s opěrkou, přičemž lze posilovat s jednoruční nebo obouruční činkou (většinou zahnutou), která se odkládá na stojan pod opěrkou (viz obrázek). Druhou variantou jsou lavice se zabudovanými cihličkami závaží, které se zvedají pomocí připojené tyče. Tato varianta je regulérním posilovacím strojem, nikoliv jen lavicí.

Scottova lavice je skvělým nástrojem na vybudování velkých a silných paží.
 

Lavička Hyperextense Body-Solid GRCH322

Hyperextenční lavice (hyperextense)

Hyperextenční lavice jsou primárně určeny na posilování zad (široký sval zádový). Nohy jsou při tomto cviku fixovány měkce polstrovaným, většinou nastavitelným adaptérem. Cvičí se buďto s vlastní vahou, pokročilí mohou do rukou uchopit závaží o libovolné hmotnosti.

Cvičení a posilování zádových partií je velice důležité, protože zodpovídají za držení zbytku těla. Slabé či ochablé zádové svaly mohou zapříčinit při větší dlouhodobé námaze nebo vyšší tělesné hmotnosti nepříjemnou bolest.
 

Multifunkční lavička inSPORTline Bastet

Multifunkční lavice

Součástí multifunkčních lavic je kombinace většinou tří a více různých strojů na různé partie. Příkladem může být lavice na obrázku, která obsahuje nastavitelnou lavici, Scottovu lavici, stahovací kladku, stojan na bench press a adaptér na předkopávání a zakopávání.

Multifunkční lavice jsou nejlepší variantou pro ty, kteří chtějí ušetřit nejen peníze, ale i místo.

Na co při výběru nezapomenout

Příslušenství

K lavicím lze dokoupit také různé příslušenství, jako např. adaptér na fixaci nohou, posilovací stahovací kladku, adaptér na předkopávání a zakopávání, Scottovu lavici nebo případně celé stojany (na mrtvý tah a dřepy, bench-press stojan nebo obyčejný stojan na činky a závaží).

Konstrukce a montáž – Zvládnu to sám/sama?

Lavice se konstrukčně liší především vzhledem k výbavě. Rovná či šikmá lavice bude logicky mnohem snadnější na sestavení, než multifunkční bench-press lavice se stahovací kladkou, adaptérem na předkopávání, zakopávání a rozpažky.

U každého produktu naleznete podrobný návod, jak lavici složit, samozřejmě ale můžete využít služby odborné montáže produktů skupiny 1, která se vztahuje na všechny posilovací lavice. Zboží vám bude doručeno přepravní společností a smontováno vyškoleným servisním technikem, se kterým si můžete dohodnout termín tak, jak vám to bude nejvíce vyhovovat. Seřízení stroje zahrnuje i instruktáž k jeho používání.

 

 

Akce a slevy na email
Akční newsletter