Úvod > Jak vybrat boxovací rukavice a boxovací pytel?

Jak vybrat boxovací rukavice a boxovací pytel?

Jak vybrat boxovací rukavice a boxovací pytel?

Výběr správných boxerských rukavic a boxovacího pytle se může zdát na první pohled jako jednoduchá záležitost, ale opak je pravdou. Před nákupem je potřeba sledovat hned několik základních parametrů, jako je váha uživatele, úroveň boxování, nebo zda se jedná o trénink či zápas. V tomto rádci Vám na všechny tyto otázky odpovíme a dovíte se také řadu užitečných informací.

Seznam témat, které naleznete v tomto článku:

   1. Boxovací rukavice
             - Typ boxovacích rukavic
             - Velikost boxovacích rukavic
             - Hmotnost boxovacích rukavic
   2. Boxovací pytle
             - Typ boxovacího pytle
             - Velikost a hmotnost boxovacího pytle
   3. Boxerské příslušenství
             - Potřebné doplňky

1. Boxovací rukavice 

  Jaký typ boxovacích rukavic zvolit?

Boxovací rukavice vybírejte s ohledem na to, k jakému účelu je budete používat. Design, konstrukce i materiály jsou odlišné, a pokud si zvolíte špatný typ, můžete rukavice zničit, zranit protivníka nebo i sebe. Rozlišujeme 2 základní typy boxerských rukavic a to tréninkové a zápasové.

Zápasové rukavice - vhodné na sparing a zápasy, zpravidla se jedná o silnější rukavice, které jsou více vycpané a lépe eliminují nárazy. Rukavice jsou doplněny o mohutné zapínání na suchý zip v oblasti zápěstí. Zápasové rukavice můžete vybírat zde

Tréninkové rukavice - vhodné pro lapy a pytle, zpravidla se jedná o tenké rukavice, které umožňují bližší kontakt s pytlem. Mnohdy jsou vyráběny s otevřeným palcem. Tréninkové rukavice můžete vybírat zde
 

  Jakou velikost boxovacích rukavic zvolit? 

Velikost boxerských rukavic patří také mezi parametr, který je důležité sledovat. Většina rukavic má však jednu univerzální velikost, která se liší pouze tvrdostí. I přes tuto jednu velikost je důležité, aby rukavice netlačily, zároveň aby nebyly příliš volné, zkrátka měly by sedět „tak akorát". To lze přizpůsobit pomocí omotávek, které hrají při boxování důležitou roli. Nejen že chrání klouby před poraněním a otlačeninám, ale zároveň vyplňují prostor v rukavicích, díky čemuž si můžete upravit velikost dle vlastních potřeb. Boxovací rukavice s univerzální velikostí používají jak začátečníci, tak amatérští boxeři, ale můžeme se s nimi setkat i u polo profesionálních boxerů.

U nižší cenové kategorie, nebo u rukavic pro začátečníky, se můžete setkat také s klasickým číslováním S, M, L, XL apod. I u těchto rukavic se rozlišuje tvrdost, stejně jako u jakýchkoli jiných. 

Profesionální boxeři ve většině případů používají rukavice, které mohou mít dvojí číslování (zpravidla S/M a L/XL), které je navíc rozděleno zvlášť pro muže a zvlášť pro ženy. I u těchto rukavic se však pro upravení velikosti používají omotávky, které jsou zmiňovány výše.
 

  Jakou hmotnost (oz) boxovacích rukavic zvolit?

Společně s velikostí rukavic je nutné sledovat i jejich hmotnost. Ta se udává podle anglické jednotky Unce (zkratka OZ), která představuje přibližně 28 gramů. Boxerské rukavice mohou vážit přibližně od 8 do 16 oz.

Rukavice můžeme rozdělit do 3 základních skupin:

  • boxovací rukavice pod 10 oz - jsou určeny zejména pro děti, juniory a ženy
  • boxovací rukavice o hmotnosti 10 oz - nejčastěji se využívají v profesionálních zápasech
  • boxovací rukavice s hmotností vyšší než 10 oz - obvykle se používají pro tréninky (roli hraje vaše hmotnost)

Pro tréninky je potřeba vzít v potaz i pokročilost a hmotnost boxera. Na základě hmotnosti tak můžete určit, jaké rukavice jsou pro vás nejvhodnější. Také se může měnit hmotnost rukavic pro různé typy tréninků. Například pro cvičení rychlosti se doporučují těžší rukavice. Tyto informace by Vám měl sdělit trenér.

Doporučené hmotnosti boxovacích rukavic v uncích (oz) dle hmotnosti:

Hmotnost boxera Hmotnost rukavic
 79 kg a více  16oz (0,45 kg)
 67 - 79 kg  14oz (0,40 kg)
 60 - 67 kg  12oz (0,34 kg)
 48 - 60 kg  10oz (0,28 kg)
 47 kg a méně    8oz (0,22 kg)

 

2. Boxovací pytel

  Jaký typ boxovacího pytel zvolit?

Boxovací pytel je vhodný zejména pro milovníky bojových sportů. Slouží jakožto náhrada soupeře, na kterém si můžete trénovat vytrvalost, techniky úderu/kopu, nebo rozvíjet sílu. Boxovací pytle mohou být však přínosem i pro ty, kteří si chtějí vybít energii po náročné práci, nebo zvýšit celkovou fyzickou kondici. Boxerské pytle jsou mnohdy používány také pro trénink fitbox a jiné novodobé cvičení. Standardně můžeme boxovací pytle rozdělit do tří základních skupin.

1. Boxovací pytel

Jedná se o nejoblíbenější typ boxovacího pytle, který se zpravidla zavěšuje na konstrukci, nebo spouští ze stropu. Díky zavěšení získá pytel ideální vlastnosti pro silový trénink a techniky úderu/kopu. Boxovací pytle jsou zpravidla vyplněny řezankou, látkou, nebo jiným měkčeným materiálem.

Závěsné boxovací pytle můžeme rozdělit dále na tři druhy, podle způsobu plnění:

I. Plnící boxovací pytel
Výhodou plnícího boxovacího pytle je možnost zvyšování hmotnosti s rostoucími zkušenostmi. Jsou vhodné zejména pro začátečníky, kteří právě ze začátku nemají tak velkou sílu a zkušenosti, ale s postupným trénováním tyto vlastnosti získají.
II. Vyplněný boxovací pytel
Tento typ pytle je určený pro každého, kdo má s boxováním alespoň nějaké zkušenosti. Pytel není možné dále vyplňovat, proto je nutné dopředu zvolit takovou hmotnost pytle, která bude ideální pro Váš trénink. Jaká hmotnost boxovacího pytle je ideální, to se dočtete níže.
III. Nevyplněný boxovací pytel
Boxovací pytel, který není vyplněný, je určený především pro profesionální využití. Tyto pytle si uživatelé vyplňují sami dle vlastních individuálních potřeb. U nevyplněných boxovacích pytlů je důležité dbát na použité plnící materiály a přesné vyvážení. 

2. Boxovací trenažér

Stojací boxovací trenažér je praktický typ boxovacího pytle, který nese řadu výhod zejména pro ty, kteří nechtějí vrtat do zdi, mají příliš nízký strop, nebo zkrátka disponují menším prostorem. Boxovací trenažér je vyhledáván často pro svou variabilitu, jelikož jej lze přenášet a využít jak ve vnitřních, tak ve venkovních prostorách. Stabilitu trenažéru zajišťuje zpravidla dutá podstava, která se vyplňuje pískem, vodou, nebo jiným plnícím materiálem.

Stojací boxovací trenažéry je možné rozdělit dále na dva druhy, podle typu tréninku:

I. Boxovací trenažér – klasický
Jedná se o běžný typ, zpravidla válcovitého tvaru. Tento typ trenažéru se využívá pro klasický trénink úderů/kopů a také pro rozvoj síly a rychlosti.
II. Boxovací trenažér – figurína
Boxovací figurína je na rozdíl od klasického trenažéru určena pro přesnější údery, kdy boxer potřebuje trénovat přesné údery do pasu, do hlavy, do těla apod.  

3. Boxovací hruška

Boxovací hruška je vhodná pro kondiční trénink, trénink reflexů, rychlosti úderů, koordinace očí, ale i pro nácvik úderů a koncovek. Boxerské hrušky jsou zpravidla vyrobené ze syntetické  nebo pravé kůže, jejichž vnitřek je tvořen vzduchovým vakem (nafukují se pumpičkou s jehlou). Mnohdy se můžeme se také setkat s boxovacím míčem, který je zavěšené na gumovém laně a téměř stejné vlastnosti jako boxovací hruška. 

Vzhled jednotlivých typů pytlů:

Plnící boxovací pytel Vyplněný boxovací pytel Boxovací trenažér - klasický Boxovací trenažér - figurína Boxovací hruška

  Jakou velikost a hmotnost boxovacího pytle zvolit?

Když už jsme si vybrali typ boxovacího pytle, zbývá zvolit správnou hmotnost a výšku pytle. Boxovací pytel by měl mít přibližně poloviční hmotnost, než máte vy (př. pokud vážíte 90 kg, ideální hmotnost boxovacího pytle je 45 kg). Tato hmotnost pytlů se používá i při fitness boxování. Pro zkušenější a profesionální boxery se pak doporučuje hmotnost pytle odpovídající 80% vaší váhy. Pro úplné začátečníky jsou vhodné pytle pytle s hmotnosti do 35 kg. 

Tip: Pro začátečníky doporučujem plnící boxovací pytel. S postupnými zkušenostmi můžete pytel doplňovat a mít tak stále optimální hmotnost pytle. 

Druhým důležitým faktorem při výběru je délka boxovacího pytle. Pro trénink boxu je dostačující velikost 80 – 120 cm. V případě, že budete trénovat i kopy, tak by měl být boxovací pytel větší než 120 cm, ideálně 150 cm a více.

Upozornění: Závěsné boxovací pytle se nedoporučují nadstavovat dalším řetězem, pro upravení výšky. Každý boxovací pytel má předem nastavenou délku řetězů, která zaručuje ideální vlastnosti pro boxování. V případě, že chcete využívat boxovací pytel i na kopy, doporučujeme zakoupit pytel s větší výškou.

 

3. Boxerské příslušenství

  Jaké doplňky budu potřebovat? 

Při boxování lze využít mimo boxerských rukavic a boxovacího pytel také řadu pomůcek a ochranných doplňků. Mezi ty nejzákladnější řadíme chrániče zubů, chrániče hlavy, omotávky nebo lapy. Díky tomuto příslušenství můžete zefektivnit svůj trénink a chránit tak své tělo.

Chrániče zubů
Především mnoho začínajících boxerů přesně neví, co dělat s chrániči zubů před použitím. V prvním kroku je důležité chránič zubů vložit do vroucí vody a chvíli jej nechat povařit, až hmota trošku změkne. Poté se opatrně (pozor na opaření) vloží chránič do úst a silně stiskne na pár vteřin. Díky tomu se chránič vytvaruje přesně podle Vašeho chrupu a dásní. Po pár vteřinách stačí chránič vytáhnout a vložit jej do ledu (možné použít ledovou vodu). Chránič tak vytuhne a bude připraven k použití.

Chránič hlavy
Chrániče hlavy jsou důležitým doplňkem zejména pro začínající boxery, kteří nemají s boxováním takové zkušenosti. Také se využívají u zápasů nižší třídy a západů ženské kategorie.

Omotávky
Omotávky neboli bandáže jsou nedílnou součástí každého tréninku či zápasu. Omotávka vyplňuje prostor v rukavicích tak, aby přesně na ruce seděly. Zároveň slouží i jako ochranný prvek kloubů.

Lapy
Lapy nesmí chybět v žádném tréninku, při kterém se cvičí rychlost a reakce. Jedná se o pěnové/látkové „bloky“, zpravidla oválného nebo kulatého tvaru, které se nasouvají na ruce trenéra. Boxer se snaží podle pokynů trenéra co nejlépe tyto bloky zasahovat. 

 

  Navštivte naše kategorie boxovacích pytlů a doplňků: