Úvod > Jak vybrat brusle na led?

Jak vybrat brusle na led?

Tentokrát se Vám v našem rádci pokusíme pomoci při výběru zimních bruslí. Ať už si jdete s kamarády zahrát hokej na zimní stadion, zabruslit si na veřejné kluziště nebo se jen vyřádit na zamrzlý rybník, vždy dbejte na správný výběr bruslí.

Dělení bruslí - brusle na led můžeme dělit podle několika kritérií. Například na hokejové brusle a krasobrusle, nebo na dětské brusle a brusle pro dospělé.

Dětské brusle
První skupinou jsou brusle dětské. Tyto brusle mají výhodu v tom, že jsou velikostně nastavitelné. Při výběru dbejte na to, aby velikost botičky při jakémkoliv nastavení nikdy nebyla větší o více jak 3 čísla skutečné velikosti chodidla dítěte. Neboť říkat si, že dítěti koupíme brusle o 6 nebo 7 čísel větší, alespoň mu dlouho vydrží, je holý nesmysl.

Brusle pro dospělé
Druhou skupinou jsou brusle pro dospělé. Zde je sortiment dosti široký a každý si jistě vybere typ bruslí, jaký mu bude vyhovovat. Při zkoušení bruslí dbejte na to, aby vás netlačily prsty ve špičce a zároveň nedřela pata. Brusle si nazujte, zavažte a na místě simulujte pohyb jako při bruslení. V ideálním případě brusle aspoň 5 minut  tzv. zahřejte na nohou pevně sešněrujte.  Noha v brusli musí být pevná, ale ne sevřená jako ve svěráku. Pokud vám brusle sedne, máte vyhráno.

Krasobrusle
Krasobruslařské brusle jsou z jednoho kusu oceli, stejně vysoké, vpředu opatřené zoubky. Krasobruslařská bota je vyrobena z kůže, pata a kotníky jsou vyztuženy, dnes se vyrábí i umělohmotné brusle na led (podobné inline bruslím). Boty by měly co nejvíce přiléhat k noze a ideálním tvarováním vnitřku minimalizovat volná místa v ní. Od poloviny boty nahoru je šněrovací systém. Jazyk boty je vyztužen a zabraňuje zařezávání tkaniček do nártu nohy. Drobné dírky v jazyku umožňují cirkulaci vzduchu.

Hokejové brusle
Hokejové brusle mají z oceli jen nůž, který je zasazen do kovové nebo umělohmotné konstrukce. Tyto brusle jsou užší než krasobruslařské, z důvodu dosažení větší rychlosti, podélně jsou zbroušené do kolébky, vpředu do špičky a v zadu zdvižené, zakulacené nebo opatřené chráničem. Hokejová bota je nižší než krasobruslařská, má širší, tvrdou špičku a pevnou zvýšenou patní část.

Při zkoušení bruslí na led vždy použijte ponožky, které budete nosit i při bruslení. Před prvním použitím je nutné si nechat brusle nabrousit.

Český košík roku 2015 Ověřeno zákazníky Finalista Shop roku 2016 Finalista Shop roku 2015 Shop roku 2011 Záruka 10 let Apek - certifikovaný obchod