Jak jednoduše vybrat žebřiny do dětského pokoje + tipy, jak na nich cvičit

Všechny děti milují pohyb. Je pro ně úplně přirozený, což je velkou výhodou, protože pohyb má pozitivní vliv na celkové zdraví, kondici a v neposlední řadě i na mozek, kognitivní funkce a schopnost učit se. Pravidelným pohybem nebo cvičením navíc v raném věku v dětech budujete návyk hýbat se. A to jim může posloužit jako základ do života. Pokud to budete dělat nenuceně a formou hry, je velmi pravděpodobné, že láska ke cvičení a sportu jim zůstane po celý život.

Výbornou pomůckou na cvičení do dětského pokoje nebo domácí tělocvičny jsou žebřiny. Dokážete si na nich s dětmi hrát a zároveň procvičit celé tělo. Jejich výhodou je jednoduchá instalace, skladnost a opravdu různorodé využití. Připevňují se většinou na stěnu, případně na strop. Pokud máte více prostoru, můžete dětem dopřát i celou prolézačku, která například v nepříznivém počasí částečně nahradí pobyt na hřišti.

Co zvážit při výběru žebřin?

Žebřiny nezabírají hodně místa, ale i tak je jejich velikost jedním z prvních kritérií, které při výběru musíme zvážit. Šířka žebřin se pohybuje běžně od 60 do 80 cm a jejich výška obvykle od 190 až do 250 cm. Pokud kupujete žebřiny i s příslušenstvím (gymnastické kruhy, hrazdy, lanové žebříky, klouzačka), je třeba počítat s tím, že budete potřebovat o něco více místa.

Dalším parametrem je nosnost žebřin, tedy jakou váhu dokážou udržet. Je třeba si rozmyslet, zda na nich budete cvičit i vy, nebo jen děti, a tento fakt brát do úvahy. Dětem postačí nosnost do 80 kg, což mají i základní žebřiny. Většina dostupných žebřin má nosnost do 120 kg. Ta se nedoporučuje překračovat. Jednak z hlediska bezpečnosti, jednak kvůli životnosti nábytku. 

Materiál, z kterého jsou žebřiny vyrobeny, je také důležitým kritériem. Vybrat si můžete dřevěné, nebo kovové. Pro domácí použití se nejvíce využívají dřevěné žebřiny, které se dají koupit za přijatelnou cenu a jsou nenáročné na instalaci i následnou údržbu. Nejčastěji se používá bukové nebo borovicové dřevo. Kovové žebřiny se více využívají ve fitness centrech, ale můžete je mít i doma. Stejně jako dřevěné žebřiny nainstalujete i ty kovové poměrně jednoduše, jsou však odolnější a stabilnější.


Existují i kombinované žebřiny, které mají kovový rám a dřevěné příčky. Koupíte je spolu s provazovým žebříkem, gymnastickými kruhy a lanem. Jakou alternativu si vyberete, závisí od vašeho vkusu a preferencí. Mnoho žebřin se prodává spolu s dalším příslušenstvím, díky kterému vám přibydou možnosti využití. 

Jak cvičit na žebřinách

Ať už doma máte malou gymnastku, školkového rošťáka, nebo zvědavé batole, cvičit na žebřinách může každé dítě. Šplhání po žebřinách zlepšuje celkovou sílu, obratnost, ohybnost a koordinaci. U malých dětí půjde spíše o cvičení formou hry. Motivujte je, aby šplhaly po žebřinách nahoru a dolu a zkoušely, co vše se na nich dá dělat. Ukažte jim, jak se mohou na žebřiny zavěsit, čímž si krásně natáhnou páteř. Nechte děti lézt po žebřinách naboso, podpoříte tím správný vývoj chodidla.
 
Se staršími dětmi je už možné cvičit cíleně na rozvoj svalové síly a flexibility. Přinášíme vám několik tipů:

Bulharský dřep – cvik na posílení nohou, sedacích svalů a zmírnění bolestí v kříži

 • Postavte se zády k žebřinám ve vzdálenosti asi jednoho kroku od žebřin. Jednou nohou se zapřete o žebřiny ve výšce kolene.
 • Druhá noha zůstává na zemi a je na ní asi 80 % celé váhy. Trup je vzpřímený.
 • S nádechem jděte dolů do dřepu, až do bodu, kdy je stehno rovnoběžně se zemí. S výdechem jděte zpět nahoru. V horní pozici nohu narovnejte, ne však do propnutí.
 • Důležité je, aby koleno přední nohy během cvičení nešlo před špičku.
 • Udělejte 10 opakování pro každou nohu.

Kliky o žebřiny – cvik na posílení svalů hrudníku

 • Postavte se čelem k žebřinám na vzdálenost předpažených rukou. Chyťte se příčky a udělejte klik.
 • Následně se opět odrazte do stoje. Můžete přidat i tlesknutí za zády.
 • Udělejte 5–10 opakování.

Visení na žebřinách se zdviháním noh – cvik na posílení břišních svalů

 • Zavěste se na žebřiny zády k žebřinám.
 • Zdvihejte narovnané nebo pokrčené nohy.
 • Udělejte 6–10 opakování.

Cvik na rozvoj kloubní pohyblivosti a svalové flexibility

 • Postavte se bokem k žebřinám, chyťte příčku jednou rukou přibližně ve výšce lokte.
 • Druhou ruku vzpažte a udělejte úklon směrem k žebřině, zatímco boky tlačíte směrem od žebřin. Chodidla jsou u žebřin.
 • Vydržte v pozici 4–6 sekund a opakujte na druhou stranu.

Je článek užitečný?

13x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Silvia Hadeková

Osobní trenérka, instruktorka skupinových cvičení a výživová poradkyně. Věnuje se především cvičení s vlastní vahou a má ráda cvičební koncepty, které jsou kromě fyzické stránky zaměřeny i na hledání duševní rovnováhy. Zabývá se nutričním koučinkem, v rámci kterého pomáhá lidem najít cestu, jak zlepšit své stravovací návyky.Související články