Zimní brusle: Jak vybrat ty správné?

Chcete se jen tak projet po zamrzlém rybníce, vystřihnout si pár piruet, nebo vyřezávat led, když letíte po hřišti k vyděšenému brankáři? Pro každou situaci budete potřebovat trochu jiné brusle. Poradíme vám, které jsou ty pravé pro vás.

Brusle lidem pomáhaly v pohybu po zamrzlých vodních plochách už tři tisíce let před naším letopočtem. Ty tehdejší byly samozřejmě vyrobeny ze zvířecích kostí a kůže a k dnešním bruslím s ocelovými noži a nejmodernějšími materiály měly skutečně velmi daleko. Samotný princip brusle, tedy ostrého předmětu připevněného k noze a usnadňujícího pohyb po ledě, se ale zase překvapivě tolik nezměnil. 

Dnešní nejmodernější brusle jsou prakticky dokonalou ukázkou možností současné metalurgie a designu. Pro netrénované oko může být brusle jako brusle a je pravda, že si jejich konstrukce jsou dost podobné. Brusle však můžete pořídit v ceně od pár stovek do několika tisíc korun. Abychom lépe pochopili složitosti a použití ledních bruslí a abychom vám pomohli najít takové, které pro vás pracují, je důležité porozumět částem moderní brusle:

Bota

 • Má jednoduchý a funkční střih s vyztužením kotníku, aby noze poskytovala podporu a držela nohu při skoku a doskoku. 
 • Většinou končí těsně nad kotníkem, což umožňuje větší pohyblivost, pohodlí a také rychlost.
 • Uvnitř je teplá podšívka, která poskytuje teplo i pohodlí.
 • Některé brusle mají ještě zpevnění paty.

Čepel

 • Obvykle je vyrobena z uhlíkové oceli potažené chromem, což zvyšuje její životnost, pevnost, ostrost, ale i styl.
 • Většina čepelí má tloušťku asi 4 mm, to se ale může lišit v závislosti na preferencích, věku, hmotnosti a úrovni dovedností.
 • Čepele brusle jsou mírně zakřivené tak, aby vytvářely oblouk, jehož poloměr se může pohybovat mezi 180–220 cm. Označuje se jako „kolébka“ čepele.
 • Drážkované dno čepele vytváří dva okraje, jeden uvnitř a druhý vně; poloměr této drážky se liší v závislosti na úrovni dovedností, preferencích, stylu atd.
 • Krasobruslařská brusle má vpředu zuby, které se používají při některých prvcích, jako jsou odpíchnuté skoky a piruety. Jejich používání zavedl Ulrich Salchow.

Jaké jsou vlastnosti dobré brusle?

V této oblasti se začínají projevovat rozdíly mezi high-end a low-end bruslemi. Mějte však na paměti, že „dobrá“ brusle je taková, která odpovídá i vašemu rozpočtu, a především bruslařským dovednostem. Některé z následujících funkcí by pro začínající bruslaře neměly význam, zatímco pokročilý bruslař by bez nich nemohl žít. 

Špičkové moderní brusle mají:

 • Tepelně tvarované obložení vyrobené ze silných, pohodlných a lehkých materiálů.
 • Vystýlku odvádějící vlhkost.
 • Polstrování pro pohodlí a další podporu a strukturu.
 • Vyztužení paty pro lepší oporu i ochranu.
 • Ohebné kotníky pro větší flexibilitu.
 • Lehké, silné a ostré nože.

Jak tedy najdu ty pravé?

Než vám pomůžeme najít ty správné brusle přesně pro vás, zodpovězte si několik klíčových otázek:
 • Jaká je vaše úroveň dovedností? Už jste někdy bruslili, nebo se vydáváte na led poprvé? Různé brusle jsou navrženy pro různé úrovně dovedností. Liší se čepelemi i dalšími vlastnostmi boty. 
 • K jakému účelu je potřebujete? Chcete se věnovat hokeji, krasobruslení, nebo se chcete jen tak projet? Brusle, které potřebujete, závisí do značné míry na typu bruslení, které budete dělat, protože každá disciplína vyžaduje různé techniky.
 • Jakého typu je vaše postava, jaký je váš věk a výška? Vaše výška, váha a věk ovlivňují velikost a typ brusle, kterou potřebujete. Čím těžší bruslař, tím větší rádius drážky čepele bude potřebovat.

Dovednost rozhoduje

Většina bruslí je rozdělena podle úrovně dovedností. To znamená, že vlastnosti konkrétní brusle jsou nejvhodnější pro danou úroveň dovedností. Není to tak, že brusle pro začátečníka by byly jednoznačně lepší či horší než ty, které bude potřebovat pokročilý bruslař.  

Brusle pro začátečníky

Jsou navrženy pro ty, kteří se bruslit teprve učí. Mají měkčí boty a obložení ze syntetických materiálů, podrážky z PVC a univerzální čepele, se kterými nováček bez problémů zvládne základní pohyby a bruslení.

Nastavitelné brusle WORKER Nolan 2v1
Brusle 2v1 WORKER Marco

Rekreační brusle

Ideální pro příležitostné bruslaře, rekreační brusle mají jednoduché šněrování pro snadné nasazování a vyzouvání, stejně jako základní tvar boty a čepele. Podobně jako brusle pro začátečníky jsou vhodné pro jízdu. Amatérské krasobrusle jsou však opatřeny i zoubky na provádění piruet a jiných triků.

Hokejové brusle WORKER Hoky
Dámské zimní krasobrusle WORKER Liore

Středně pokročilé / pokročilé brusle

Boty a čepele, které fungují dobře na nejvyšší a úrovni. Jsou komplikovanější a současně dražší, ale můžete od nich očekávat, že vás podrží i při náročnějších sportovních výkonech. Nejvyšší kategorií jsou pak profesionální sportovní brusle, zaměřené výhradně na hokej, krasobruslení či rychlobruslení

Hokejové brusle CCM JetSpeed
Dámské lední brusle K2 Alexis Ice Boa
 

TIP: Jak zjistit velikost mojí brusle?
Jakmile zjistíte, která úroveň dovednosti vám vyhovuje, je čas vybrat si tu správnou velikost brusle. Je to velmi důležité nejen pro vaše pohodlí, ale i bezpečnost. Velikost nohy můžete změřit například tak, že se bosí postavíte patou ke zdi a přesně před palcem uděláte na zemi tužkou rysku. Vzdálenost mezi zdí a ryskou je vaše velikost. Nohu vám však také ochotně změří v každé prodejně inSPORTline, kde vám pomohou i s výběrem té správné brusle přesně pro vás. Počítejte však s tím, že do nich budete nosit hrubší ponožky, proto je lepší si jedny takové na vyzkoušení bruslí přinést rovnou s sebou.

Je článek užitečný?

-2x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.Související články