Časté chyby během cvičení, kterým je třeba se vyhnout

V současné uspěchané době není vždy jednoduché najít si při všech těch povinnostech i čas na cvičení. Když už si ten čas vyhradíte, je třeba cvičit efektivně, aby byl správně využitý. Vyhněte se proto následujícím chybám, které pramení často buď z nevědomosti, nebo lhostejnosti.

Vynecháváte zahřátí a strečink

Každý správný trénink, bez ohledu na to, zda je dynamický, silový, běžecký, nebo jakýkoliv jiný, by měl začínat zahřátím a rozcvičkou a končit strečinkem. Tuto teorii zná každý, kdo s cvičením už přišel do kontaktu. Ale ruku na srdce – kolik z vás opravdu před každým tréninkem věnuje několik minut rozehřátí a po tréninku protahování? Mnoho lidí tyto důležité části tréninku buď vynechává úplně, nebo je prostě „odfláknou“.

Před tréninkem je vhodné tělo nejprve zahřát například lehkým poklusem nebo jiným pohybem, který zvýší tepovou frekvenci. Pak přichází na řadu dynamický strečink. Ten sestává z pohybů ve velkém rozsahu, resp. v rozsahu větším, než běžně vykonáváme. Má tělo připravit na zátěž, která ho čeká, čímž se snižuje riziko zranění. Po tréninku je žádoucí zase jiná forma strečinku, a to statický strečink. Ten slouží k uvolnění svalů. Také podporuje následnou regeneraci. Jde o natahování svalů do rozličných (někdy i nepohodlných) pozic, v kterých setrváte určitou delší dobu. Pohyby jsou vykonávány v pomalém tempu a v souladu s dechem.

Cvičíte stále stejně

Jsou lidé, kteří cvičí léta, ale stále se nacházejí přibližně v tom samém bodě (fyzicky, kondičně, esteticky). Tělo je velmi přizpůsobivé a časem si zvykne na vše. I na zátěž. Pokud budete cvičit stále ten samý typ tréninku a vykonávat stejné cviky, vaše tělo si na tyto pohyby zvykne a už pro něj nebudou zátěží. Proto potřebuje neustále nové stimuly. Neznamená to, že musíte do nekonečna zvyšovat hmotnost činek a závaží nebo počet uběhnutých kilometrů. Spíše jde o to, aby byl váš trénink celkově různorodý. Nezaměřujte se jen na rozvoj síly, trénujte i flexibilitu a mobilitu. Pokud běháte, zařaďte do tréninku alespoň jednou do týdne i několik silových cvičení. Rozvíjejte své tělo pohybově po všech stránkách. 

Máte velká očekávání

Budování svalů a formování postavy je systematický a dlouhodobý proces. Nikdo nezhubne ze dne na den 20 kilo. Je fajn, pokud jste motivovaní, věříte si a představujete si, jak konečně toto léto kráčíte sebevědomě v plavkách po pláži. Je skvělé, že máte cíl a vizi. Musí však být reálné. Pokud jste doteď nikdy neběhali, těžko za týden uběhnete maraton. Příliš velká očekávání mohou být zpočátku velkou motivací, avšak v konečném důsledku vás mohou demotivovat natolik, že cvičení pověsíte na hřebík. Pokud budete své tělo nutit k výkonům, na které není připravené, nenecháte ho na zátěž přivyknout a po námaze odpočinout a zregenerovat, po nějaké době se vám to vrátí. Únavou, přetrénováním, znechucením, nebo v horším případě zraněním.


Proto si stanovte reálné, ne příliš vysoké cíle (ale zároveň se ani nepodceňujte) a dbejte na regeneraci. Kromě tréninkových dnů si vyhraďte i dny na odpočinek. Čas věnovaný regeneraci, která zahrnuje například procházku, saunu, masáž a relaxační cvičení, ale i kvalitní spánek a stravu, je stejně důležitý jako čas strávený v tělocvičně.

Zapomínáte cvičit pro radost

Cvičení je dřina. Toto tvrzení má hodně lidí zafixované, a proto s cvičením raději ani nezačínají, nebo pokud začnou, nevytrvají. Samozřejmě, že cvičení je náročné, a pokud chceme něčeho dosáhnout, je potřebná velká dávka sebezapření, vytrvalosti a trpělivosti. Mnozí u toho ale zapomínají, že jde i o radost z pohybu. Vzpomeňte si, kdy jste si naposledy byli zaběhat jen tak pro radost, aniž byste sledovali své tempo a porovnávali ho s předchozím tréninkem.

Tréninkový plán musí mít hlavu a patu a svůj pokrok je potřeba sledovat, to je bez debat. Pokud jste však příliš zaměřeni jen a jen na svůj výkon a fyzickou stránku cvičení, připravíte se o velmi důležitou součást pohybové aktivity. Zkuste si jednou za čas připomenout, že to není jen o budování svalů, formování postavy nebo hubnutí. Je to i čas, který věnujete sobě – vypnete hlavu, zbavíte se stresu nebo se jen tak necháte unášet pohybem. Vnímejte více sebe, své pocity, hudbu, ale i prostředí, v kterém se nacházíte.

Je článek užitečný?

87x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Silvia Hadeková

Osobní trenérka, instruktorka skupinových cvičení a výživová poradkyně. Věnuje se především cvičení s vlastní vahou a má ráda cvičební koncepty, které jsou kromě fyzické stránky zaměřeny i na hledání duševní rovnováhy. Zabývá se nutričním koučinkem, v rámci kterého pomáhá lidem najít cestu, jak zlepšit své stravovací návyky.Související články