Jak zhubnout po porodu?

Během těhotenství každá žena přibere, a to bez ohledu na to, jak se stravovala, zda se hýbala, nebo ne. Je to přirozené. Rozdíl je ovšem v tom, jak se jednotlivé ženy s nabytými kily vypořádají po porodu. Jedna je bez značné námahy v původní předporodní formě po pár měsících, druhá neúspěšně bojuje s kily navíc i několik let. Jak zhubnout po porodu, když je času méně a povinností více?

V první řadě si vyhraďte čas pro sebe. Mnoho žen si v záplavě povinností ani neuvědomuje, že jsou „v jednom kole“. Případně si to uvědomuje, ale neví, jak z toho koloběhu ven. Péče o dítě (nebo děti) a domácnost se podepisuje na tom, že na sebe už jaksi čas nezůstává. Jenže každá maminka čas pro sebe potřebuje. A to nejen na cvičení, ale i na jiné aktivity, u kterých vypne a dobije baterky. Dohodněte si s mužem, staršími dětmi nebo prarodiči určité dny a časy, kdy se budou muset obejít bez vás. I psychologové často zdůrazňují, že pokud není spokojená a odpočinutá (i psychicky) máma, nebude spokojený ani zbytek rodiny. A stres opravdu není přítelem štíhlé linie.

Co jíst a čemu dát stop

Zdravá a vyvážená strava je během hubnutí alfou a omegou. Navíc, čím lépe se budete stravovat, tím lépe se budete cítit a budete mít více energie. A té opravdu čerstvé maminky, vstávající i několikrát v noci k děťátku, nemají na rozdávání. Kromě toho, že zdravý jídelníček prospěje vám, prospěje i celé rodině. Dětem půjdete příkladem a dáte jim tak dobrý základ do života. Nejde tu o žádné diety, ale nutričně bohatou a vyváženou stravu. Postavte základ jídelníčku na zelenině, ovoci, celozrnných obilovinách, luštěninách. Nezapomeňte na kvalitní živočišné bílkoviny (vajíčka, jogurty, sýry, hovězí a kuřecí maso) a zdravé tuky z ořechů nebo avokáda. Zapomeňte ale na polotovary, tučná a smažená jídla, přeslazené limonády, sušenky a tyčinky. Ty vašemu tělu kromě množství prázdných kalorií nedodají nic jiného.


A ještě jedna cenná rada – nedojídejte bezmyšlenkovitě po dětech. Tuto chybu dělá hodně maminek a pak se diví, že nehubnou, i když „nic takového nejí“. Děti často svou porci nesní celou a je pochopitelné, že jídlo nechcete vyhazovat. Pokud si ale dáte jednou tři piškoty, podruhé kousek banánu a trochu džusu, a k tomu ještě po svém obědě dojíte i oběd vašeho miláčka, přijmete navíc mnoho zbytečných kalorií. Zbytečných proto, že takovéto dojídání není plnohodnotným jídlem, které vás zasytí. Aby jídlo nekončilo v koši, můžete ho samozřejmě zkonzumovat, ale dělejte to vědomě a promyšleně. Zůstala vám snídaňová kaše po děťátku? Přidejte k ní hrst ořechů nebo ovoce a máte plnohodnotnou svačinu.  

Pohybem ke kondičce

U tématu hubnutí se samozřejmě dostáváme i k pohybu. Toho si můžete v podobě procházek s kočárkem dopřát dostatek už od prvních dnů nebo týdnů po porodu. Postupně je možné začít i cíleně cvičit. Prvním krokem může být trénink doma. Existuje mnoho cvičebních programů, které si zakoupíte online a cvičíte ve svém obývacím pokoji tehdy, kdy vám to vyhovuje.
 

Vhodné, přímo až žádoucí, jsou tzv. Kegelovy cviky, které posilují svaly pánevního dna. Právě ty jsou po porodu oslabené, což vede k mnohým komplikacím, ke kterým patří i inkontinence. Diastáza je dalším problémem čerstvých maminek. A to i několik měsíců, nebo dokonce roků po porodu. Při diastáze dochází k poškození vaziva spojujícího pravou a levou stranu přímého břišního svalu. V důsledku toho se oddělí pravá strana od levé a vzniká mezera. Odstávající bříško je jen estetickým problémem, ale bolesti křížů a zad nebo oslabení pánevního dna jsou už problémy závažnější. Chybou je vrhnout se v tomto stavu na posilování přímých břišních svalů, které může stav ještě zhoršit. To ale ženy často neví a s cílem zhubnout na břiše automaticky dělají sklapovačky a sedy-lehy. Vhodnější však je začít s posilováním vnitřních svalů, pánevního dna a příčných a šikmých břišních svalů. Na škodu nebude ani svěřit se do rukou fyzioterapeuta, který jednak pomůže diastázu diagnostikovat, ale také vám poradí, jak cvičit.


Pokud už jste v dobré kondici, můžete začít i s HIIT tréninkem, který nezabere mnoho času (stačí i 30 minut intenzivního tréninku) a je velmi účinný. Případně do cvičení doma zapojte i děťátko nebo si zacvičte v parku s kočárkem. Pokud se vám samotné nechce, vyzkoušejte Strollering – skupinové cvičení pro maminky s dětmi a kočárkem.

Tip na závěr: Co by se vám mohlo hodit u domácího posilování?

Je článek užitečný?

1x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Silvia Hadeková

Osobní trenérka, instruktorka skupinových cvičení a výživová poradkyně. Věnuje se především cvičení s vlastní vahou a má ráda cvičební koncepty, které jsou kromě fyzické stránky zaměřeny i na hledání duševní rovnováhy. Zabývá se nutričním koučinkem, v rámci kterého pomáhá lidem najít cestu, jak zlepšit své stravovací návyky.



Související články