Úvod > Kompresní prádlo

Kompresní prádlo

Chcete si koupit  kompresní prádlo či oblečení? A nejste si jistí, podle čeho vybírat? Nebo chcete jen vědět, jak kompresní prádlo funguje? Přečtěte si našeho rádce, který vám s těmito otázkami pomůže. Kompresní prádlo můžete rozdělit podle účelu využití na dvě kategorie a to na kompresní prádlo pro sportovní účely a kompresní prádlo pro zeštíhlující účely.

Kompresní prádlo pro sportovní účely

Kompresní sportovní prádlo je speciální oblečení, které se obvykle nosí během a po sportovních aktivitách. S kompresním prádlem se lze nejčastěji setkat v podobě šortek, kalhot, trik, ponožek, rukávů nebo spodního prádla. Nejčastěji se tento typ oblečení vyrábí ze speciálního extrémně elastického materiálu.

Mezi hlavní přínosy kompresního sportovního oblečení patří schopnost udržovat svaly v teple což snižuje svalové napětí i svalovou únavu. Další nespornou výhodou kompresního oblečení je schopnost odvádět pot směrem ven od těla. Díky tomu zůstává pokožka déle v suchu a nedochází tak k nežádoucímu podráždění pokožky. Rovněž je prokázáno, že kompresní oblečení dokáže zvýšit sportovní výkon. Mezi muži se pak kompresní prádlo stalo oblíbeným sportovním doplňkem z důvodu schopnosti udržovat mužské genitálie ve stabilizované poloze.

Existuje mnoho typů kompresních oděvů s kompresní funkcí jako jsou komprese trička, kompresní ponožky, kompresní rukávy a kompresní kalhoty. Se sérií kompresního oblečení přichází výrobce Skins či Newline, kteří se specializují na výrobu špičkového sportovního, cyklo a běžeckého oblečení. V poslední době je kompresní oblečení stále více populární. V neposlední řadě máme na trhu specíální zeštíhlující prádlo s označením inSPORTline Revolution Slim. 

Hlavní přednosti kompresního sportovního prádla:

 • zlepšení svalové výkonnosti a tím zlepšení sportovního výkonu
 • snížení svalového pohybu a vibrací
 • snižení rizika svalového zranění při sportu
 • udržování tělesné teploty
 • odvod vlhkosti směrem od těla
 • snížení tvorby Kreatinkinázy, která je ukazatelem poškození svalové tkáně
 • zkrácení doby svalové regenerace
 • snížení bolestivosti svalů během zotavení po tréninku
 • účinné proti otékání končetin vzniklému např. dlouhým sezením
 • umožňuje zvýšení délky tréninků a tréninkové zátěže


Zeštíhlující účinky kompresního prádla

Zeštíhlující účel komprese urychluje odtok lymfy a žilní krve. Tím omezuje hromadění těchto tekutin v mezibuněčných prostorách a v cévách, pomáhá transportu tuků a usnadňuje odsun metabolitů z podkoží. Kompresivní prádlo je důležitou součástí prevence a léčby všech typů hyperosmolárních otoků i gynoidní obezity (zejména u žen s gynoidním (hruškovitým) typem postavy) či celulitidy. Kompresní prádlo má unikátní střih a způsob šití, který podporuje právě odtok lymfy fyziologickým směrem. 

Účinky podporující hubnutí (obezita, celulitida):

 • pomáhají aktivovat venolymfatický systém
 • formují zejména gynoidní typ postavy (hruškovitý)
 • podporují odvod tuků z problémových partií těla
 • napomáhají zbavovat se obezity 
 • anticelulitidní účinky
 • vyhlazují pokožku a zabraňují jejímu ochabování
 • udržují dosažený efekt


Princip kompresního prádla:

Kompresní oblečení funguje na ověřeném principu, kdy pomocí speciálně vyvinutého materiálu působíme na danou část těla přesnou kompresí. Tím vždy dochází k povzbuzení činnosti a zrychlení krevního oběhu, do menších svalů se tak dostává větší množství kyslíku a dochází tak k zlepšení výkonnosti svalů a ke zkrácení doby svalové regenerace. Při sportovní zátěži vzniká ve svalech kyselina mléčná, která způsobuje celkovou únavu a bolestivost svalů. Díky podpoře krevního oběhu kompresním oblečením je usnadněn odvod právě kyseliny mléčné a toxinů, což v důsledku napomáhá při zotavení po zranění a po sportovním zatížení. Celý princip je již řadu let znám a úspěšně používán ve zdravotnictví. Výrobci sportovního oblečení si uvědomili jeho prospěšnost pro svalovou regeneraci, načež vzniká řada speciálního kompresního oblečení.

Společnost Newline a Skins jsou výrobci se specializací na sportovní, lékařské a převážně pak běžecké oblečení. V této souvislosti vyvinula speciální materiál Compression NT-71 Crossastic, který těsně obepíná a zpevňuje svaly. Zvyšuje tak jejich výkonost díky lepšímu prokrvení svalové hmoty během i po sportovní aktivitě. Extrémně vysoká kompresní elasticita 80/20 nití poskytuje požadovaný tlak přenášený na svalovou hmotu, navíc tvaruje tělo a zeštíhluje.

Mohlo by vás zajímat: