Obujte se do dobrodružství, kolečkové brusle čekají!

Nadšení a dobrodružství máme vždy na dosah ruky. Spojíme-li je se zábavným pohybem na čerstvém vzduchu, dostaneme recept na skvělou rodinnou zábavu. Společná vyjížďka na kolečkových bruslích nabízí vzrušující způsob, jak aktivně strávit čas s celou rodinou.

Dynamika na kolečkách

Jízda na kolečkových bruslích patří k jedněm z nejpopulárnějších venkovních aktivit. Ne nadarmo! Rychlost, svoboda i vzrušení ze zdolávání vlastních limitů patří k jedinečným pocitům, které na bruslích můžeme zažít. Bruslení na kolečkách představuje také skvělou cestu, jak se udržet ve fyzické a psychické kondici. Dynamická jízda vám dá zapomenout na všechny starosti a s množstvím endorfinů, které zaplaví váš organismus, se po vzrušujících vyjížďkách budete cítit jako znovuzrození. Kromě stresu a tíživých myšlenek vám navíc pomůže shodit i přebytečná kila tím nejlepším způsobem - zábavou a aniž byste o tom věděli. Posílíte nejen hýždě, břicho a nohy, ale utužíte také core svaly. Na bruslích můžete po rušném dni vyrazit na relaxační jízdu do parku, zažít adrenalin ve skate parku nebo se vydat za dobrodružstvím na přírodní traily. S touto vzrušující aktivitou si zkrátka přijdou na své všichni příznivci aktivního životního stylu. Zábavu na bruslích si navíc zamiluje celá rodina. Stačí nazout brusle a společně vyjet vstříc vzrušujícím zážitkům.

Sáhněte po správných bruslích

Pokud je pro vás svět kolečkového bruslení novým teritoriem a teprve se chystáte objevit jeho kouzlo, bude dobré se seznámit s několika parametry, které vám pomohou vybrat to správné vybavení. Volba bruslí se odvíjí od typu jízdy a pokročilosti jezdce. 

Kolečka určují jízdu 

Rozhodně nebudeme přehánět, když řekneme, že kolečka jsou základ. Jejich počet, velikost a tvrdost zásadně ovlivňují způsob jízdy a celkový zážitek. Klasické in-line brusle jsou vhodné jak pro začátečníky, tak i zkušenější jezdce a představují skvělou volbu pro kondiční či rekreační vyjížďky na stabilním terénu. Většinou disponují třemi nebo čtyřmi kolečky. Obecně se dá říct, že čím větší kolečka brusle má, tím vyšší rychlosti dosáhnete. Menší kolečka sice sníží rychlost, ale zase zaručí lepší stabilitu a ovladatelnost, a pro začátek jejich volbou proto rozhodně neuděláte chybu. Sáhněte po středně tvrdé variantě, která poskytuje vyváženou kombinaci rychlosti, trakce a ovladatelnosti. 
Výraznou výhodou bruslí určených zejména pro rekreaci je jejich univerzálnost. Mnohé modely nabízejí možnost nastavitelné velikosti boty, a vy si tak můžete brusle upravit pro váš maximální komfort a jedinečný požitek z jízdy. Modely s vyměnitelným podvozkem zase potěší různorodým využitím. Kolečka s nimi jednoduše vyměníte za nože a plynule s ročními obdobími můžete přejet z povrch asfaltu na lední plochu. 
Jízdní vlastnosti fitness kolečkových bruslí ocení zejména zkušenější jezdci. Oblíbené jsou díky své obratnosti a dobré ovladatelnosti obzvláště pro dynamické jízdy a fitness trénink. Vybírat lze opět z mnoha typů podle potřeby. Model s menšími kolečky se díky své lepší ovladatelnosti hodí pro triky na U-rampách a kousky ve skate parcích. Větší kolečka naopak skvěle naberou rychlost a snesou i nerovný povrch. Podobně jako brusle s prodlouženým rámem jsou určené spíše pro zkušenější a profesionální bruslaře.

Podvozek to jistí

K dalším prvkům, které je při výběru bruslí vhodné zohlednit, patří rám nebo-li podvozek. Pro stabilitu a ovladatelnost je klíčový, jeho kvalita ovlivní životnost brusle a materiál, ze kterého je vyroben, proto hraje důležitou roli. K nejčastějším variantám patří hliník a plast. S hliníkovým rámem se setkáte u kvalitnějších modelů. Dobře odolává zátěži, absorbuje nárazy a nerovnosti povrchu a jeho nízká hmotnost zaručí odlehčenou jízdu. Rámy levnějších modelů jsou často vyrobené z plastu a pojí se s nimi nižší výkon a větší tuhost. 

Vychytaná velikost  

Po volbě typu bruslí přichází na řadu výběr modelu a velikosti. Správná velikost bruslí je klíčová pro pohodlné a efektivní bruslení. Vhodně zvolená bota umožní chodidlu dobrou pohyblivost a rovněž poskytne stabilní oporu. Vyberte takovou, která vám dobře padne, nebude vás tlačit, ale zároveň bude pevná. K individuálnímu přizpůsobení brusle slouží stahovací systémy a přezky, díky nimž si upravíte šířku boty, a zafixujete tak chodidlo ve správné poloze. Rozhodně by vám noha v brusli neměla jezdit ani klouzat. Zvláštní pozornost si zaslouží oblast kotníku a způsob, jakým mu bota poskytuje oporu.

Brusle pro nejmenší

Bruslení na kolečkách je jedinečná aktivita, která vzrušujícím způsobem angažuje celou rodinu. Kromě zábavy a aktivního pobytu na čerstvém vzduchu podporuje jízda na kolečkových bruslích rozvoj motoriky, koordinace a stability, a představuje tak ideální aktivitu i pro děti.
Výběr bruslí pro malé sportovce obnáší několik specifických faktorů, kterým je dobré věnovat pozornost. Obzvláště u menších dětí, které s bruslením začínají, stojí za zvážení volba mezi in-line a dvouřadými (trekovými) bruslemi. Kolečka ve dvou řadách poskytují lepší stabilitu, a mohou tak pomoct s postupnějším rozvojem stability a přispět k vyšší bezpečnosti.
Výzvou u dětských bruslí bývá velikost. Protože děti často rostou jako z vody, oceníte výběr modelu, který disponuje nastavitelnou velikostí. Důležité jsou také stabilizační prvky, které pomohou dětskou nohu v brusli bezpečně zafixovat. Měkké výstelky a polstrování zaručí pohodlí a předejdou otlakům. Pro plynulou a bezpečnou jízdu volte modely s kvalitním rámem a ložisky. Malým začínajícím bruslařům nejlépe poslouží měkká kolečka, která efektivně absorbují nárazy a poskytnou stabilnější a pozvolnější jízdu. Úsměv na tváři jim určitě také vykouzlí speciální designové prvky jako svítící kolečka nebo pestré barvy a vzory.
Pokud se ohlížíte po bruslích se skvělým poměrem mezi kvalitou a cenou, potěší vás modely z řady WORKER. 

Pro pády a dopady 

Absolutně nepostradatelnou součástí jízdy jsou také ochranné prostředky. Ačkoliv přilbu na rozdíl od jízdy na kole nebo koloběžky dítě na bruslích mít nemusí, nelze ji než důrazně doporučit pro malé i dospělé. Vybavit byste měli jak svou ratolest, tak sebe také chráničemi na ruce a kolena. Obzvláště za pochmournějších dnů nebo snížené viditelnosti myslete také na reflexní doplňky v podobě pásků, náramků či vesty. Z bezpečnostních důvodů naopak raději nechejte doma sluchátka. 

Ať už vyrazíte sami, s přáteli nebo rodinou, kolečkové brusle nabízejí jedinečnou příležitost jak s nádechem dobrodružství a zábavy protáhnout tělo a uvolnit mysl. S lehkostí a pocitem svobody si na nich vychutnáte radost z pohybu, který povzbudí vaše smysly a do žil vám naleje novou životní sílu. 


 

Je článek užitečný?

0x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.Související články