Klouby versus těhotenství
Abychom pochopili, proč dochází k praskání v kolenou, je potřeba ozřejmit si souvislosti. Klouby jsou v druhém a především třetím trimestru vystaveny několikanásobně větší zátěži než před otěhotněním.
Přibývající hmotnost, změna v držení těla nebo pokles a současně nárůst hladiny některých hormonů na ně má nezanedbatelný vliv.
Například
hormon relaxin je zodpovědný za uvolnění bederních kloubů a za relaxaci děložních svalů. I díky němu se žena připravuje na blížící se porod. Jeho množství je v těhotenství desetkrát větší než u žen, které miminko nečekají. Tato vysoká hladina však způsobuje, že
uvolňuje vazy a šlachy i mimo pánev, kromě jiného právě v oblasti kolen. To se může projevit jejich oslabením, praskáním.
Co je příčinou praskání v kolenou?
Kloubní maz, tzv.
synoviální tekutina, zabezpečuje hladký pohyb kloubů, zamezuje jejich nadměrnému tření a je zdrojem živin pro buňky chrupavky, které se musí pravidelně obnovovat. Zjednodušeně řečeno, obklopuje kosti a klouby, přičemž zabraňuje jejich vzájemnému odírání.
Její součástí jsou látky jako
kyslík, dusík a oxid uhličitý.
Při fyzické činnosti do určité míry roztáhneme kloub a v kloubním pouzdře vznikne podtlak. Tehdy
tyto plyny mohou začít vytvářet bubliny, které následně praskají. K tomuto hlasitému zvuku dochází, když se koleno dostane za běžný rozsah pohybu a pokud se přetáhne dopředu nebo dozadu více než obvykle. Ačkoliv při nenáročných fyzických aktivitách kolena obvykle nepraskají, v těhotenství a po něm to může být jinak. To se spojuje se změnami v oblasti kloubů, které nastávají vlivem už zmiňovaných faktorů.
TIP: Noste obuv, která nevyvíjí tlak na klouby. Běh raději vynechte, ale hodně se procházejte. Pokud usínáte na boku, vložte si mezi kolena polštář.
Co dělat, když se objeví časté praskání v kolenou?
Pocity únavy – objevují se už v graviditě a v jejich důsledku žena více odpočívá. Pohyb, který dosud vykonávala, je minimalizován. Snížený rozsah pohybu často doprovází i období po porodu. Výsledkem jsou
ztuhlé klouby. I tehdy se v nich může objevit praskání. Kolena tedy nepraskají jen při nadměrné aktivitě, ale i tehdy, kdy jsou ztuhlá od nečinnosti.
Vhodným řešením je proto cvičení a dodání potřebných živin tělu.
Speciálními cviky pomůžete udržet klouby ve správné poloze, posílíte svalstvo v jejich okolí, doplňky stravy se zase postaráte o to, že kolenům budou dopřány všechny látky potřebné k jejich fungování. Je však důležité poznamenat, že praskání v kolenou by nemělo být doprovázeno nestabilitou v nohách, bolestí a otokem. V tomto případě se musíte ihned obrátit na lékaře. Platí to i tehdy, pokud se při praskání objevuje znecitlivění nebo brnění kolen.
TIP: Pomoci si můžete suplementy, které obsahují glukosamin, chondroitin, MSM, rybí olej, kolagen. Na výběr jsou v různých formách (kapsle, tablety, prášek, tekutina).
Jak proti tomu můžeme bojovat?
Zlepšením hybnosti kloubů a svalů dosáhneme zlepšení jejich zdravotního stavu, což může ovlivnit i samotné praskání kolen. Je však třeba
zaměřit se na cviky, které jsou ke kolenům šetrné a nepřetěžují je. Velkou pozornost je důležité věnovat jejich správnému provedení. Zle vykonaný cvik totiž mnohdy napáchá více škody než užitku. Následující cviky na posílení kloubů jsou však lehce zvládnutelné a nenáročné na realizaci.
1. Jízda na kole
Doporučuje se jako prevence i rehabilitace. Během ní si dejte pozor na výšku sedadla, abyste velmi neohýbali nohy v kolenou. Šlapání do kopce je v tomto případě spíše nežádoucí (kolenním kloubům dává zabrat), proto je ideální cvičení na stacionárním kole.
2. Plavání
Kraul a znak vám pomohou uvolnit ztuhlé klouby, jsou vhodné i jako prevence bolesti kolen. Prsům se tentokrát vyhněte, protože při nich vzniká rotace v kolenním kloubu.
3. Cvičení s pomůckami
- Připravte si delší srolovaný ručník, sedněte si na židli, nohy nechejte na zemi a ručník dejte pod chodidlo tak, abyste jeho konce drželi v rukách. Tahejte je směrem k sobě, nohou pomalu vytvářejte protitlak. Chodidlo by mělo být ve výšce cca 20 cm nad zemí. Vydržte 10 sekund, cvik opakujte 5x na každou nohu.
- Připravte si posilovací gumu, uvažte ji o nohu židle tak, aby vytvořila smyčku. Sedněte si, vložte svou nohu do smyčky v oblasti kotníku. Zdvihejte nohu před sebe, abyste gumě kladli odpor. Zůstaňte v této pozici 2 sekundy a kolena vraťte do původní polohy. Opakujte 15x na každou nohu.
- Připravte si gymnastický míč, umístěte ho do rohu místnosti tak, aby během cvičení zůstal na svém místě. Jednou nohou se zapřete do míče, druhou o podlahu, přičemž páteř musí zůstat vzpřímená. Pomalu ohýbejte koleno a přenášejte těžiště. V této pozici setrvejte 3 sekundy. Dbejte na to, aby koleno nepředbíhalo úroveň špičky chodidla. Opakujte 10x na každou nohu.
Je možné zbavit se praskání v kolenou definitivně?
Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Praskání kolen totiž může mít různé příčiny. Navíc, obvykle nestačí jen začít cvičit. Vaše tělo vám poděkuje, pokud mu dodáte i dostatek minerálů a vitaminů.
Doplňte hořčík, důležitý pro správnou funkci svalů. Zároveň pomůže vstřebávání
vápníku nutného pro zdraví kostí. Na zdraví kostí a kloubů se podílí i
vitamin D. Jeho optimální hladina snižuje riziko zlomenin. Nezapomeňte ani na vitaminovou klasiku –
céčko. Podílí se na syntéze kolagenu, který je přítomen v chrupavce kolenního kloubu.

Samozřejmostí je dodržování pitného režimu a pestrého jídelníčku, díky kterému se také budete cítit lépe. Zařaďte do něj
ryby (hlavně lososa),
sladké brambory, brokolici, špenát,
avokádo, třešně, borůvky, hroznové víno a jiné. Vítané jsou i
mandlové ořechy, lněná semínka, kurkuma, olivový olej. Konzumace těchto potravin je bezpečná i při kojení a současně potvrzuje základní pravidlo správné životosprávy –
strava má být vyvážená a bohatá na živiny. Pokud vás však problémy s praskáním v kloubech trápí i po vyzkoušení uvedených doporučení, navštivte lékaře. Jedině ten potvrdí nebo vyvrátí, zda jde o závažný problém.