5 nejlepších způsobů, jak ulevit tělu od napětí

Během náročného tréninku, kondičního cvičení nebo i jen aktivit běžného dne vystavujeme náš pohybový aparát stresu a zátěži. Unavené svaly a oteklé klouby jsou často nevítaným společníkem našeho života. Ztuhlou šíji, bolavá ramena nebo záda zná důvěrně asi každý. Pomoc však není daleko. I pár minut jednoduché masáže pomůže svalovou tkáň uvolnit, zbavit napětí a rozproudit v bolavých oblastech energii. Vaše tělo doslova pookřeje. Stačí si jen vybrat toho správného pomocníka.

Proč nás bolí svaly

Fyzická zátěž

Důvodů, proč nás po fyzické námaze bolí svaly, může být několik a souvisí s přirozenou reakcí organismu na zátěž. Při cvičení dochází ke zvýšené produkci odpadních látek a k tzv. překyselení svalů. Tělo nestíhá nahromaděné látky odbourávat a jejich usazení ve svalové tkáni může zapříčinit bolest. Přirozená cesta k silnějším svalům zároveň vyžaduje jejich přetažení. V procesu jejich přizpůsobení na novou úroveň vznikají ve svalové tkáni mikrotrhliny. Ty vyvolávají v organismu zánětlivou reakci, která může v okolních tkáních způsobit otok a bolest. Tělo dále na bolest reaguje kontrakcí a stáhnutím svalů, aby eliminovalo další zátěž a poškození. 

Nedostatek pohybu

Ztuhlé svaly a oteklé klouby mohou být také následkem sedavého způsobu života. Mnoho z nás tráví v kanceláři nebo za volantem spoustu hodin denně. Aniž bychom si to možná uvědomili, časté špatné držení těla nebo i například jednostranné opakování určitého pohybu, jako například klikání myší, vede k zatuhlosti svalů. Vlivem nedostatečné cirkulace oběhového systému otékají klouby a hromadí se odpadní látky. 

Ať už tedy vedeme velmi aktivní život, či naopak převážně pasivní, naše tělo svým způsobem trpí. Správně vybalancovat denní aktivity pro optimální potřeby organismu ale může představovat výzvu. Masáž představuje jednoduchou, avšak velmi účinnou metodu jak tělu pomoci se s následky našeho životního stylu vyrovnat. Tlakem, vibrací, teplými nebo studenými obklady můžeme zmírnit otok, uvolnit napětí, rozproudit krevní i lymfatický systém, a tak organismus podpořit v jeho regeneraci a návratu k rovnováze.

Masážní přístroje a pistole 

Jednou z velmi efektivních metod jak zrelaxovat celé tělo jsou elektrické masážní přístroje nebo nabíjecí bezdrátové masážní pistole. Tyto kompaktní přístroje disponují různými nástavci, které aktivně provádějí masáž postižených míst vámi preferovanou intenzitou. Ať už potřebujete hloubkovou bodovou masáž nebo celkové uvolnění, poslouží vám k masáži celého těla. Mnoho typů také nabízí velmi užitečnou funkci infračerveného záření, které blahodárně působí na revitalizaci buněk, prokrvení a urychlení regeneračních procesů.
Pokud vás trápí časté bolesti zad, oceníte speciálně designované masážní polštáře a podložky. Vybírat můžete z různých modelů. Základní funkci zabudovaných masážních hlavic často doplňuje možnost výhřevu. To vaše bolavá záda velmi ocení. Teplo dokonale uvolní svaly a uleví i vaší páteři. Zároveň stimuluje tok krve a přispívá ke zdraví okolních tkání. Tyto skladné a kompaktní pomůcky jednoduše připnete na jakoukoliv židli, a dopřát masáž si tak snadno můžete doma, v autě i  kanceláři.  

Rozvibrujte se

Zkusili jste někdy rozvibrovat své tělo? Pokud ne, asi ještě netušíte, o co přicházíte! Vibrace působí na naše tělo jako dobíječka baterií. Aktivují a stimulují doslova každou buňku, a vy se tak po vibrační masáži budete cítit jako znovuzrození. Masáž vibracemi nejen rozvolní strnulé svaly, ale rozproudí lymfatický systém, prokrví pokožku, pomůže zbavit vaše křivky přebytečného tuku a z tkání odbourá přebytečnou vodu. Tím však výčet jedinečných účinků vibrací nekončí. Pravidelná vibrační masáž zpevní tonus vašeho těla a zatímco vy relaxujete, vibrace za vás pracují na pevnějším svalstvu a figuře. 

Jednou z možností, jak se nechat unést na vibračních vlnách, je vibromasážní pás inSPORTline Rexabelt. Volbou odnímatelného pásu si přizpůsobíte účinky podle svých potřeb. Před tréninkem svaly aktivuje a připraví na výkon, po něm zase pomůže s regenerací. Díky široké škále pozitivních účinků si s vibračním pásem přijde na své každý člen rodiny. Zábavnou a příjemnou formou můžete ze svého těla i mysli nechat odvibrovat vše nepotřebné.

Léčivou sílu vibrací si můžete dopřát i v menším provedení, obzvláště pokud vás trápí bolavá záda. Masážní pás Petulin byl navržen speciálně pro úlevu od jejich bolesti, ať už vás trápí bedra, páteř nebo trapézové svaly v oblasti ramen a lopatek. Kromě vibrací disponuje funkcí dlouhého infračerveného záření pronikajícího do hloubky svalů. Infračervené světlo aktivuje buněčnou produkci energie, čímž urychluje regeneraci, a také prohřeje a uvolní tkáně. Tento chytrý pomocník rovněž účinně stimuluje svaly pomocí elektrických pulzů. V kombinaci se vzduchovou masáží se vašim zádům dostane kompletního servisu a plnohodnotné péče. Díky kompaktnímu provedení se stane vítaným společníkem nejen doma, ale i na vašich cestách. Vítečně poslouží také jako prevence proti bolestem.  

Válce a válečky

Jednoduchým a účinným způsobem jak si promasírovat ztuhlé svaly, ulevit od bolesti a rozproudit pokožku jsou válce a válečky. Vybírat můžete z nepřeberného množství a podle vašich potřeb si tak sestavit ideální válečkovou “výzbroj”.
U masáže většími válci aplikujete svou váhu, a dochází k tak hlubšímu uvolnění svalů. Ideální jsou pro odbourání ztuhlosti lýtek, stehen, hýždí nebo zad.
Menší rollery a masážní válečky, na které budete vyvíjet tlak rukou, působí pozitivně zejména na prokrvení pokožky, uvolnění stresu a celkovou pohodu. Volit můžete mezi versatilnějšími typy, které jsou vhodné k masáži různých svalových skupin, nebo si dopřát masáž potřebných oblastí malými experty navrženými přesně pro jejich účel.

Od paty…

K těm patří například válečky určené speciálně pro masáž chodidel. Naše chodidla obsahují velké množství akupresurních bodů a na jejich relativně malé ploše se skrývá síť, která energeticky propojuje celé naše tělo. Stimulací těchto bodů tak nejen ulevíte svým chodidlům od zátěže, ale zároveň aktivujete energetické dráhy všech vnitřních orgánů a napojených systému.

…až k hlavě

Relaxaci z opačného konce vaší vertikální osy si můžete dopřát jemným masírováním obličeje. Pravidelná masáž prokrvuje strukturu pokožky, napomáhá cirkulaci krve, obnově buněk a tvorbě kolagenu. Přispívá tak k elasticitě vaší pleti, prevenci vzniku vrásek, jejich redukci a celkově vitálnímu vzhledu. Vybírat můžete z různých materiálů válečků a tzv. face rollerů, a účinek své masáže tak dále obohatit podle svých preferencí. Léčivou sílu kamenů vám přinesou face rollery z přírodních minerálů. S pomocí jejich unikátních vlastností se zbavíte napětí, stresu a po pár minutách masáže obnovíte svou vitalitu a harmonii. Tyto válečky lze skvěle kombinovat také s chladivou či hřejivou terapií. Stačí pár minut v lednici nebo horké vodě. Studený kámen zklidní otoky a zarudnutí, nahřátý podpoří prokrvení pokožky, otevře póŕy, a podpoří tím efekt masek či krémů. Válečky ze dřeva vás svým dotykem zase spojí se zemitou a hřejivou kvalitou dřeva.  

Madroterapie - síla přírody

Uzemňující sílu dřeva můžete dopřát celému tělu s madroterapií, unikátní masážní technikou pocházející z Jižní Ameriky. Madro znamená ve španělštině dřevo. Tato tradiční a věky odzkoušená forma masáže umožňuje zcela přírodní a neinvazivní metodou relaxaci celého těla. Anatomicky tvarované dřevěné špachtle, válečky, rollery a baňky hladce kopírují křivky těla a blahodárně působí nejen na tělo, ale i na mysl. Kontakt s dokonale vyhlazeným povrchem dřeva v kombinaci s masážními oleji představuje jedinečný terapeutický zážitek. Pravidelným masírováním nejen rozvolníte svaly, ale také odplavíte z organismu toxiny, odbouráte tuky, prokrvíte a vyhladíte pokožku a rozproudíte lymfu. To z madroterapie dělá velmi účinný nástroj v boji proti celulitidě. Vaše pokožka bude zářit zdravím. Uklidňujícího doteku dřeva můžete díky široké škále pomůcek a jejich tvarů dopřát vašemu tělu od chodidel až po vršek hlavy. 

Chladivá a hřejivá terapie

Další úlevu od napjatých svalů a oteklých kloubů poskytnou pomůcky pro ochlazení nebo naopak prohřátí namožených oblastí. Hřejivé obklady uvítají zejména ztuhlé svaly. Teplo pozitivně působí na průtok krve, uvolňuje napětí a obnovuje flexibilitu. Zmírní také chronické bolesti a urychluje regeneraci. Chladivé obklady naopak poskytují pomoc při akutním namožení svalů a otoků kloubů, a jsou proto ideálním nástrojem potréninkové regenerace. Zklidňující efekt mají také na modřiny nebo výrony.
Vybrat si můžete z celé řady univerzálních polštářků, bandáží a límců. Podle potřeby je můžete buď nachladit, nebo ohřát, a péči o vaše tělo tak přizpůsobit aktuálním potřebám. Fungují skvěle o samotě i jako podpůrný prostředek masáží a relaxačních technik. Pokud trpíte častými bolestmi hlavy nebo migrénami, sáhněte po chladivo-hřejivých maskách či čepici.

Čas na zdraví 

Uvolnění svalů, podpora regenerace a relaxace těla i mysli jsou pro nás stejně důležité jako správná strava nebo dostatek pohybu. Pravidelná masáž patří k jednoduchému, avšak často opomíjenému způsobu jak o sebe denně pečovat a podpořit regeneraci organismu. Masáž vám nejen uleví od akutních problémů a bolestí, ale také posílí váš imunitní systém, a celkově tak podpoří vaše zdraví z dlouhodobé perspektivy. Stačí si jen vybrat pomůcku nebo přístroj, který vám bude nejlépe vyhovovat, a promasírovat se ke zdravějšímu tělu.

Je článek užitečný?

0x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.Související články