Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

Jak vybrat skateboard?

Jak vybrat skateboard?
Jak vybrat skateboard?

Skateboard je zábava, životní styl a adrenalin pro spoustu lidí – ať už se jedná o děti, dospívající, dospělé, chlapce nebo dívky. Mezi prkny je stále nejrozšířenější, i když mu už „šlapou na paty“ delší a rychlejší longboardy, využitelné také jako dopravní prostředek.

Skateboard je menší, dobře ovladatelné prkno, které se hodí do skateparku, U-rampy, k překonávání překážek i jízdám po městě a v parcích. Poradíme Vám, jak vybrat ten správný skateboard. Třeba jako dárek pro dítě, s nímž zaručeně zabodujete!

Hlavní parametry výběru skateboardu

 • Šířka deskyBoardy se standardní deskou 7,5" – 8" jsou stabilní, pro začínající i zkušenější jezdce, vhodné na street, do skateparku i na triky. Děti využijí desky do 7,4" a širší prkna (nad 8") se uplatní v bazénu a U-rampě (měřítko je 1 palec = 2,54 cm). Délka tradičních skateboardů se pohybuje okolo 32" (80 cm). Děti lépe ovládnou kratší prkna o délce přibližně 28".
 • Konkáva desky (prohnutí do tvaru „U“ po celé délce skateboardu) – Zpevňuje desku a pomáhá jezdci lépe zapřít nohy. Má 3 stupně – mellow (lehký), medium (střední) a steep (velký). Standardem je střední konkáva.
 • Materiál – Nejlepší skateboardy jsou z kanadského javoru, levnější z čínského javoru, buku či dubu. Desky se skládají z 5 až 9 vrstev.
 • Velikost koleček – Uvádí se ve dvou hodnotách - průměr (50 – 60 mm) a tvrdost (78a – 101a a více). Platí, že menší a měkčí kolečka jsou pomalejší, větší a tvrdší jsou rychlejší.
 • Nosnost, cena  Pro mladé skejťáky vybírejte mezi odolnými plastovými a dřevěnými prkny, která se pohybují v cenové relaci od 200 do 700 Kč a mají nosnost od 25 do 100 kg.

Kolečka skateboardu

Velikost a tvrdost koleček zásadně ovlivňuje jízdní vlastnosti skateboardu. Volí se podle stylu jízdy.

Průměr - klíčový parametr výběru koleček skateboardu:

 • 50 – 53 mm – malá pomalá kolečka, stabilní při tricích, na street nebo do skate parku
 • 54 – 59 mm – kola pro začátečníky i zkušenější jezdce, na ježdění v bazénu, U rampě, skate parku
 • 60 mm a více – rychlejší longboardová kola pro cruisery, na hrubší povrch

Tvrdost - další kritérium výběru skateboardových koleček

 • 78a – 87a – měkká kolečka na hrubší povrchy s větší přilnavostí, pro longboardy
 • 88a – 95a – tvrdší a rychlejší kola na street a hrubší povrch
 • 96a – 99a – nejvíce používaná kolečka skateboardů – univerzální, rychlá a přilnavá, na hladké povrchy, také pro začátečníky
 • 101 a více – kola profi skejťáků – nejtvrdší a nejrychlejší s nejmenší přilnavostí

Trucky na skateboard

Velikost trucků (náprav prkna) skateboardu odpovídá šířce jeho desky. Podle profilu (výšky) se trucky dělí do 3 kategorií, z nichž je nejběžnější ta střední:

 • Low (nízké) – pro extra stabilitu při tricích, osazují se kolečky 50 – 53 mm
 • Mid (střední) – pro většinu jízdních stylů, k osazení kolečky 53 – 56 mm
 • High (vysoké) – pro cruising a carving, osazují se kolečky 56 mm a většími

Mezi trucky a desku se často vkládají praktické gumové podložky.

Ložiska na skateboard

Rychlost a kvalitu jízdy na skateboardu určují i ložiska. Označují se jako ABEC a liché číslo od 1 do 9 (tedy ABEC-1, ABEC-3, ABEC-5, ABEC-7 a ABEC-9). Čím vyšší je číslo, tím jsou díly ložiska vyrobeny přesněji (s menší odchylkou) a tím lépe a rychleji skateboard pojede. Ovšem je třeba vsadit na ložiska od známého výrobce.

Jak správně vybrat skateboard pro dítě?

Pro děti volte užší desky skateboardů - 7,4" a menší:

 • Mid 7,3"pro dítě s výškou 134 –157 cm
 • Mini 7"pro dítě s výškou 104 – 133 cm
 • Micro 6,5" – 6,75"pro dítě mladší 5 let

Druhy prken a jejich výhody

Skejty jsou dnes "in", ovšem „není prkno jako prkno“. Podle účelu a terénu, ve kterém je chcete používat, vybírejte ze 4 kategorií skejtů.

 1. Skateboard – nejoblíbenější prkno, menší, vysoce odolné, dobře ovladatelné, určené do skateparku, U-rampy, parku, k překonávání překážek a ke krátkým jízdám po městě.
 2. Longboard – velký trend, delší prkno, má širší trucky a větší kolečka, vyvine vyšší rychlost a zajistí komfortní ježdění na silnicích, stezkách i do kopců (mini longboardy jsou vhodné i do městského provozu a parků).
 3. Pennyboard – populární zejména pro děti, malý typ skateboardu s nízkou hmotností i cenou, stabilní, vyrobený vesměs z plastu a bez gripu, představuje ideální dopravní prostředek do města (vejde se do batohu).
 4. Waveboard (snakeboard) – prkno pro nadšence, tvoří ho 2 desky spojené ocelovou tyčí a 2 kolečka nezávisle otočná o 360 stupňů, umožňuje rozpohybování bez nutnosti odrazu a trénink rovnováhy, je využitelné především v parcích a na rovných silnicích.

Aby vám skateboard dobře padl:

 • Chcete-li streetovou desku na flipování a technický skateboarding, zvolte užší skateboard s menšími kolečky.
 • Chcete-li jezdit v rampě, případně hlavně jezdit, vyhledejte širší desku s většími kolečky, kterávám zajistí stabilitu.
 • Chcete-li koupit skateboard menšímu dítěti, zohledněte při výběru nabídku kratších desek.

Ke každému prknu přikupte také chrániče a helmu, která je ze zákona povinná do 18 let věku. S dobrým vybavením vám skateboarding zaručeně přiroste k srdci, stejně jako dalším vyznavačům tohoto sportu, jejichž módu, jazyk, hudbu i systém hodnot formuje už od poloviny 70. let 20. století.

A které prkno bude pro vás?


Související články

Akce a slevy na email
Akční newsletter