Zkuste barre fitness – kombinaci baletu, pilates a kardio. Je to hit!

Je docela možné, že jste termín barre fitness nebo také total barre ještě neslyšeli. Jedná se však o módní a efektivní mix různých cvičebních technik, které jsou vám nepochybně velmi dobře známé. Pilates, jóga, silový trénink, a to vše navíc s velkou dávkou baletu. Zkuste ho! Uvidíte, že si ho zamilujete.

Co je to barre?

Barre je hybridní cvičební kategorie, která kombinuje pohyby inspirované baletem s prvky pilates, jógy a silového tréninku. Mnoho cviků této nové sportovní disciplíny se provádí u klasické baletní vodorovné tyčetedy barre – která jí dala jméno. Kromě toho se v ní využívá celá řada baletních kroků, jako například plié nebo arabesque. Její specialitou je mimo jiné i mnoho protahovacích cviků a také vysoký počet opakování pouze několika cviků.

Nicméně to, čím se barre liší od klasického cvičení a co si rovněž vzalo z baletu, je setrvání v určité cvičební poloze při soustředěném napínání konkrétního svalu. Tak zůstanete, dokud neucítíte, jak se vám sval začíná prohřívat, třást a vy ucítíte, že vás doslova pálí. Tím samozřejmě sval posilujete, rýsujete jej, a navíc spalujete tuky jako diví. 

 

Kde se vzalo barre?

Ačkoliv se barre do širokého povědomí dostává až poslední dobou, úplnou novinkou není. Za zakladatelku tohoto cvičení je považována britská balerína Lotte Berková, která s nápadem na cvičení kombinující balet a rehabilitační terapii přišla už v roce 1959 poté, co utrpěla úraz zad. A jelikož byla s výsledky na sobě samé velmi spokojená, ještě téhož roku otevřela v londýnském West Endu vlastní cvičební studio, kde začala barre vyučovat. 

Věhlas této cvičební techniky se šířil velmi rychle a mezi jejími žačkami byly i největší celebrity své doby, jako například herečka Joan Collinsová, známá jako Alexis Colbyová ze seriálu Dynastie, či herečka a zpěvačka Barbara Streissandová. Jedna z jejích žaček, americká tanečnice Lydia Bachová, pak tuto techniku převezla do USA a začátkem 70. let si v New Yorku otevřela vlastní studio nazvané Lotte Berk Method, které fungovalo až do roku 2005. Instruktoři z tohoto studia pak sami založili některé z dnes světově nejslavnějších studií na výuku barre, jako Physique 57, The Bar Method či Exhale Spa. 

Největšího rozmachu a zájmu veřejnosti se však barre dočkalo až v uplynulé dekádě, a to údajně mimo jiné i zásluhou popularity filmu Černá labuť s Natálií Portmanovou v hlavní roli. Tanya Beckerová, zakladatelka už zmíněného studia Physique 57, soudí, že popularitu si barre získalo i tím, že poskytuje vyvážené cvičení celého těla v krátkém časovém úseku. A času v dnešní uspěchané době nemá nikdo nazbyt.

 

Jak se cvičí barre?

Kromě baletní tyče budete při hodině barre využívat i další nářadí, například jógamatku, ale také lehké činky nebo cvičební míč. Rozhodně však nezačínejte shánět baletní piškoty. Ke cvičení vám bohatě postačí klasická sportovní obuv, můžete však cvičit i bosí či v protiskluzových ponožkách

Nejlepší barre cvičení je takové, kterým si protáhnete co nejvíce svalových skupin současně. Řada lekcí proto začíná zahřívacími cviky na podložce, jako jsou prkna (plank) či kliky, a teprve poté se přesunete k barre tyči. Většina lekcí pak končí opět na podložce a jógou inspirovaným vychladnutím. Pokud se však obáváte, že po vás trenérka bude vyžadovat taneční průpravu, zůstaňte v klidu. Barre je určeno i těm, kteří o baletní školu nikdy ani okem nezavadili. Nikdo po vás nebude chtít, abyste vysekávali piruety. 

Jaký je tedy rozdíl mezi barre a lekcí silového tréninku? Namísto velkých cviků, jako jsou dřepy, při něm budete provádět spíše drobné pohyby v rozsahu klidně několika málo centimetrů. Ovšem právě ony vám pomohou krásně rýsovat svaly a také spalovat tuky stejně jako tradiční silové cvičení. 

 

Jaké jsou největší přednosti barre?

Je jich celkem mnoho. Ale mezi jeho poměrně rychlé až okamžité výsledky můžete počítat zlepšení držení těla, vylepšení břišních svalů či to, že se dozvíte o existenci svalů, o nichž jste až doposud neměli ani potuchy (ano, bude to trochu bolet, ale odměna bude sladká). V dlouhodobějším horizontu se pak vaše tělo a klouby stanou mnohem pružnějšími a flexibilnějšími, ale také se zbavíte stresu a pochopitelně i přebytečných tuků. A právě proto je barre stále oblíbenější mezi začátečníky, profíky, modelkami, herečkami a celebritami všeho druhu. Přidáte se k nim i vy?

TIP
Co vám dobře poslouží na první lekci barre:
•    Fitness podložka inSPORTline Doble
•    Vyztužená sportovní podprsenka EcoBamboo
•    Dámské sportovní legíny BAS BLACK Forcefit 90
•    Dámské sportovní tílko BAS BLACK Teamtop 70
•    Lahev na pití Esbit DB800MLS - 0,8 litru

Je článek užitečný?

17x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.Související články