Výhody a nevýhody cvičení doma vs. návštěva fitness centra

Prostředí hraje během cvičení důležitou úlohu. Do velké míry může ovlivnit vaši motivaci a odhodlání cvičit pravidelně a dlouhodobě. Někoho k lepším výkonům podněcuje prostředí fitness centra, kde vidí ostatní „dříče“. Na druhé straně jsou lidé, a týká se to hlavně žen, které takové prostředí stresuje, případně se stydí a nechtějí, aby je jiní lidé během cvičení viděli. Ať už patříte do kterékoliv skupiny, vždy máte možnost si vybrat.

Domácí cvičení

Cvičení doma je dobrou volbou pro pracovně vytížené lidi nebo ženy, které na sebe mají kvůli rodičovským a jiným povinnostem málo času. Ten vám domácí cvičení ušetří už jen z toho důvodu, že se nemusíte nikam přesouvat. A také přesuny umí, hlavně ve větších městech, někdy zabrat tolik času, že za stejnou dobu doma už můžete mít odcvičeno. Doma můžete cvičit tehdy, kdy vám to vyhovuje, a jak dlouho potřebujete. Nemusíte se přizpůsobovat otevíracím hodinám ani rozvrhům. Vaše domácí fitness centrum je otevřeno stále. Navíc není třeba čekat, až se uvolní stroj, na kterém právě potřebujete cvičit.
 
Další výhodou domácího cvičení je menší finanční náročnost. Pokud preferujete cvičení s vlastní vahou, postačí, když si koupíte podložku na cvičení a můžete začít. V případě, že chcete posilovat i se závažím, základní pomůcky jako jednoruční činky, kettlebelly, gymnastické míče nebo gumové expandéry také nezruinují váš rodinný rozpočet. Některé pomůcky jsou navíc i skladné a můžete si je s sebou vzít i na cesty. Nevypadnete tak ze své rutiny ani na dovolené nebo pracovní cestě. Do této kategorie určitě spadá i multitrainer, s kterým u sebe vždy máte kompletní posilovnu. Dokážete na něm efektivně procvičit celé tělo, ať už v interiéru, nebo exteriéru, pracovat na budování síly, stability i zlepšování koordinace. Stačí vám jen místo, kam závěsný systém uchytíte (dveře, strom), a vlastní váha.

Doma si můžete vytvořit prostředí, které vám je příjemné a opatřit si konkrétní náčiní a stroje, které potřebujete pro svůj trénink. Jistě, ve fitness centru najdete všemožné stroje, ale ne všechny opravdu využijete. Každý má stanovený jiný cíl a nastavený jiný tréninkový plán. A doma můžete právě tomu svému přizpůsobit i výbavu.


V případě strojů jde zpočátku možná o větší investici, ale zároveň je to investice jednorázová a dlouhodobá. V dlouhodobém horizontu vám ušetří peníze za permanentku do fitness centra. Ta vám v případě, že přijde krize a cvičení na chvilku „pověsíte na hřebík“, nevyužitá propadne. Naopak domácí běžecký pás, cyklotrenažér nebo stepper na vás počkají. Každodenní pohled na ně vás bude navíc motivovat, abyste se k cvičení co nejdříve vrátili. Nevýhodou domácího cvičení, hlavně pro ty, kteří s cvičením jen začínají, je, že nevědí, co a jak cvičit. Tento problém mohou zčásti eliminovat domácí programy na cvičení, které jsou dostupné online nebo prostřednictvím mobilních aplikací. Přinutit se ke cvičení v domácím prostředí je pro někoho výzva, hlavně pokud hrozí, že vás budou vyrušovat ostatní členové rodiny, nebo nemáte právě ideální prostor na cvičení.

Cvičení ve fitness centru

Ve fitness centru máte k dispozici téměř všechny stroje a pomůcky, které můžete na cvičení potřebovat. Najdete tam trenéry, kteří vás usměrní, pokud si v něčem nejste jistí, případně vám vypracují tréninkový plán, a to nejdůležitější – naučí vás správně cvičit.


Trenéři nebo ostatní návštěvníci fitness centra mohou být i motivací a inspirací. Ve fitness centru máte možnost potkat lidi s vášní pro stejnou věc, kteří vaše nadšení z pohybu pochopí a podpoří. Přítomnost jiných lidí však může mít i opačný efekt. Někdo má při cvičení rád soukromí. Týká se to především těch, kteří jsou v práci neustále obklopeni jinými lidmi a ve svém volném čase vyhledávají spíše klidnější místa. Přeplněné fitness centrum k nim tedy zřejmě patřit nebude.

Je těžké jednoznačně určit ideální alternativu, jelikož se odvíjí od individuálních preferencí jednotlivce. Každý člověk je jiný, a proto každému vyhovuje jiné prostředí. Vyberte si tu možnost, která nejvíce vyhovuje vám. Obě mají své plusy i minusy. Případně můžete střídat cvičení doma, například během dnů, kdy máte méně času, s cvičením ve fitness centru.

Je článek užitečný?

4x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Silvia Hadeková

Osobní trenérka, instruktorka skupinových cvičení a výživová poradkyně. Věnuje se především cvičení s vlastní vahou a má ráda cvičební koncepty, které jsou kromě fyzické stránky zaměřeny i na hledání duševní rovnováhy. Zabývá se nutričním koučinkem, v rámci kterého pomáhá lidem najít cestu, jak zlepšit své stravovací návyky.Související články