Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

Jak vybrat dětské kolo

Dětské kolo je důležitá investice do sportovního vývoje Vašeho dítěte a jeho budoucího zdravého životního stylu. Věnujte proto nákupu jízdního kola v každé etapě růstu potomka náležitou přípravu.

Jak vybrat dětské kolo
Jak vybrat dětské kolo

Pozor na největší chybu při výběru dětského kola

Někteří rodiče nebo prarodiče mají tendenci pořídit dítěti větší kolo, aby mu takzvaně „vydrželo déle“. Avšak pozor, je to velký omyl. Nic dítěti neznechutí sport tak jako nadměrné, těžké a případně ještě nefunkční jízdní kolo (to když se nakupující zároveň snažil ušetřit).

Klíčové parametry výběru dětského kola:

  1. velikost
  2. kvalita rámu
  3. komponenty

Dětské kolo vybírejte především podle výšky a zkušeností dítěte. Kromě velikosti rámu berte v potaz také jeho materiál a hmotnost. U malého dítěte zvažte, zda využije podpůrná kolečka. Řada dětí totiž zvládne potřebné dovednosti už v útlém věku na odrážedle. 

Zhodnoťte použité komponenty (osazení bicyklu), seřiditelnost brzd, ve spolupráci s dítětem také atraktivnost zpracování (trh nabízí barvy a motivy pro kluky i pro holky) a nakonec celkový poměr mezi cenou a kvalitou vyhlédnutého jízdního kola.

Velikost dětského kola

Při výběru dětského kola začněte vždy velikostí, jejíž správná volba podmiňuje snadnou ovladatelnost. Kolo musí být pro dítě v každém okamžiku „tak akorát“ – ani malé, ani velké. Velikost (výška) rámu představuje vzdálenost mezi středovou osou a koncem sedlové trubky rámu jízdního kola. Uvádí se zpravidla v palcích (1 palec = 2,54 cm).

Zdá se Vám to složité? Využijte jednoduchou pomůcku: když se dítě rozkročí nad horním rámem kola, přičemž má nohy na zemi, mezi trubkou a jeho rozkrokem má být ideálně 5 cm volného místa. Vsedě je pak nutné ověřit optimální vzdálenost k řídítkům. Výšku sedla nastavte tak, aby zejména menší dítě dosáhlo nohama na zem.

Určení velikosti kola podle výšky a přibližného věku dítěte:

Průměr kol v palcích

Výška postavy v cm

Věk dítěte

12" 90–110 cm 2–4
14" 95–115 cm 3–5
16" 100–125 cm 4–7
20" 105–135 cm; BMX kola až do cca 175 cm 6–9 (BMX kola i pro starší děti, juniory i dospělé)
24" 115–155 cm 8–12
26" 155 cm a víc 10 a víc

Tabulka je orientační, někteří výrobci mají vlastní tabulku pro volbu optimální velikosti kola vůči výšce postavy.

Vybavení dětských kol:

  • 12", 14", 16" – nejmenší dětská kola, následující odrážedla. Do jejich výbavy patří opěrná balanční kolečka (s možností sundání nebo přizvednutí). Nemají přehazovačku, děti na nich brzdí zpětným záběrem pedálů (tzv. torpédo) a postupně využívají i přední pákovou brzdu. Sedla a řídítka lze výškově nastavit. Při výběru těchto kol dbejte na bezpečné zakončení řídítek a pokrytí celého řetězu plastovým chráničem.
  • 20" – pokročilejší dětská kola, která už mívají přehazovačku se 6 převody. Stejně jako kola pro dospělé obsahují 2 pákové brzdy a volnoběžný náboj. Odpružená vidlice zajišťuje pohodlnější terénní jízdu.
  • 24",  26" – největší dětská kola (juniorská), prakticky totožná s koly pro dospělé. Do jejich vybavení náleží přehazovačka, přesmykač, 2 ruční brzdy a odpružená vidlice. Dítě na nich bez problémů zvládne i delší cyklistický výlet.

Kvalita rámu dětského kola

K výrobě rámů jízdních kol se používá hliník, hořčík, scandium, karbon, ocel a někdy i titan.

  • Hliník je výhodný z hlediska nízké hmotnosti a tuhosti.
  • Karbon je pevný a extrémně lehký.
  • Ocel (Hi-Ten) vyniká tuhostí, pružností a nízkou cenou. Ke snížení hmotnosti se používají slitiny oceli, jako např. Cr-Mo nebo Columbus.

Komponenty dětského kola

Nejlepší je, když jsou komponenty (jednotlivé části) jízdního kola úplná sada, tedy stejné úrovně a od jednoho výrobce. Kvalitnější, byť dražší materiály zaručují vyšší spolehlivost, seřiditelnost a životnost kola. Snižují také jeho hmotnost, což děti i rodiče ocení při výuce cyklistických dovedností a na delších vyjížďkách.

Cyklistická helma – povinný doplněk dětského kola

Pokud jste úspěšně vybrali dětské jízdní kolo, nezapomeňte k němu přikoupit helmu. Přilba je ze zákona povinná do 18 let – nejen ke kolům, ale i k in-line bruslím, lyžím apod. Statistiky prokazují, že zabraňuje vážným poraněním hlavy až z 85 %. Nepodceňujte cyklistickou helmu pro děti ani v nejbližším okolí domu, protože právě tam je zaznamenáno nejvíce úrazů.

Jako prevence odřenin přijdou zajisté vhod i speciální rukavice. Dalším vybavením jsou odrazky, zvonek či cyklistická láhev s košíkem (často součást nového jízdního kola). Běžnými a rozhodně užitečnými doplňky dětských cyklistů se stávají i různobarevné reflexní vesty a praporky připevněné ke středu zadního kola.

Nyní jste udělali pro cyklistické sebevědomí i bezpečnost své ratolesti vše. Můžete ji s klidným svědomím a svým trpělivým doprovodem vypustit do sportovního života.


Související články

Akce a slevy na email
Akční newsletter