Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

Jak správně vybrat dětskou koloběžku?

Jak správně vybrat dětskou koloběžku?
Jak správně vybrat dětskou koloběžku?

Chcete svému dítěti pořídit koloběžku a nejste si jistí, jak správně vybrat? Přečtěte si našeho rádce a hned budete mít ve výběru jasno!

Díky snadnému ovládání jsou koloběžky považovány za ideální zábavu, pohybovou aktivitu i dopravní prostředek pro děti, a to již od dvou let. Nabídka koloběžek je ale široká a člověk se v ní může lehce ztratit. Pouze věkové omezení, které u většiny koloběžek najdete, nestačí. Existuje také řada kritérií, které je u koloběžek třeba sledovat.
 

Kritéria před nákupem koloběžky

Jaký typ koloběžky zvolit?

Před výběrem dětské koloběžky je nejdůležitější ujasnit si, jak a kde bude vaše dítě jezdit, což úzce souvisí s věkem. Pro nejmenší děti od dvou let jsou vhodné koloběžky se třemi kolečky, které dítěti dodávají stabilitu a pomáhají mu se snadněji seznámit s pohybem na koloběžce. Pro starší děti je již možností více. Zde především rozhoduje povrch, na kterém se bude vaše ratolest pohybovat.

Pro pohyb po městě jsou vhodné menší skládací koloběžky s PVC či PU koly. U těch nehrozí defekt a mají dlouhou životnost. Pro turistiku a zrádnější terény doporučujeme koloběžky s nafukovacími koly a zesíleným rámem. Dítě se může vyřádit i na speciálně přizpůsobených freestylových koloběžkách.
 

Jak zvolit správnou výšku řídítek?

Výška řídítek je dalším důležitým faktorem při výběru dětské koloběžky. Řídítka nastavená příliš nízko způsobují křečovitý předklon, který neprospívá zádům. Když jsou naopak řídítka nastavená příliš vysoko, znemožňují správné řízení koloběžky. Ideální je tedy výška řídítek přibližně na úrovni kyčlí dítěte.

Pro nejmenší děti jsou vhodná řídítka s výškou od 50 centimetrů. Pro děti od 140 cm již lze vybírat i v kategoriích koloběžek pro dospělé. U dětských koloběžek je nejvýhodnější vybírat mezi koloběžkami s nastavitelnou výškou řídítek, protože koloběžka tak může růst spolu s vaším dítětem.
 

Jaký typ brzd vybrat?

Na trhu dětských koloběžek najdete dvě základní brzdy - nášlapné a čelisťové. Brzdy se liší stavbou a funkčností. Pokud vaše ratolest bude jezdit především ve městech, postačí nášlapná zadní brzda. Čelisťové brzdy může dítě ovládat páčkami na řídítkách a najdete je především u koloběžek s nafukovacími koly. Nášlapné i čelisťové brzdy jsou velmi snadné na údržbu.

U koloběžek pro nejmenší děti často brzdy nenajdete. Předpokládá se, že dítě nedosáhne takové rychlosti, aby brzdu potřebovalo.

 

 

Jakou potřebujete nosnost?

Nosnost koloběžky se pochopitelně odvíjí od hmotnosti dítěte. Nezapomeňte, že zátěž na koloběžku se zvyšuje například při dopadech během skoku či při jízdě na nerovnostech. Trojkoloběžky pro nejmenší děti mají většinou nosnost 20 - 25 kg a je na to třeba brát ohled. Výhradně dětské koloběžky jsou zpravidla omezeny nosností 50 - 60 kg. Pokud již vaše dítě přesáhlo tuto hranici, je třeba vybírat mezi koloběžkami určenými pro děti i dospělé. U těchto se nosnost pohybuje mezi 100 a 150 kg.

Materiály rámu

U dětských koloběžek naleznete zejména dva typy rámů - ocelové a hliníkové.

Hliníkové rámy vynikají svou nízkou hmotností a jsou tedy lehce přenosné i pro menší děti. Ocelové rámy jsou těžší, ale odolnější. Vydrží tak i hrubší zacházení.
 

Akce a slevy na email
Akční newsletter