Výběr správných boxerských rukavic a boxovacího pytle se může zdát na první pohled jako jednoduchá záležitost, ale opak je pravdou. Před nákupem je potřeba sledovat hned několik základních parametrů, jako je váha uživatele, jeho dovednost v boxování, nebo zda se jedná o trénink či zápas. V tomto rádci vám na všechny tyto otázky odpovíme.
Pokud jste nedočkaví, orientujte se podle seznamu témat:
1. Boxovací rukavice
- Typ boxovacích rukavic
- Velikost boxovacích rukavic
- Hmotnost boxovacích rukavic
2. Boxovací pytle
- Typ boxovacího pytle
- Velikost a hmotnost boxovacího pytle
3. Boxerské příslušenství
- Potřebné doplňky
1. Boxovací rukavice
Jaký typ boxovacích rukavic zvolit?
Boxovací rukavice vybírejte s ohledem na to, k jakému účelu je budete používat. Design, konstrukce i materiály jsou odlišné, a pokud si zvolíte špatný typ, můžete rukavice zničit a zranit protivníka nebo i sebe. Rozlišujeme 2 základní typy boxerských rukavic a to tréninkové a zápasové.
Zápasové rukavice - Vhodné na sparing a zápasy, zpravidla se jedná o silnější rukavice, které jsou více vycpané a lépe eliminují nárazy. Rukavice jsou doplněny o robustní zapínání na suchý zip v oblasti zápěstí.
Tréninkové rukavice - Vhodné pro lapy a pytle, zpravidla se jedná o tenké rukavice, které umožňují bližší kontakt s pytlem. Mnohdy jsou vyráběny s otevřeným palcem.
Jakou velikost boxovacích rukavic zvolit?
Velikost boxerských rukavic je důležitý parametr, většina rukavic má však jednu univerzální velikost, která se liší pouze tvrdostí. I přes tuto jednu velikost je důležité, aby rukavice netlačily a zároveň nebyly příliš volné. Toho lze dosáhnout pomocí omotávek, které hrají při boxování důležitou roli. Nejenže chrání klouby před poraněním a otlačeninami, vyplňují také prostor v rukavicích a vy si je tak můžete upravit dle vlastních potřeb. Boxovací rukavice s univerzální velikostí používají jak začátečníci, tak amatérští boxeři, ale můžeme se s nimi setkat i u polo-profesionálních boxerů.
U nižší cenové kategorie nebo u rukavic pro začátečníky se můžete setkat také s klasickým číslováním S, M, L, XL apod. I u těchto rukavic se rozlišuje tvrdost stejně jako u ostatních.
Profesionální boxeři ve většině případů používají rukavice s dvojím číslováním (zpravidla S/M a L/XL), které je navíc rozděleno zvlášť pro muže a zvlášť pro ženy. I u těchto rukavic se však pro upravení velikosti používají omotávky.
Jakou hmotnost (oz) boxovacích rukavic zvolit?
Společně s velikostí rukavic je nutné sledovat i jejich hmotnost. Ta se udává podle anglické jednotky unce (zkratka OZ), která představuje přibližně 28 gramů. Boxerské rukavice mohou vážit přibližně od 8 do 16 oz.
Rukavice můžeme rozdělit do 3 základních skupin:
- boxovací rukavice pod 10 oz - jsou určeny zejména pro děti, juniory a ženy
- boxovací rukavice o hmotnosti 10 oz - nejčastěji se využívají v profesionálních zápasech
- boxovací rukavice s hmotností vyšší než 10 oz - obvykle se používají pro tréninky (roli hraje vaše hmotnost)
Pro tréninky je potřeba vzít v potaz i pokročilost a váhu boxera. Na základě hmotnosti tak můžete určit, jaké rukavice jsou pro vás nejvhodnější. Hmotnost rukavic se může měnit také podle typu tréninku. Například pro cvičení rychlosti se doporučují těžší rukavice.
Doporučené hmotnosti boxovacích rukavic v uncích (oz) dle hmotnosti:
Hmotnost boxera | Hmotnost rukavic |
79 kg a více | 16oz (0,45 kg) |
67 - 79 kg | 14oz (0,40 kg) |
60 - 67 kg | 12oz (0,34 kg) |
48 - 60 kg | 10oz (0,28 kg) |
47 kg a méně | 8oz (0,22 kg) |
2. Boxovací pytel
Jaký typ boxovacího pytle zvolit?
Boxovací pytel je vhodný zejména pro milovníky bojových sportů. Slouží jakožto náhrada soupeře, na kterém si můžete trénovat vytrvalost, techniky úderu a kopu nebo rozvíjet sílu. Boxovací pytle mohou být však přínosem i pro ty, kteří si chtějí vybít energii po náročné práci nebo zvýšit celkovou fyzickou kondici. Mnohdy se používají také pro trénink fitboxu a jiná novodobá cvičení. Standardně můžeme boxovací pytle rozdělit do tří základních skupin.
✅ Boxovací pytelJedná se o nejoblíbenější typ, který se zpravidla zavěšuje na konstrukci, nebo spouští ze stropu. Díky zavěšení získá pytel ideální vlastnosti pro silový trénink a techniky úderu/kopu. Boxovací pytle jsou zpravidla vyplněny řezankou, molitanem, pilinami nebo jiným měkčeným materiálem.
Závěsné boxovací pytle můžeme rozdělit dále na tři druhy, podle způsobu plnění:
▶️ Plnící boxovací pytel
Výhodou plnícího boxovacího pytle je možnost zvyšování hmotnosti s rostoucími zkušenostmi. Jsou vhodné zejména pro začátečníky, kteří právě ze začátku nemají tak velkou sílu a zkušenosti, ale s postupným trénováním tyto vlastnosti získají.
▶️ Vyplněný boxovací pytel
Tento typ pytle je určený pro každého, kdo má s boxováním alespoň nějaké zkušenosti. Pytel není možné dále vyplňovat, proto je nutné dopředu zvolit takovou hmotnost pytle, která bude ideální pro váš trénink. Jaká hmotnost boxovacího pytle je ideální, to se dočtete níže.
▶️ Nevyplněný boxovací pytel
Boxovací pytel, který není vyplněný, je určený především pro profesionální využití. Tyto pytle si uživatelé vyplňují sami dle vlastních individuálních potřeb. U nevyplněných boxovacích pytlů je důležité dbát na použité plnící materiály a přesné vyvážení.
Stojací boxovací trenažér je praktický typ boxovacího pytle, který nese řadu výhod zejména pro ty, kteří nechtějí vrtat do zdi, mají příliš nízký strop nebo zkrátka disponují menším prostorem. Boxovací trenažér je často vyhledává pro svou variabilitu, protože ho můžete přenášet a využít jak ve vnitřních, tak ve venkovních prostorách. Stabilitu trenažéru zajišťuje zpravidla dutá podstava, která se vyplňuje pískem, vodou, nebo jiným plnícím materiálem.
Stojací boxovací trenažéry je možné rozdělit dále na dva druhy, podle typu tréninku:
▶️ Boxovací trenažér – klasický
Jedná se o běžný typ, zpravidla válcovitého tvaru. Tento typ trenažéru se využívá pro klasický trénink úderů/kopů a také pro rozvoj síly a rychlosti.
▶️ Boxovací trenažér – figurína
Boxovací figurína je na rozdíl od klasického trenažéru určena pro přesnější údery, kdy boxer potřebuje trénovat přesné údery do pasu, do hlavy, do těla apod.
Boxovací hruška je vhodná pro kondiční trénink, trénink reflexů, rychlosti úderů, koordinace očí, ale i pro nácvik úderů a koncovek. Boxerské hrušky jsou zpravidla vyrobené ze syntetické nebo pravé kůže, jejichž vnitřek je tvořen vzduchovým vakem (nafukují se pumpičkou s jehlou). Mnohdy se můžeme se také setkat s boxovacím míčem, který je zavěšený na gumovém laně a má téměř stejné vlastnosti jako boxovací hruška.
Vzhled jednotlivých typů pytlů:
Plnící boxovací pytel | Vyplněný boxovací pytel | Boxovací trenažér - klasický | Boxovací trenažér - figurína | Boxovací hruška |
Jakou velikost a hmotnost boxovacího pytle zvolit?
Jakmile máte vybraný typ boxovacího pytle, zbývá zvolit správnou hmotnost a výšku. Boxovací pytel by měl mít přibližně poloviční hmotnost, než máte vy (např. pokud vážíte 90 kg, ideální hmotnost boxovacího pytle je 45 kg). Tato hmotnost pytlů se používá i při fitness boxování. Pro zkušenější a profesionální boxery se pak doporučuje hmotnost pytle odpovídající 80% vaší váhy. Pro úplné začátečníky jsou vhodné pytle pytle s hmotnosti do 35 kg.
Tip: Pro začátečníky doporučujeme plnící boxovací pytel. S postupnými zkušenostmi můžete pytel doplňovat a mít tak stále optimální hmotnost pytle.
Druhým důležitým faktorem při výběru je délka boxovacího pytle. Pro trénink boxu je dostačující velikost 80 – 120 cm. V případě, že budete trénovat i kopy, tak by měl být boxovací pytel větší než 120 cm, ideálně 150 cm a více.
Upozornění: Závěsné boxovací pytle se nedoporučují nadstavovat dalším řetězem pro upravení výšky. Každý boxovací pytel má předem nastavenou délku řetězů, která zaručuje ideální vlastnosti pro boxování. V případě, že chcete využívat boxovací pytel i na kopy, doporučujeme zakoupit vyšší pytel.
3. Boxerské příslušenství
Jaké doplňky budu potřebovat?
Při boxování lze využít mimo boxerských rukavic a boxovacího pytle také řadu pomůcek a ochranných doplňků. Mezi ty nejzákladnější řadíme chrániče zubů, chrániče hlavy, omotávky nebo lapy. Díky tomuto příslušenství můžete zefektivnit svůj trénink a chránit tak své tělo.
✅ Chrániče zubů
Mnoho začínajících boxerů přesně neví, co dělat s chrániči zubů před použitím. Nejprve je důležité chránič zubů vložit do vroucí vody a chvíli jej nechat povařit, až hmota trošku změkne. Poté se opatrně (pozor na opaření) vloží chránič do úst a silně stiskne na pár vteřin. Díky tomu se chránič vytvaruje přesně podle vašeho chrupu a dásní. Po pár vteřinách stačí chránič vytáhnout a vložit do ledu (je možné použít i ledovou vodu). Chránič tak vytuhne a bude připraven k použití.
✅ Chránič hlavy
Chrániče hlavy jsou důležitým doplňkem zejména pro začínající boxery, kteří nemají s boxováním takové zkušenosti. Také se využívají u zápasů nižší třídy a západů ženské kategorie.
✅ Omotávky
Omotávky neboli bandáže jsou nedílnou součástí každého tréninku či zápasu. Omotávka vyplňuje prostor v rukavicích tak, aby přesně na ruce seděly. Zároveň slouží i jako ochranný prvek kloubů.
✅ Lapy
Lapy nesmí chybět v žádném tréninku, při kterém se cvičí rychlost a reakce. Jedná se o pěnové nebo látkové „bloky“, zpravidla oválného nebo kulatého tvaru, které se nasouvají na ruce trenéra. Boxer se snaží podle pokynů trenéra co nejlépe tyto bloky zasahovat.