Probiotika jsou žhavým tématem na poli výživy a suplementace zcela právem. Doslovný překlad odborného termínu v sobě totiž nese výraz „pro život“. Probiotické bakterie, které osidlují naše vnitřní prostředí, mají vliv na řadu faktorů spojených s celkovým zdravím organismu, optimální funkcí metabolismu a trávení, imunitním systémem a v neposlední řadě i s naší náladou.
Proč bychom se na probiotika měli zaměřit
Tělo miluje rovnováhu. Nejenom v otázce celkového životního stylu, každodenních návyků a
stravovacího režimu, ale i v otázce
bakteriální vyrovnanosti. Jednotlivé kmeny bakterií, které osidlují našeho tělo, by měly být zastoupeny ve správných poměrech a množstvích. Pokud tomu tak není, dochází ke vzniku nejrůznějších potíží viditelného i neviditelného charakteru, u nichž zpravidla těžko hledáme původ.
Probiotika jsou živé mikroorganismy, které napomáhají celkovému zdraví, a především pak
zdraví střevního mikrobiomu. Jejich správné zastoupení a případné doplňování je klíčové právě pro zmíněnou rovnováhu prospěšných a škodlivých bakterií. Vhodné zařazení probiotik vede nejenom ke
komplexní podpoře optimálního chodu těla, ale také k výraznému zlepšení zažívání a
imunity.
Věděli jste, že?
Rovnovážný stav střevní mikroflóry může narušit několik faktorů. Negativní vliv může mít například užívání antibiotik nebo dieta. Probiotika pomáhají obnovit rovnováhu – eliminovat škodlivé bakterie a posílit přítomnost těch užitečných.
Zdroje probiotik
Probiotika se přirozeně nachází v řadě potravin a produktů, které do svého jídelníčku můžeme zařazovat na denní bázi. Mezi vhodné zdroje patří například
podmáslí, kefír, acidofilní mléko, jogurty s živými kulturami nebo kysané zelí. Oblíbeným zdrojem posledních let je také kombucha (známá také jako čajová houba).
Přestože se probiotika dají získávat prostřednictvím stravy, doplňovat je můžeme i
formou vhodné suplementace. Mohou se užívat jednak preventivně, jednak dlouhodobě. Spolu s probiotiky je zároveň vhodné konzumovat či užívat
prebiotika, tedy nápomocné látky, které zajišťují vhodné podmínky pro tyto prospěšné bakterie. Prebiotika se nachází převážně v ovoci a zelenině.

Přímý nebo preventivní vliv probiotik
Pozitivní účinky probiotik jsou prokázány při různých zdravotních problémech. Sem patří například intolerance laktózy, Crohnova choroba, průjmy, pankreatitida, atopický ekzém atd. Preventivně působí i proti nádorovým onemocněním.