Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

Jak vybrat bradla?

Jak vybrat bradla?
Jak vybrat bradla?

Bradla jistě každý zná jako klasické gymnastické náčiní. Už je ale méně známo, že mohou být také velice efektivním pomocníkem při domácím tréninku. Možná si říkáte, že na tak rozměrné náčiní, jaké obvykle vidíte v televizi, rozhodně doma nemáte žádné místo. Výhoda bradel je ale to, že je lze pořídit v mnoha provedeních a variantách – volně stojící nebo nástěnná, propojená nebo oddělená, a navíc v různých velikostech. Jejich využití se tím pádem také různí a je jen na vás, kterou variaci budete upřednostňovat.

Na bradlech může cvičit každý – rozhodně nemusíte být špičkový olympijský sportovec na to, abyste je mohli používat. Posilování na bradlech vyžaduje sílu a odhodlání, ale jestli vytrváte, konečné výsledky budou určitě za tu námahu stát. Bez ohledu na to, jakou jejich podobu si zvolíte, vám pomohou intenzivně posilovat horní polovinu těla, obzvláště pak ruce, ramena, záda a svaly podporující páteř. Vylepšíte také svou koordinaci, protože cviky na bradlech vyžadují rychlé střídání rukou a změny poloh. Jestliže v tréninku vytrváte, vylepšíte si navíc fyzickou kondici.

Co jsou to bradla?

Bradly rozumíme dvě paralelní tyče umístěné v určité vzdálenosti od sebe, obvykle na úrovni boků uživatele (alespoň jsou-li postavené na zemi). Bradla mohou být také zavěšena na stěně. Ve všech případech slouží především k posilování rukou a horní poloviny těla.

Co zohlednit při výběru bradel?

Když už se rozhodnete pro koupi bradel, dobře se zamyslete nad tím, za jakým účelem a kde je budete chtít používat. Existuje mnoho variant a je důležité, abyste si vybrali právě tu, která bude vašim potřebám nejlépe vyhovovat. Při výběru se zaměřte především na následující aspekty:

Nosnost

Asi nejdůležitějším faktorem při výběru vašich nových bradel je jejich nosnost. Měl by to být základní údaj, který bude směrovat vaše další rozhodování. Nosnost se bude mimo jiné odvíjet i od druhu bradel, která si pořídíte. Jak už bylo zmíněno výše, ne všechny druhy bradel jsou propojeny. To je sice činí všestrannějším náčiním, na druhou stranu to ale také snižuje jejich nosnost. Standartní propojená bradla mají naopak značně vysokou nosnost, které někdy nemusí být ani potřeba. Určení ideální nosnosti záleží opravdu jen na vás – vyberte si takové náčiní, na kterém se s ohledem na svou váhu budete cítiti bezpečně.

Typ

Samozřejmě se také budete muset rozhodnout, jaký druh bradel zvolit:

  • Propojená volně stojící bradla jsou nejvíce podobná těm, na kterých gymnastky a gymnasté cvičí na olympiádě. Jedná se o ten nejpevnější typ bradel a můžete na nich trénovat plnohodnotné gymnastické cviky. Rozsah těchto cviků je ale zároveň poměrně omezen.
  • Oddělená volně stojící bradla splňují spíše funkci multifunkčního posilovacího náčiní, které nabízí více možností cvičení. Na oddělených bradlech se nedoporučuje zkoušet klasické houpání, protože se od sebe mohou působením síly uživatele v průběhu cvičení vzdalovat.
  • Multifunkční bradla nabízíme také v menších provedeních, která slouží jako jednoduché pomůcky k řadě cviků na posilování horní poloviny těla. Tyto cviky zahrnují kliky, stojky, L-sedy apod. Takováto bradla jsou skladná a snadno přenosná a můžete je použít i k venkovnímu cvičení.
  • Nástěnná bradla se vrtají na zeď, podobně jako nástěnná hrazda. Upevněním bradel ke zdi dosáhnete dobré stability a zároveň ušetříte místo. Umístění u zdi samozřejmě omezuje váš repertoár cviků, i tak jde ale o jednoduchý a účinný způsob, jak posílit horní polovinu těla. Jestliže máte doma málo místa, rozhodně nákup tohoto druhu bradel zvažte.

Bradla mohou být také součástí multifunkčních systémů, jako jsou volně stojící hrazdy nebo posilovací věže. Jste-li náruživí sportovci, je potom dobré zvážit, jestli se vám přece jenom nevyplatí zakoupit náčiní, se kterým budete moci posilovat několika různými způsoby.

Základna

Základna, na které bradla stojí, určuje jejich stabilitu. Obecně platí, že čím je základna širší, tím jsou bradla stabilnější. To je obzvláště důležité, jedná-li se o oddělená bradla, která díky svému provedení přirozeně tak stabilní nejsou. Základna by měla mít gumové podložení, aby bradla při cvičení nepodkluzovala. Vždy je však vhodné pod bradla zakoupit ochrannou podložku.

Nastavení výšky a vzdálenosti

Je také dobré zaměřit se na to, zda lze polohu bradel nějakým způsobem upravovat, ať už jde o jejich výšku nebo vzdálenost. Tímto způsobem lze nastavit náročnost cviků. Díky nastavitelné výšce a šířce bradel bude moci na tomto náčiní posilovat více lidí.

Madla a úchopy

Některá moderní bradla mají pěnové úchopy pro větší pohodlí během cvičení, nebo dokonce polstrované opěrky na záda a předloktí. Klasická bradla tyto prvky nemají.
 

Nyní už určitě víte, jaký typ bradel zvolit:

Související kategorie


Související články

Akce a slevy na email
Akční newsletter