Žíněnka patří k z nejzákladnějším cvičebním pomůckám. Své využití nachází v gymnastice, atletice, ale i bojových sportech a uměních a dalších sportovních disciplínách. Principem žíněnky je poskytnout cvičební či doskokovou (dopadovou) plochu, která vás zároveň chrání před zraněními. A protože se používají ve více sportech, které se od sebe razantně liší, existuje samozřejmě více druhů tohoto náčiní.
Žíněnky vybíráme dle:
- konkrétního sportu,
- použitého materiálu,
- tloušťky,
- dodatečných povrchových úprav.
Sportovní disciplína
- Gymnastika – Žíněnky na gymnastiku by měly být alespoň z jedné strany protiskluzové. Zároveň by jejich tloušťka měla být alespoň 4 - 5 cm. Toto je ta nejčastější velikost žíněnky a dá se považovat za univerzální.
- Akrobatická gymnastika – Zde vybíráme především z tzv. duchen, tj. žíněnek s tloušťkou minimálně 10 cm pro bezpečný dopad. Pro dopady z velkých výšek je doporučeno použít minimálně 20 cm silnou duchnu.
- Bojové sporty a bojová umění – Důraz je kladen na protiskluzovost. Síla žíněnek se pohybuje od 4 do 6 cm. Pokud jsme začátečníci a učíme se např. pády či přehozy, volíme silnější polstrování 10 cm.
Materiál žíněnky
Odlišnost je především v povrchovém materiálu. V našem sortimentu se vyskytují 3 základní:
- syntetická kůže (PU)
- PVC,
- Plawil (zátěžová syntetická pytlovina s velmi dlouhou životností a odolností) – vysoká odolnost a dlouhá životnost
Vnitřním materiálem je v drtivé většině vyztužená pěna, která dlouho vydrží.
Tloušťka (síla) žíněnky
V závislosti na tom, zda chceme, aby žíněnka působila jako doskoková (dopadová) plocha, podložka na cvičení nebo kompromis mezi těmito dvěma účely volíme sílu žíněnky.
- Žíněnky, které slouží jako podložka či dopadová plocha pro bojová umění (judo, aikido, …) nebo gymnastiku mívají tloušťku od 4 do 10 cm a jsou nejrozšířenějším typem žíněnek. Jejich použití je velmi univerzální.
- Dopadové žíněnky, tzv. „duchny“ mívají tloušťku od 20 do 40 cm. Jedině tak je zajištěn měkký a bezpečný dopad při skoku z velké výšky.
Povrchové úpravy
Povrch může být:
- hladký z obou stran v případech, kdy kluzký povrch žíněnky nevadí nebo je dokonce žádoucí
- protiskluzový z jedné strany, kdy je protiskluzová především spodní část pro zamezení pohybu žíněnky po podlaze
- protiskluzový z obou stran v případě, že je jakýkoliv klouzavý pohyb na žíněnce či pohyb žíněnky samotné nežádoucí
Některé druhy žíněnek mají zpevněné rohy, díky kterým tyto pomůcky drží lépe tvar a jsou chráněny před bočními nárazy.