Detektory kovů byly odjakživa lákadlem pro všechny dobrodruhy a amatérské hledače pokladů. Rozhodně se jedná o skvělý způsob, jak si zpestřit pobyt v přírodě, a dokonce i lépe poznat své okolí a jeho historii. S detektory totiž můžete narazit na ledacos – staré mince, náboje, odznaky, šperky a ano, dokonce i to zlato.
Naučit se s detektorem pracovat ale stojí čas a úsilí a neexistuje jasně definovaný postup, jak se zaručeně dobrat kýženého nálezu. Úspěšní můžete být úplně stejně se základním přístrojem za nižší cenu jako s tím nejlepším modelem na trhu. Záleží na zkušenostech, nastavení funkcí, půdě, lokalitě, ale taky samozřejmě i na štěstí!
Abychom vás do tajů prospekce a hledání pokladů přece jen trochu zasvětili, připravili jsme pro vás základní přehled o tom, na co si při výběru nového detektoru dát pozor.
FYZICKÉ VLASTNOSTI DETEKTORU
Ať vás ruce nebolí!
✅ Čím lehčí, tím lepší - To je u detektorů jasné pravidlo! Přece jen po celou dobu hledání musíte přístroj držet v ruce, a to se třeba i jen po dni stráveném v terénu zcela jistě projeví. Ulehčete si práci!
✅ Co uvidíte na displeji - Zjistěte, co vám při hledání bude nejvíce vyhovovat - jednodušší číselné znázornění nebo komplexní grafické zpracování? U některých přístrojů displej dokonce můžete vyjmout a nést v ruce!
✅ Vleze se do batohu? - Teleskopická konstrukce je vždycky plus! Obzvlášť pokud si chcete detektor vzít s sebou v tašce nebo batohu, skládací rám vám cestu opravdu usnadní.
✅ Hlavní část každého detektoru - Tou je samozřejmě cívka. Cívky jsou většinou kulatého nebo oválového tvaru o různých průměrech. Obecně vzato lze říci, že menší cívky spíše odhalí drobnější předměty. Dobře se s nimi také dostanete do méně přístupných míst. Větší cívky pak mají zpravidla větší dosah, a to i do hloubky.
NEJDŮLEŽITĚJŠÍ FUNKCE
Nastavte si, co chcete hledat!
Každý detektor kovu je vybaven funkcemi a programy, které vám pomohou při hledání reagovat na terén, složení půdy i rušivé elementy. Dalším důležitým prvkem je možnost zaměřit se na určité spektrum vodivosti, díky kterému můžete lépe zaměřit konkrétní cíle. Samozřejmě čím je přístroj dražší, tím propracovanější funkce nabízí. S těmi základními ale pracuje detektor každý, pojďme si je tedy představit:
⚙️ DISKRIMINACE
Detektory rozlišují cíle podle vodivosti a podle toho předmětům přiřazují ID – identifikační číslo. Tato čísla se většinou pohybují v rozmezí 0–99, každý výrobce má ale stupnici vlastní. Diskriminační funkce vám umožní potlačit ID předmětů pod určitou hodnotou a tím pádem se zaměřit jen na cíle s žádoucí vodivostí.
Příklad: Jestli se chcete vyhnout železným předmětům (hřebíky, šrouby, staré trubky apod.), zadáte ID rozmezí železa do diskriminace a detektor na tyto předměty nebude reagovat.
⚙️ CITLIVOST
Citlivost detektoru udává, jak dobře dokáže odhalit vodivé materiály z určité vzdálenosti. Úprava citlivosti je na místě například, když se pohybujete v oblastech s vysokou mírou elektromagnetických vln, které ruší signál detektoru. Při výše nastavené citlivosti také může docházet k prozvukům neboli falešným signálům. Pro začátečníky se tedy doporučuje začít s citlivostí nižší, aby se postupem času mohli naučit falešné signály identifikovat.
Příklad: Pokud se budete pohybovat podél elektrického ohradníku pro dobytek, je na místě citlivost snížit. Elektromagnetické pole drátů bude jinak působit rušivě.
⚙️ FUNKCE NOTCH
Funguje na podobném principu jako diskriminace, akorát místo eliminace hodnot pod určitou úrovní si můžete zvolit konkrétní rozmezí ID hodnot, na které nebude detektor reagovat. V tomto ohledu je hledání specifičtější, můžete ale přijít o případné hraniční nálezy.
Příklad: Snažíte se zaměřit na hledání drahých kovů nebo železných předmětů, ale hliníkové nálezy (alobal, plechovky) vás nezajímají.
⚙️ GROUND BALANCE
Ať už se vydáte kamkoliv, půda bude vždy obsahovat stopové prvky kovů a slitin. U každého druhu půdy je však složení jiné a funkce Ground Balace je tu od toho, aby tyto vlivy kompenzovala a vyladila tak vaše hledání. U dražších modelů je možné s nastavením pracovat, u těch ostatních je většinou pevně daná továrním nastavením.
Příklad: Pohybujete-li se na vysoce mineralizovaných půdách, bude třeba detektor vyladit tak, aby vysoký obsah kovových prvků signál přístroje nerušil.
POMŮCKY, KTERÉ VÁM USNADNÍ PRÁCI
★ Dohledávačky
I když vás detektory dokáží dovést k vytouženému pokladu, na centimetr přesně nález bohužel neidentifikují. Jakmile tedy najdete se svým klasickým detektorem slibné místo, máte dvě možnosti – pustit se do kopání na celé ploše indikovavé detektorem, což zabere více času, nebo si pořídit dohledávací detektor, se kterým předmět najdete mnohem rychleji.
★ Sluchátka
Skvělý doplněk pro ty, kteří na sebe nechtějí při detekování upozorňovat hlasitým pípáním! Také budete schopni zaznamenat i případné jemnější tóny, které byste v terénu mohli přeslechnout. Dokonalým řešením jsou pak sluchátka bezdrátová – zbavíte se starostí s kabely!
★ Příslušenství pro práci s půdou
Po úspěšné detekci už zbývá jediné – podívat se, co jste to vlastně našli! K tomu se bude hodit kompaktní lopatka, popřípadě i krumpáč. A pokud se chcete pustit do hledání zlata, pak se určitě neobejdete bez pánve na přesívání nebo plastových nádobek na potenciální nálezy.