Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

Proč se otužovat a jak se na to nejlépe vybavit?

Proč se otužovat a jak se na to nejlépe vybavit?
Proč se otužovat a jak se na to nejlépe vybavit?

Rádi byste začali s otužováním a nevíte, jak na to? Věděli jste, že správným výběrem oblečení podpoříte výdrž ve vodě a budete se cítit mnohem příjemněji? Pro všechny nadšené otužilce máme doporučení, jak nastartovat metabolismus a jaké zvolit oděvy a doplňky tak, aby se pro vás otužování stalo pozitivním zpestřením všedních dnů.
 

Začněte pozvolna, není kam spěchat

Pro začátek je dobré si uvědomit, že otužování není dobré uspěchat. Nejdůležitější je začít pozvolna a otužovat se pravidelně. Bohatě postačí, když si zpočátku budete omývat obličej, ruce či nohy ve vlažné až mírně studené vodě. Otužování by pro vás totiž mělo být příjemné a snesitelné, není vhodné se nutit do extrému.

Postupně můžete přidávat polévání celého těla nebo rychlou studenou sprchu (30 sekund, později 1 minuta i déle). Během pár dní až týdnů zjistíte, že jste schopni vydržet více a naplno začnete vnímat blahodárné účinky otužování. Nejlepší radu, kterou vám mohu jako vášnivý otužilec dát, je dobře naslouchat svému tělu a dělat jen to, co vám vaše tělo dovolí. Otužovat se pravidelně alespoň 2-3x týdně a výsledky se brzy dostaví.

Jak dlouho ve vodě vydržet? Už i 30 sekund umí tělo vybudit…

Pro první kontakty se studenou vodou se doporučuje vydržet nejméně 30 sekund a postupně přidávat. Záleží také na teplotě vody i okolního prostředí, povětrnostních podmínkách a vašem mentálním rozpoložení. Vytrvalost se postupem času bude výrazně zlepšovat a může se vyšplhat až k intervalům 5, 10 i více minut. Není však dobré dávat si za cíl určitý časový limit, ale spíše se soustředit na sílu přítomného okamžiku a užívat si všechny výhody, které vám otužování přináší.
 

Dýchání a uvolnění těla

"Zastavte se, dýchejte a udělejte z chladu svého přítele a učitele!“

Nedílnou součástí otužování je správné dýchání. Jestli jste doposud neslyšeli o Nizozemci Wim Hofovi, určitě jeho rady a poznatky uvítáte. Držitel několika světových rekordů přišel se speciální kombinací dýchacích technik, kterými se člověk postupně dostává k hyperventilaci. Doprovází ji příjemné až euforické pocity a bezprostřední nával energie. Díky tomuto dechovému cvičení podstatně déle odoláte chladu, najdete v sobě více motivace, spokojenosti a budete se lépe soustředit.

V současné době je jeho metoda čím dál populárnější, při vyhledávání najdete spoustu videí, článků i aplikací, které vám s aplikací v praxi pomohou. Směle do toho. Základem je nicméně uvolněný vstup do vody, uvolněné, nejlépe brániční dýchání, klid a uvolněná mysl.

Co dělat/nedělat bezprostředně po otužování?

Poté, co dokončíte otužování, byste neměli tělo déle vystavovat chladu. Pokud se tedy například otužujete v rybníce či řece, po otužování tělo usušte a oblečte se bez větších prodlev. Doporučené je maximálně krátké (cca 1minutové) cvičení s prodýcháním pro rozproudění krve a zpětné zahřátí organismu. Bezprostředně po otužování si určitě nelehejte do vyhřáté vany či nedávejte horkou sprchu, raději tělu dopřejte třeba šálek teplého čaje.
 

Mohou se otužovat i děti?

Ano mohou, dokonce jim to prospěje stejně jako dospělým otužilcům! Zvlášť pokud chcete zabránit častým onemocněním vašich ratolestí, bude pro vás otužování představovat skvělé východisko. Z nejnovějších vědeckých průzkumů lze vyčíst, že děti, které se správně otužují, jsou až třikrát méně nemocné než ty, které se otužování nevystavují.

Již od jednoho roku můžete své dítě omývat ručníkem či žínkou s vlažnou vodou o teplotě 30 až 34°C a každým dnem teplotu vody mírně snižovat. Za měsíc až dva byste se měli dostat na hranici 20°C, která je pro dítě nejideálnější. Dejte také pozor na zbytečné přetápění v místnosti, přiměřeně děti oblékejte, dbejte na každodenní pobyt na čerstvém vzduchu.

Jednou z metod jak děti otužovat je právě otužování chladným vzduchem, kdy dítě necháte i bez oblečení nebo jen s minimální vrstvou třeba venku na zahradě. Ranní kratší procházka dítěte naboso v trávě je tak ideální. Děti pak hravě odolají virům a bakteriím ve školce, škole a posílí výrazně svou imunitu!

Hlavní benefity otužování

Otužování aktivuje imunitní systém a nachlazení a nemoci nebudou tak časté. Už při 30sekundovém sprchování se nemocnost dle studie snižuje o cca 29%. 

Pokud přeci jen onemocníte, zmírní se příznaky a zkrátí se doba nemoci.

Otužováním nakopnete cirkulaci celého krevního oběhu, díky čemuž se stabilizuje vysoký krevní tlak a zlepší pružnost cév.

Pravidelným otužováním se snižují obtíže spojené s revmatismem a jeho průběh se výrazně potlačí.

Potlačí se rovněž vznik a nepříjemné projevy alergií.

Otužováním podpoříte nejen své fyzické, ale i psychické zdraví. Otužování vás pohladí na duši, zvlášť pokud trpíte úzkostmi, depresemi nebo vás zastihlo stresové období. Při otužování tělo vyplavuje hormony štěstí, které vám zlepší náladu.

Lépe zvládnete náhlé výkyvy počasí a přechod z tepla do zimy pro vás nebude problém.

A co víc? Otužování je ideálním prostředkem pro redukci hmotnosti. Chlad pomáhá tělu tvořit více bílých krvinek, čímž dle studie navýší rychlost metabolismu až o 350 %.

Potřebuji při otužování oblečení?

Oblečení speciálně určené pro potápění nebo pobyt ve vodě ocení každý začátečník i pokročilý. Jednak je zapotřebí chránit orgány náchylné na prochladnutí a také vám tyto oděvy zvýší komfort a zpříjemní zážitek z potápění, což je při začátcích velmi důležité. Vybrat si můžete z neoprenových čepic, ponožek, bot, rukavic a ledvinových pásů.

★ Čepice
Hlavu bychom nikdy neměli namáčet! Věděli jste proč? Náš mozek řídí celkovou termoregulaci těla, proto ho musíme před chladem chránit a udržet hlavu v co největším teple. K tomu nám dopomůže neoprenová čepice, která oproti klasické plavecké lépe izoluje a zachová hlavu v suchu i když se ponoříte pod vodu.

★ Rukavice
Ruce nám jako první řeknou, zda se při otužování cítíme komfortně či nikoliv. Ze začátku mohou být někteří z vás citlivější na vnímání chladu, díky čemuž jsou rukavice dobrou alternativou, jak potlačit nepříjemné zimomřivé pocity. Neměli byste si však na ně zvykat a využít je spíš před a po samotném otužování. 

★ Ponožky
Správná ochrana našich chodidel přijde vhod zejména při vstupu do přírodních koupališť, řek a jezer, kde se můžete snadno poranit o ostré předměty, sklo a kameny. Ponožky však najdou své využití i při ostatních vodních sportech jako je paddleboarding, beach volejbal nebo kanoistika. Rozhodně vám tak nezůstanou ležet ve skříni!

★ Boty
Neoprenové boty jsou třešničkou na dortu pro vaše maximální pohodlí. Stejně jako ponožky vás ochrání proti vodním nástrahám, navíc však disponují pevnější podrážkou pro větší stabilitu. Budou skvělou volbou i při dalších sportovních aktivitách nebo rybaření.

★ Ledvinové pásy
Býváte náchylní k zánětům močového měchýře a ledvin? Pobolívají vás často záda? Ledvinový pás jako když najdete! Zateplí bederní část zad a vy se nemusíte obávat nastydnutí. Navíc je díky obvyklému „plyšovému“ materiálu neskutečně komfortní a budete se v něm cítit jako v bavlnce! Ledvinový pás lze také univerzálně použít prakticky při jakékoliv každodenní činnosti.

Jak jsme již zmínili, začít s otužováním můžete zkrátka kdykoliv, třeba i dnes! Všem otužilcům pevně držíme palce, přejeme silnou vůli a dáváme poslední upozornění na závěr – otužování je velmi návykové! 


 

Související produkty

Akce a slevy na email
Akční newsletter