Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

Jak vybrat masérské lehátko?

Jak vybrat masérské lehátko?
Jak vybrat masérské lehátko?

Masáž je nejstarší formou terapie, která má výborné regenerační účinky na organismus. Aplikováním tlaku na svaly či tkáně lze léčit zranění, zmírňovat bolest, stres, zlepšovat krevní oběh a uvolňovat svalové napětí.

 Jaké masérské lehátko vybrat?

Při výběru masérského lehátka je potřeba sledovat několik základních parametrů. Mezi nejdůležitější patří typ lehátka, materiál, rozměry, nosnost a možnost polohování. Ke každému lehátku existuje i řada doplňků, které mohou masírování zefektivnit.

Skládací či pevné lehátko?
Pokud budete provádět pouze masáže, je výhodou pořídit si skládací masážní stůl, který můžete snadno sbalit a jezdit s ním masírovat klienty. Zároveň má lehátko minimální rozměry a můžete jej schovat za skříň či pod postel. V případě provozování rehabilitací či celodenním využití jsou vhodnější stoly s pevným stabilním základem a nejlépe i elektronickým zdvihem.


Dvoudílné nebo třídílné lehátko?
Třídílná lehátka mají volně polohovatelnou třetí část pro nastavení těla do pozice, která je pro danou masáž optimální. Hodí se tak při časté masáži zad, obličeje či dekoltu. Dvoudílná lehátka tohle neumožňují, avšak chybějící třetí díl lze nahradit masážními klíny a jinými doplňky.


Dřevěná či kovová konstrukce?
U dřevěných masážních stolů je důležité, aby nebyly vystaveny vysoké vlhkosti a velkým teplotním výkyvům, jelikož extrémní teploty poškozují dřevěnou část. Nejsou tak vhodné do místností, kde je sauna, napařování a podobné zařízení. Pokud nebude dřevěné masážní lehátko využíváno v těchto prostorách, pak je čistě na vás, kterou variantu si zvolíte. Odolnost obou variant je stejná a určitě neplatí, že kovové masážní stoly jsou odolnější a vydrží více než dřevěné, jak se mnozí domnívají.

Jak široký by stůl měl být?
U masérského stolu neplatí pravidlo „čím širší, tím lepší“, proto je důležité sledovat i tento parametr. Čím širší lehátko je, tím se vám bude hůře masírovat, protože budete mít masírovanou osobu dále od sebe. Šířka 70 cm se ukázala jako nejideálnější a zároveň nejvíce poptávanou variantou masážního stolu. Tohle vše se odvíjí od výšky maséra či masérky. Pokud měříte méně jak 165 cm, neměli byste mít lehátko širší než 70 cm. 


V jaké výšce se masíruje?
Důležitá je také možnost nastavení výšky lehátka. Všechny naše masážní stoly tímto disponují a lze tak vždy nastavit optimální výšku. A jaká výška je ta optimální? Obecně platí pravidlo, že když se postavíte bokem k masážnímu lehátku a připažíte, tak by se špičky prstů měly dotýkat masérského stolu. Hodně záleží na tom, jaký masérský kurz či školu máte za sebou, nicméně v dnešní době se masér snaží využívat váhu svého těla a toho lze docílit právě ve chvíli, kdy osoba leží v nižší výšce.


Na co při výběru nezapomenout?
Při výběru nezapomeňte také sledovat nosnost, která by měla být minimálně 200 kg, jelikož jak už bylo zmíněno výše, masér využívá při masírování svou hmotnost a na lehátko tak klade větší nápor. S tím je spojena i celková délka, která je přímo úměrná masírované osobě. Všeobecně platím, čím větší, tím lepší, nicméně minimální rozměr by se měl pohybovat v rozmezí 180 – 190 cm. Výhodou je také možnost plynulé regulace podhlavníku či opěrek.

 

 Masérské příslušenství a doplňky

Masážní doplňky jsou nedílnou součástí každého masírování. Pokud chcete, aby byla masáž i pro klienta co nejkomfortnější, neobjedete se bez doplňků, které tento dojem vytváří.

Jeden z nejdůležitějších masážních prostředků jsou masážní oleje, krémy či gely, které účinnost masáže mnohdy zvyšují. Existuje řada masážních hmatů, které se bez olejů či mastí zkrátka neobjedou. Další důležitou roli mohou hrát masážní válce, půl válce či klíny a to obzvláště ve chvíli, kdy nemáte polohovatelné lehátko. Pomocí těchto doplňků snadno podepřete hlavu, nohy nebo kolena.

Podpírání jednotlivých částí těla zabraňuje špatnému odtoku lymfy z obličeje při delším ležení. Při častém masírování se mnohdy využívají také jednorázové papírové povlaky, baňky, vůně a další podobné doplňky. V neposlední řadě patří mezi masérské doplňky také lávové nebo chladivé kameny, které se využívají při fyzické i duševní termoterapii.  

 Jakou techniku masírování použít? 

Každý účastník masérského kurzu pozná, že jednotlivých hmatů je několik desítek. Některé se opakují a provádějí při masáži různých částí těla. Jiné mohou být tak specializované, že se provádějí na jediném místě. Proto je důležité rozdělení do následujících skupin.

1. Úvodní tření
Provádí se na velkých plochách menším tlakem. Nejvíce plochou dlaně, při tahu zpět někdy bříšky roztažených prstů (klikatě) a také hřbetem ruky. Vytírání patří též do tření, ale provádí se na menší ploše a o něco větším tlakem (účinek do větší hloubky). Nejčastější způsoby jsou vytírání přes ruku a obtahování.

Účinky tření: podpora mízního oběhu, prokrvení kůže a snížení svalového napětí
 

2. Hnětení
Hmaty určené k důkladnému zpracování končetinových svalů. Zahrnují například vlnovité uchopování a odtahování, finské – slalom a spirála, pomalé válení, protlačování pěstmi.

Účinky hnětení: uvolnění hlubších tkání, lepší odtok odpadních látek

3. Roztírání
Tyto hmaty jsou určeny ke zpracování okolí kloubů a plochých svalů. Provádí se na malé ploše a podstatně větším tlakem. Druhy: např. části dlaně – patkou (používáme svalový val palcový a malíkový), špetkou (bříška čtyř prstů sevřených pohromadě kromě palce), palcem, čtyřmi prsty, osmi prsty, pěstí – žehlička.

Účinky roztírání: uvolnění srostlých tkání a kloubního vaziva

4. Tepání
Tepání jsou údery uzpůsobené ruky na masírovanou krajinu. Pohyby děláme v rychlém a svižném tempu. Tepání účinkuje povrchově nebo do hloubky.

Povrchně: smetání, tleskání, plesání
Do hloubky: vějířovité tepání, sekání, tepání pěstí
Povrchní tepání způsobuje uklidnění a volnění svalů, hluboké tepání povzbuzuje, dráždí a navozuje pocit tepla.

5. Chvění
Vyžaduje maximální uvolnění masírované partie, chvějeme rychlými pohyby do stran. Patří sem vytřásání celé končetiny, rychlé válení vidlicí a dlaní. Chvění účinkuje jako uklidnění, osvěžení a uvolnění svalů.

6. Závěrečné tření shodné s úvodním
Tato skupina hmatů se jako jediná opakuje, a to pro podvedení všech skupin v uvedeném pořadí. Zakončují masáž jakékoliv tělní krajiny pomocí pomalých uklidňujících hmatů. Uvedený systém hmatů je základní abecedou masérova „vyjadřování“. Uvedené pořadí skupin hmatů musí masér ovládat zcela automaticky bez přemýšlení. 

Příklad sportovní masáže zad:

Dlouhodobá zkušenost nám ukázala, že při celkové masáži postupujeme tak, že masírovaný leží na břiše a masáž zahajujeme na zádech, pokračujeme dolními končetinami, následně se zaměříme na břicho, hrudník a na závěr na horní končetiny. 

úvodní tření dlaněmi, provrtávání (plochou dlaně a bříšky prstů), obtahování - stojíme z boku
hnětení vlnovité (okraj širokého zádového svalu)
roztírání patkou dlaně (vzpřimovače), čtyrmi prsty (celá záda), osmi prsty (celá záda), palcem (vzpřimovače), pěstí (vzpřimovače - tzv. žehlička), vytírání podlopatkového svalu, vytírání mezižebři (od podložky k páteři)
tepání smetání (okraj širokého zádového svalu), vějířovité (vzpřimovač trupu)
chvění spojuje se s závěrečným třením (dlaněmi)
závěrečné tření  plochou dlaně, spojené s vychvěním

Související produkty

Akce a slevy na email
Akční newsletter