Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

Jak vybrat luk? Pár základních tipů pro začátečníky.

Jak vybrat luk? Pár základních tipů pro začátečníky.
Jak vybrat luk? Pár základních tipů pro začátečníky.

Lukostřelba je skvělá rekreační i sportovní aktivita pro děti i dospělé. Koneckonců, kdo někdy netoužil po tom popustit uzdu fantazii a zahrát si na indiány, středověké bojovníky nebo postavy z oblíbených fantasy filmů? Pro nezasvěcené může být problém vyznat se v nabídce a vybrat ten správný luk, není však třeba se ničeho bát. V následujícím rádci vám stručně vysvětlíme, na co si dát při výběru luku pozor a které údaje pro vás budou směrodatné. S námi budete s výběrem hotovi za pár minut!

TYP LUKU
Vyberte si favorita

 Reflexní – Reflexní luky jsou typické svými prohnutými rameny. Konce luku směřují směrem k terči a vytváří tak jednoduchý systém pro zvýšení síly při vypuštění šípu. Díky kratší délce jsou skladnější, většina moderních luků se navíc dá rychle složit nebo rozložit, takže pro ně snáze najdete doma místo.

Kladkový – Moderní inkarnace luku, pojmenována podle kladek na obou koncích lučiště. Kladky rozloží sílu při natažení tětivy, ale nerovnoměrně, takže největší nárůst síly přijde na začátku nátahu, zatímco ke konci bude výrazně nižší. Tento systém zvyšuje rychlost i dolet šípu a díky menšímu zpětnému rázu také usnadňuje míření. Díky tomu jsou kladkové luky skvělé zejména pro začátečníky.

Přímý – Jedná se o jednoduchý luk klasického tvaru, který máme všichni s luky spojený. Jeho lučiště tvoří jednodílný prohnutý kus dřeva, plastu, kompozitu nebo jiného materiálu. Tyto luky mohou být krátké i dlouhé a jejich zakřivení se může lišit.

KTEROU RUKOU STŘÍLÍTE?
Máme vybavení pro leváky i praváky!


Luk je nutné vybírat podle toho, kterou rukou budete natahovat tětivu. Praváci tedy drží tělo luku v levé ruce a pravou míří – leváci to mají přesně naopak. U některých rekreačních luků – obzvláště dětských – se můžeme setkat i s oboustranným provedením.
 

SÍLA NÁTAHU
Nepřeceňujte své síly
 

Napínací síla luku se udává v librách a je pro každého lukostřelce individuální. V podstatě je to označení síly, které je zapotřebí k plnému natažení luku. Samozřejmě platí, že pro začátečníky jsou vhodné luky s menší silou nátahu a naopak. Obecně tedy můžeme začínající rekreační střelce rozdělit do následujících kategorií:

  • Děti (cca do 13 let): do 15 lbs
  • Ženy a mládež: 18–26 lbs
  • Muži: 24–28 lbs

(1 lb = 0,454 kg)

Pokud si však luk pořizuje již někdo zkušenější, většinou už ví, na co má. Praxí a tréninkem se navíc síla zvyšuje, takže bude třeba se poohlížet po vyšších číslech.

Vysokou sílu nátahu vyžadují luky lovecké, kde je třeba síla minimálně 40 lbs.
Poznámka: Luky se sílou nátahu vyšší než 32 lbs se nesmí prodávat osobám mladším 18 let.

 

VELIKOST LUKU
Každému sedí něco jiného
 

Délka luku samotného je další záležitostí, která závisí čistě na potřebách (a postavě) lučištníka či lučištnice. Také zde záleží na typu luku, který si pořídíte – reflexní luky jsou logicky kratší než luky přímé. Ideálním řešením pak je nejdříve si luk vyzkoušet. U dětí myslete na to, že mají tendenci rychle růst, takže při rozhodování radši volte delší modely.
 



ŠÍPY
Ať se vám dobře míří
 

Bez dobře zvolených šípů se žádný lukostřelec neobejde. Jak ale zvolit ten správný ze značného množství délek, materiálů a hrotů?
 

 Délka – Ideální délka šípu se odvíjí od délky nátahu uživatele. Nemusí na 100 % odpovídat, většinou se ale budete s menší odchylkou v tomto rozmezí pohybovat.

Materiál – Materiálů používaných na výrobu šípů je v současné době opravdu mnoho a při výběru záleží hlavně na vašich preferencích. Praktickým řešením pro začínající a rekreační střelce jsou šípy laminátové, protože toho hodně vydrží a v případě ztráty není nákladné je nahradit. Stará dobrá klasika jsou samozřejmě šípy dřevěné, alternativou pak mohou být odolnější hliníkové nebo lehké a tenké karbonové šípy.

Tuhost (spine) – Pro pokročilejší střelce bude dále důležitá tuhost šípu, obvykle označovaná jako spine. Platí, že čím nižší je hodnota spine, tím tvrdší šíp je. (Čím je šíp tužší, tím méně se pod zátěží prohne.) Tvrdší šípy se zpravidla používají se silnějšími loveckými a sportovními luky, protože méně tuhé šípy by při střelbě nemusely absorbovat energii luku a nebezpečně se roztříštit. U klasického rekreačního střílení ale vyšší spine nevadí.

Výběr tuhosti se zpravidla řeší až u sportovních a loveckých šípů, pro rekreační lukostřelbu je směrodatnější délka a také materiál (Například pro dětské šípy, které se často ztrácí budeme volit levnější plastové modely).

VYBAVENÍ
Výzbroj pro každého pořádného lučištníka
 

Jakmile máte ten správný luk a sadu šípů k tomu, jste v podstatě připraveni k akci! Je ale dobré pořídit si ještě pár vychytávek, se kterými se vám bude střílet o to lépe.

➼ Terč a terčovnice - Pokud chcete trénovat mušku, budete potřebovat nějaký cíl. Při lukostřelbě se nejčastěji používají papírové terče připevněné k terčovnici. Terčovnice jsou obvykle vyrobeny z pevného pěnového materiálu, který se při vytahování šípů neponičí. Na papírových terčích máte zase barevně vyznačené oficiální cílové zóny.

➼ Toulec - Praktický způsob na přenášení i úschovu šípů, hodí se i při podávání během střelby.

➼ Chrániče - Důležité pomůcky, které by neměly chybět ve výbavě začátečníků ani pokročilých střelců. Chrániče prstů vám pomohou lépe uchopit tětivu a eliminují riziko nepříjemného poranění. Chrániče předloktí jsou tu pak od toho, aby vás tětiva při vypuštění šípu nešvihla.

➼ Základka - Malý ale nedocenitelný pomocník pro snadnější míření. Některé luky mají základky integrované, u těch jednodušších se základka lepí na stranu luku podle toho, kterou rukou míříte.

➼ Napínák tětivy - Praktické pomůcky pro ty, kteří mají problém s natažením tětivy. S natahovákem luk bezpečně a šetrně ohnete a nasazení tětivy pak nebude představovat žádný problém.


TIP: Zkuste lukostřeleckou sadu! Pokud si pořizujete luk poprvé nebo dětem pro zábavu, určitě je zakoupení kompletní sady praktičtějším řešením. V sadě kromě luku najdete i několik kompatibilních šípů a obvykle i chrániče, popřípadě další doplňky.
 

Akce a slevy na email
Akční newsletter