Úvod > Jak vybrat správnou posilovací lavici?

Jak vybrat správnou posilovací lavici?

Posilovacích lavic je celá řada a vyznat se v nich není jednoduché. Pokud jste začátečník či mírně pokročilý, bude se Vám hodit tento "návod" - Jak vybrat správně posilovací lavici tak, aby plně vyhovovala Vašim potřebám.

1. Slovo úvodem - Proč investovat do posilovací lavice?

Cvičení je velice důležitá činnost, kterou provozuje mnoho lidí po celém světě. Někdo chce zhubnout, nabrat svalstvo na léto, někdo cvičí ze zdravotních důvodů a někdo se cvičení věnuje na profesionální úrovni. Ale ne všichni si mohou dovolit vstup do komerčních posiloven, ať už z časových, finančních nebo jiných důvodů a zařizují si posilovny domácí.

Do domácí posilovny si může každý dát co chce. A nejčastější věcí v domácích posilovnách jsou právě posilovací lavice, které se liší určením, provedením, variablitou, a také samozřejmě cenou, která indikuje kvalitu, náročnost provedení a prakticky vše, co lavice může nabídnout.

Cena není ale to jediné, na co bychom se při výběru lavice měli dívat. Protože posilovací lavice není investicí na měsíc, ale v nejlepším případě napořád, minimálně na několik let, připravili jsme pro Vás tohoto průvodce výběrem posilovacích lavic.

Co všechno byste měli při výběru zvážit, na co se dívat a jak se rozhodnout, se dočtete přímo zde.

2. Typy lavic a jejich variabilita - Kdy jakou lavici vybrat a čím se od sebe jednotlivé typy liší?

Rozlišujeme několik základních typů posilovacích lavic. Většina zdrojů uvádí 3 typy: bench-pressové, břišní a zádové. V našem e-shopu máme kategorií více. Dělí se především podle toho, jakou partii nebo jakým způsobem chceme cvičit. Jsou jimi:

 • bench lavice, 
 • nastavitelné lavice, 
 • šikmé lavice, 
 • rovné lavice, 
 • Scottova lavice, 
 • hyperextenční lavice (hyperextense) 
 • a multifunkční lavice.

Aby toho nebylo málo, některé typy lavic mají několik obměn provedení, podle kterých se lavice od sebe více čí méně liší. Každá z kategorií bude co nejpodrobněji vysvětlena.

 

 

Bench press lavice inSPORTline Olympic

Bench lavice
Bench lavice jsou základním vybavením každé posilovny. Primárně slouží ke cviku bench press, nejrozšířenějšímu a nejznámějšímu cviku na rozvoj hrudníku. V průběhu let se z bench pressu stala doslova kultovní záležitost. Každý chce vědět, kolik zvedne maximálně na bench, kolik v sériích atp. V případě bench lavic s nastavitelnou lavicí (viz obrázek) lze cvičit i tlaky, rozpažky (co se prsních svalů týče) nebo cviky mimo hrudník požadující pouze klasickou nebo nastavitelnou lavici.

Bench pressové lavice jsou skvělé pro ty, kteří chtějí vybudovat mohutný a silný hrudník.

 

Univerzální lavice inSPORTline Profi Sit up bench

Nastavitelné lavice
Hlavní výhodou nastavitelných lavic je jejich flexibilita. Moderní nastavitelné lavice mají pozitivní sklon opěrky (nahoru), tak negativní (dolů), vertikální (90°) a horizontální (0°). Samozřejmě není nutné na lavici jen ležet, můžeme na ní rovněž provádět cviky v sedě nebo v opěru o koleno.

Nastavitelné lavice jsou ideální pro ty, kteří mají rádi obměny a variabilitu cviků.


Šikmá posilovací lavice inSPORTline

Šikmé lavice
Tento typ lavice má jeden jediný účel - proměnit Vaše břicho na železo. Na šikmých lavicích se cvičí sed-lehy, a to buď s vlastní vahou, nebo v případě pokročilých i se závažím. V závislosti na cviku se posiluje buď příčné (rovné sklápění) nebo šikmé břišní svalstvo (vytáčením).

Šikmá lavice je opět něčím, co lze nalézt v každé posilovně. Pokud chcete "břišní buchty" nejen do plavek na léto, šikmá lavice je to pravé.

 

Rovná lavice inSPORTline LKU11010 Rovné lavice
Říká se, že v jednoduchosti je krása. A to potvrzují i rovné lavice. Přes svou jednoduchost nabízí spoustu cviků od rozpažek (hrudník), pullovery (triceps), bicepsové zvedání činky v sedě (biceps), přítahy s jednoručkou v sedě (ramena), až po výstupy na lavičku (nohy).

Pro ty, co mají rádi jednoduchost a nemají dostatek prostoru na velké stroje a lavice, je rovná posilovací lavice ideální.

 

Posilovač bicepsu inSPORTline LKC301Scottova lavice
Scottova lavice slouží pro rozvoj bicepsů. Lokty jsou fixovány do měkké polstrované opěrky, pomocí které se spouští ruce s činkou dolů do pravého úhlu nebo lehce pod něj. Jsou dva typy Scottovy lavice. Buďto pouze s opěrkou, přičemž lze posilovat s jednoruční nebo obouruční činkou (většinou zahnutou), která se odkládá na stojan pod opěrkou (viz obrázek). Druhou variantou jsou lavice se zabudovanými cihličkami závaží, které se zvedají pomocí napojené tyče. Tato varianta je regulérním posilovacím strojem, nikoliv jen lavicí.

Scottova je skvělým nástrojem na vybudování velkých a silných paží.
 

Lavička Hyperextense Body-Solid GRCH322

Hyperextenční lavice (hyperextense)
Hyperextenční lavice jsou primárně určeny na posilování zad (široký sval zádový). Nohy jsou při tomto cviku fixovány měkce polstrovaným, většinou nastavitelným adaptérem. Cvičí se buďto s vlastní vahou, pokročilí mohou do rukou uchopit závaží o libovolné hmotnosti.

Cvičení a posilování zádových partií je velice důležité, protože zodpovídají za držení zbytku těla. Slabé či ochablé zádové svaly mohou zapříčinit při větší dlouhodobé námaze nebo vyšší tělesné hmotnosti nepříjemnou bolest.

 
 

Multifunkční lavička inSPORTline Bastet

Multifunkční lavice
Součástí multifunkčních lavic je kombinace většinou tří a více různých strojů na různé partie. Příkladem může být lavice na obrázku, která obsahuje nastavitelnou lavici, Scottovu lavici, stahovací kladku, stojan na bench press a adaptér na předkopávání a zakopávání.

Multifunkční lavice jsou nejlepší variantou pro ty, kteří chtějí ušetřit nejen peníze, ale i místo.

 
 

3. Na co při výběru nezapomenout

Příslušenství

K lavicím lze dokupovat také různá příslušenství, jako např. adaptér na fixaci nohou, posilovací stahovací kladku, adaptér na předkopávání a zakopávání, Scottovu lavici nebo případně celé stojany (na mrtvý tah a dřepy, bench-press stojan nebo obyčejný stojan na činky a závaží).

Konstrukce a montáž – Zvládnu to sám/sama?

Lavice se konstrukčně liší především vzhledem k výbavě. Rovná či šikmá lavice bude logicky mnohem snadnější na sestavení, než multifunkční bench-press lavice se stahovací kladkou, adaptérem na předkopávání, zakopávání a rozpažky.

Nicméně každý průměrně zručný člověk si poradí s každou posilovací lavicí a to i se složitější multifunkční. U každého produktu naleznete podrobný návod, jak lavici složit, ale přestože byste si nevěřili nebo měli s montáží problém, máme pro Vás řešení. Můžete využít služby odborné montáže produktů skupiny 1, která se vztahuje na všechny posilovací lavice. Zboží Vám bude dopraveno přepravní společností a složeno naším vyškoleným servisním technikem, se kterým si můžete dohodnout termín tak, jak Vám to bude nejvíce vyhovovat. Seřízení stroje zahrnuje i instruktáž k jeho používání.

Nosnost a stabilita - Naše cíle vs. Technické parametry

Jiná lavice, jiná kvalita, jiná nosnost. Při výběru konkrétní lavice bychom si měli uvědomit tři základní věci: kolik vážím, jaké váhy chci zvedat a kolik chci vážit po roce cvičení. Zde je také nutné rozlišovat nosnosti samotných lavic a nosnosti opěradel, fixačních částí atp. Veškeré informace o produktech jsou k dostání buď přímo na stránkách inSPORTline.cz nebo na příslušném telefonním čísle e-shopu, na kterém Vám poradí lidé školení a znalí v dané problematice.

Co se stability týče, lavice by měla být a dokonce musí být na rovném povrchu tak, aby se neviklala. Pokud rovný povrch doma nemáme, lze takový problém vyřešit zátěžovými podložkami o různých rozměrech a tloušťkách.

Délka záruky - Indikátor kvality

Řekněme si to na rovinu. Pokud uvidím lavici se zárukou 2 roky a se zárukou 5 let, budu více věřit té s pětiletou zárukou. Délka záruky je jakési poskytnutí jistoty a vnitřního klidu od prodejce, protože indikuje výši kvality, za kterou si sám stojí.

Jsou záruky zvlášť na rám lavice a zvlášť na ostatní díly, kupříkladu polstrování. Na vybrané produkty značky inSPORTline a Body Solid, které sami vyrábíme podle nejpřísnějších EU norem a v nejvyšší kvalitě, automaticky poskytujeme nadstandardní záruku 5 let na jakékoliv poškození rámu.

Pohodlí a bezpečnost - Na co nesmíme zapomenout?

To nejdůležitější na konec – naše zdraví, jeho bezpečnost a pohodlí při cvičení. Pokud máme možnost, je rozhodně nejlepší variantou vyzkoušet si lavici „na vlastní kůži“. Lavice se liší jak kvalitou použitého materiálu, tak i zpracováním (především sílou svárů, tloušťkou polstrování, typu a kvalitou plastu u plastových částí, a délkou šroubů).

Ne všem vyhovuje to stejné, ne každý může mít to stejné ze zdravotních důvodů. Někdo se cítí lépe na měkčím polstrování, na měkčí „matraci“, někomu více vyhovují tvrdší povrchy.

4. Jeden příklad za všechny

 • Jsem začátečník nebo mírně pokročilý, který nemá čas chodit do posilovny. Chci něco, na čem si budu moci procvičit celé tělo a nezabere mi to moc místa a nebude to stát víc jak 10 000,- Kč.
 • Vážím 80 kg, měřím 1,85 m a vím, že 100 kg v brzké době nebudu ani vážit ani 100 kg neuzvednu.
 • Vím, že rozhodně chci benchovou lavici, protože každý, kdo cvičí, chce vědět, kolik ten druhý „zvedá na benč“.
 • Chci cvičit i nohy, protože „leg day“ by se vynechávat neměl, ale klasické dřepy mě nebaví. Takžě něco, kde se dají cvičit i nohy, zakopáváním nebo předkopáváním, ideálně obojím.
 • Když budu mít lavici nastavitelnou, můžu cvičit i břicho, rozpažky, tlaky, bicepsové zdvihy v sedě a plno dalších věcí.
 • Když to shrnu a projedu nabídku na webu, zjistím, že mým kritériím vyhovují dvě lavice - bench press lavice inSPORTline Olympic a posilovací lavice inSPORTline Adjust.
 • Mám to s pětiletou zárukou u obojího, ale u Adjustu k tomu je ještě adaptér na rozpažky a dá se to sklopit i dolů. Sám to ale asi nesmontuju, tak si k tomu přihodím ještě odbornou montáž skupiny 1 a zátěžovou podložku, abych si nepodřel plovoučku.

Je to jasné, beru posilovací lavici inSPORTline Adjust. A časem si dokoupím ještě něco, protože není ani tak velká, takže se mi do pokoje vleze ještě něco dalšího.

A když k tomu přikoupím ještě nakládací činkový set inSPORTline BS08 3-50kg, tak se vlezu krásně do rozpočtu a budu to mít bez starostí, protože mi to přivezou až domů zadarmo.

5. DŮLEŽITÁ POZNÁMKA NA ZÁVĚR

Pokud se Vás týká případ, který jsem zde několikrát zmínil, tj. pokud máte zdravotní potíže, konzultujte vhodnost posilovací lavice před koupí nejdříve s Vaším lékařem.