Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

Skateboard, longboard, pennyboard. Jaké jsou rozdíly?

Skateboard, longboard, pennyboard. Jaké jsou rozdíly?
Skateboard, longboard, pennyboard. Jaké jsou rozdíly?

„Několikrát jsem se vymlátil, ale nemohu bez toho žít; longboarding je jako droga; bez penny boardu si jízdu městem neumím představit“. Tohle všechno jsou výrazy nadšenců do „skejtování“, kterým přirostlo prkno na kolečkách k srdci. Upřímně si však řekněme, řada lidí nemá ani ponětí, jaký je v jednotlivých typech rozdíl, pro jaký účel nebo jízdu jsou určeny. Trend těchto prken se stále rozšiřuje a tak si pojďme jednotlivé typy popsat. Jak se říká, „není prkno jako prkno“.  

V současné době rozdělujeme skejty do 4 základních skupin, které se liší svými vlastnostmi i vzhledem. Jedná se o skateboardy, longboardy, pennyboard i méně známe waveboardy. Před nákupem je důležité si uvědomit, v jakém terénu nebo pro jaký účel prkno pořizuji. 

 Skateboard

Skateboard patří stále k nejrozšířenějšímu a nejoblíbenějšímu typu prkna, na paty mu však šlape longboard, který v posledních letech zaznamenal raketový vzestup (o lonboardech níže). Skateboard je charakteristický svým obdélníkovým tvarem s šířkou 7,5“ - 8“, který je zaoblen z obou kratších stran. Kolečka jsou v porovnání oproti longboardu menší i tvrdší a odolnost velmi vysoká

Jak už tyto vlastnosti napovídají, skateboard nalezne své uplatnění především ve skateparcích, U-rampách, zkrátka všude, kde může jezdec překonávat nějakou překážku. Zároveň se dá říct, že je skateboard vhodný i pro kratší městskou jízdu, či jízdu v parcích. Vzpomeňme si, donedávna se ještě všichni proháněli v parcích na skateboardech a pojmy jako longboad či pennyboard nebyly vůbec známy. Proto jsou skateboardy z pohledu univerzálnosti na první příčce.

Výhody: menší rozměr, vysoká odolnost, dobrá ovladatelnost
Určení: skateparky, U-rampy, parky

 Longboard

Longboard patří v současné době mezi trend v oblasti skateboardingu a tak se můžeme na trhu setkat s řadou longboardů, které se liší svými vlastnostmi. Jak už název napovídá „Long Board“ je charakteristický svou dlouhou deskou, která měří okolo jednoho metru. Tvar rozlišuje, pro jaký typ jízdy je longboard určený (silnice, downhill, kopce), nejčastěji se však můžeme setkat s tvarem v podobě protáhlé kapky. Oproti skateboardu nabízí longboard širší trucky s většími kolečky, což umožňuje dosáhnout vyšší rychlosti. Samotná tvrdost koleček pak ovlivňuje, jakým způsobem a stylem chcete jezdit.  

Z pohledu využití byly longboardy vytvořené za účelem rychlé jízdy po asfaltových silnicích, docílit tak jakési simulace „surfingu na souši“. Při jízdě na longboardu děláte totiž stejný pohyb, jako při surfování na vlnách. Zároveň se na longboardech můžete prohánět v parcích, stezkách i pustit se z prudkých kopců. Také je možné se setkat s verzí mini, která je oproti klasickému longboardu kratší, užší, vhodná spíše do městského provozu (podobné pennyboardu).

Výhody: velká kolečka, vyšší dosažitelná rychlost, komfortní ježdění
Určení: kopce, silnice, stezky, (mini longboardy i do městského provozu nebo parku)

 Pennyboard

Pennyboard byl donedávna sortiment, který ve světe skateboardingu znali maximálně ti největší nadšenci. V současné době už tomu tak není, jelikož obliba penny boardů roste a to zejména u mladší generace. Tyto krátké, asi půl metrů dlouhé skateboardy jsou ve většině případů vyrobeny z plastu a bez gripu. Vizuálně připomínají „většího bratra“ – longboard, jelikož přední část prkna je taktéž zaoblena do špičky. Kolečka pennyboardu mají většinou stejnou velikost jako longboardy, tedy 60 - 80 mm, což vytváří lepší přilnavost a stabilitu při jízdě.

Jak už z těchto parametrů vyznívá, pennyboard nebude hitem ve skateparcích, ale své uplatnění nalezne jako dopravní prostředek ve městě. Malý rozměr a nízká hmotnost umožňují penny board snadno přenášet nebo uschovat do batohu, což se hodí obzvláště v městském ruchu. Na druhou stranu lze pennyboard využít i v parcích nebo na silnici a ti zručnější i na některých U-rampách. Jak se dnes říká, „kdo chce být cool, musí mít pennyboard“. 

Výhody: malé rozměry, nízká hmotnost, vyšší stabilita, nižší cena
Určení: městský provoz

 Waveboard

Waveboard, známý také jako snakeboard, je druh skteboardu, který není v současné době tolik rozšířený, avšak své uplatnění si mezi nadšenci najde. Základní stavbu Waveboardu tvoří 2 desky spojené tyčí, která je většinou vyrobena z odolného ocelového materiálu. Dalším charakteristickým prvkem jsou dvě kolečka, která jsou nezávisle na sobě otočná o 360°. Princip jízdy na waveboardu spočívá v kmitání nohou ze strany na stranu, čímž vzniká potencionální energie, díky které lze waveboard pohánět dopředu, aniž by se jezdec musel odrážet od země.

Tento typ skateboardu je určený spíše pro zábavu v parcích a na rovných silnicích. Pokud se jezdec naučí správnou techniku jízdy, pak je možné překonávat i mírné kopce aniž byste se museli dotknout země. Tento princip pohánění je považován za největší výhody Waveboardu

Výhody: rozpohybování bez nutnosti odrazu, trénink rovnováhy
Určení: park, silnice
 

 Vyberte si z kategorií:


Související články

Akce a slevy na email
Akční newsletter