Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

Jak správně vybrat koloběžku?

Chcete si koupit koloběžku a nejste si jistí, jaký typ vybrat? Nebo plánujete koupit koloběžku Vašim dětem a nevíte, která by byla pro ně nejvhodnější? Přečtěte si našeho rádce, který vám při výběru pomůže.

Jak správně vybrat koloběžku?
Jak správně vybrat koloběžku?

Koloběžky se v poslední době staly doslova fenoménem. Z dětské zábavy se stala aktivita, kterou si oblíbila řada lidí bez ohledu na věk. Jízda na koloběžce je zábavný způsob, jak strávit volný čas. Na první pohled se může zdát, že koupě a výběr koloběžky je velmi jednoduchá věc. Ovšem i přesto není radno výběr koloběžky podcenit.

Kritéria před nákupem koloběžky

Než se rozhodnete k nákupu koloběžky, ať už pro dospělé nebo děti, je třeba ujasnit si některá kritéria. Před nákupem sledujeme následující parametry:

Jaký typ koloběžky zvolit?

Před výběrem je velice důležité ujasnit si, k čemu budete koloběžku využívat. Koloběžky můžeme rozdělit do několika kategorií, jako skládací koloběžky, koloběžky pro dospělé, dětské koloběžky, freestylové koloběžky, trojkoloběžky a v neposlední řadě speciální sjezdové koloběžky či dirtové. Dále můžeme rozdělit koloběžky dle využití na:

  • koloběžky pro sport (jsou vyrobeny z odolnějších materiálů, mají aerodynamičtější tvar, většinou mají dvě brzdy)
  • koloběžky pro turistiku (velká kola pro pohodlnější jízdu, mohutnější konstrukce)
  • koloběžky pro zábavu (téměř všechny druhy koloběžek)
  • městské koloběžky (úzká řídítka, malá až středně velká kola, obvykle jedna zadní nášlapná brzda)

Jaká nosnost je dostačující?

Nosnost neboli maximální zatížení koloběžky je hodnota, která určuje maximální okamžité zatížení. Jedná se i o zatížení během skocích při dopadu, kdy se tíha člověka působící na koloběžku zvětší. Proto je důležité právě tento parametr nepodceňovat. Na silnicích a ve městech nehrozí žádné velké nerovnosti, díry apod., tudíž postačí koloběžky s menší nosností. Při jízdě v náročnějších terénech pak platí opak, tedy jsou zde vhodnější koloběžky s větší nosností kvůli případným nerovnostem terénu.

Jak zvolit velikost a typ koleček?

Obecně platí, že čím jsou kolečka větší, tím jsou rychlejší a zároveň se koloběžka hůře ovládá. Proto jsou u dětských koloběžek malá kolečka a menší kolečka jsou vhodná i pro začátečníky. U silničních a sjezdových koloběžek, kde je kladen důraz na rychlost, tak najdeme kola velká. Naopak freestylové koloběžky disponují malými kolečky, aby mohl jezdec při různých tricích co nejlépe manévrovat.

Co se týče typu kol, nejdůležitější roli hraje jejich tvrdost. Ta určuje pohodlnost a rychlost jízdy. Tvrdší kolečka (PVC, bantamová, PU gumová) jsou rychlejší, ale ucítíte každou nerovnost. Proto jsou vhodná na hladké silnice, chodníky a další rovné povrchy. Do terénu s nimi rozhodně nevjíždějte. Měkčí nafukovací kola jsou naopak pro terén a jiné nerovné povrchy vhodnější. Lépe k povrchu přilnou a lépe tlumí otřesy. Pro vyšší rychlost ale budete muset vynaložit větší úsilí než v případě tvrdých PU kol.

Jaký typ brzd vybrat?

Na trhu naleznete tři základní brzdy - nášlapné, čelisťové a kotoučové. Všechny brzdy se liší stavbou, funkčnosti a také cenou. Pokud plánujete jízdu především ve městech, postačí Vám nášlapná zadní brzda, pro váhově těžší uživatele pak čelisťové brzdy, které budou dostačující. Nášlapné i čelisťové brzdy jsou velmi snadné na údržbu a jsou cenově dostupnější. Kotoučové brzdy jsou vhodné pro sportovce, kteří využívají koloběžku pro různé závody a jiné. Kotoučové brzdy jsou nákladnější a také je třeba o ně kvalitněji pečovat (výměna brzdových destiček apod.).

Jak zvolit správnou výšku řídítek?

Výška řídítek patří také mezi důležitý parametr, který není radno při výběru podcenit. Výšku řídítek si každý dospělý člověk nastavuje sám, avšak obvykle se pohybuje v rozmezí cca 90-100 cm. Pro děti dle věku je pak ve většině případů vhodná výška od cca 60 cm. Příliš nízko nastavená řídítka způsobují křečovitý předklon, který rozhodně neprospívá vašim zádům. V opačném případě, řídítka nastavená příliš vysoko znemožňují správné řízení koloběžky a to může být při vyšší rychlosti nebezpečné. Při výběru výšky řídítek záleží na typu koloběžky, obecně však platí, že by řídítka měla být ve výšce kyčelního kloubu.

U freestyle koloběžek se pak měří výška řídítek jiným způsobem a vzhledem ke specifickému použití je i poměr s optimální výškou jezdce rozdílný.

Orientační tabulka pro klasické koloběžky:

Výška jezdce 100 - 110 cm 110 - 120 cm 120 - 130 cm 130 - 140 cm 140 - 150 cm 150 - 160 cm 160 cm a více
Výška řídítek 65 cm a méně 75 cm 80 cm 85 cm 90 cm 95 cm 100 cm a více


Všeobecně platí: pokud si nejste jistí, jaká je pro Vás ideální výška řídítek, raději si je seřiďte o něco výše než níže a to kvůli pohybu nohou.

Materiály rámu

Koloběžky jsou běžně k dostání s ocelovým rámem, hliníkovými řídítka a vidlicí. Tato kombinace materiálů je pro běžné využití dostačující. Pro sportovní účely jsou koloběžky vyráběné z odlehčeného hliníku, mnohdy i z karbonu. Jednotlivé materiály mají své výhody:

Hliník Karbon Ocel (Hi-Ten)
+ nízká hmotnost + pevnost + tuhost
+ tuhost + extrémní lehkost + pružnost
    + dobré zpracování

Akce a slevy na email
Akční newsletter