V sobotu 20. 1. 2018 bude prodejna v Brně z důvodu inventur uzavřena.
Úvod > Jak pečovat o materiály moto oblečení?

Jak pečovat o materiály moto oblečení?

Moto oblečení W-TEC je vyráběno z vysoce kvalitních materiálů. O tyto materiály je ale třeba náležitě pečovat, aby vám v průběhu času byly schopné poskytovat stále stejnou úroveň ochrany. Pamatujte, že důkladná údržba vašeho oblečení je nedílnou součástí jeho používání. V tomto rádci se dozvíte, jak správně pečovat o kožené i textilní oblečení.

POZOR: Je důležité, abyste před čištěním vyjmuli z oblečení všechny odnímatelné chrániče.

Údržba textilního oblečení

Textilní moto oděvy jsou poměrně nenáročné na údržbu, obzvláště v porovnání s těmi koženými. I tak ale věnujte náležitou pozornost přiloženým instrukcím – váš oděv může obsahovat nově vyvinuté materiály, které vyžadují speciální údržbu.

  • Textilní výrobky je nejlepší prát ručně v neutrálním roztoku mýdla a teplé vody. Při větším znečištění je možno prát oděvy v pračce, ale maximálně na 30 °C. (POZOR: V žádném případě při praní textilních moto oděvů nepoužívejte aviváž nebo jiné změkčovače látek. Mohli byste tak narušit voděodolnost daného materiálu.) Je možné, že součástí výrobku bude speciální membrána pro odvod par. V takových případech používejte speciální prací prostředky. Po vyprání se ujistěte, že všechno mýdlo bylo z oděvu smyto.

  • Po vyprání nechte oblečení sušit za pokojové teploty mimo dosah zdrojů tepla nebo přímého slunečního záření. Při sušení oděv buď nechte viset na věšáku nebo ho rozložte na zem a zhruba v polovině procesu ho obraťte na druhou stranu. Po usušení aplikujte na oblečení impregnační sprej na textilní výrobky, abyste tak zachovali jeho voděodolnost.

  • Nikdy k čištění moto oděvů nepoužívejte vysokotlaké čističe.

Údržba koženého oblečení

Kožené moto oděvy jsou vyráběny z pevné a odolné kůže, která velice dobře vypadá. Oděv z kvalitní kůže vám vydrží po dlouhou dobu, musíte jej však pečlivě a pravidelně udržovat. Kůže se svou podstatou chová podobně jako vaše vlastní pokožka – je-li příliš suchá, křehne a praská, je-li naopak příliš vlhká, měkne a ztrácí své ochranné vlastnosti. Proto je třeba kožené oděvy udržovat čisté, nabalzamované a poddajné. Kůže je také citlivá na silné chemické přípravky, takže je vždy dobré se ujistit, že k čištění a údržbě svého moto oděvu používáte ty správné prostředky.

  • Kožené moto oděvy čistěte buď vlažnou vodou s čistícím přípravkem speciálně určeným na kožené výrobky nebo slabým roztokem saponátu. K nanášení a stírání čistících přípravků používejte houbičku. Houbičkou jemně přejíždějte po povrchu oděvu, nejlépe krouživým pohybem. Dbejte na to, abyste kůži nepromočili. Zaměřte se především na oblasti švů a větracích otvorů, kde se špína rychle usazuje. Pokud máte problém dostat se houbičkou na méně přístupná místa, použijte vatové tyčinky namočení ve vámi zvoleném čistícím prostředku. Dostane-li se na oblečení větší množství špíny, nechte ji zaschnout a poté odstraňte jemným kartáčkem nebo gelem. Až potom pokračujte výše popsaným postupem.

  • Oblečení nechte vyschnout za stálé teploty mimo dosah tepelných zdrojů nebo přímého slunce. Oblečení nechte zcela vyschnout, a to za stálé teploty a mimo dosah zdrojů tepla nebo přímého slunečního záření. Při sušení oděv buď nechte viset na věšáku nebo ho rozložte na zem a zhruba v polovině procesu ho obraťte na druhou stranu. Doporučuje se nechat oděv schnout několik hodin, nejlépe přes noc. Změkčující přípravek, který budete na kůži následně nanášet se totiž do materiálu nevsákne, zůstane-li v kůži jakýkoli náznak vlhkosti. Nesnažte se proces schnutí nijak urychlit.

  • Kůže vyschnutím ztvrdne a bude ji tedy třeba namazat. Je důležité zvolit si k změkčení kůže vhodný přípravek. K tomuto účelu můžete použít speciální sprej, pastu, nebo tuk na kůži. Přípravek vždy nanášejte dle přiloženého návodu. Pečlivě ho do kůže vmasírujte, buď prsty nebo měkkým hadříkem. Věnujte zvýšenou pozornost švům, protože v těchto oblastech se kůže nejčastěji ničí. Nechte přípravek do materiálu důkladně vsáknout. Jakmile změkčovací přípravek zaschne, otřete celý oděv hadrem a jemně ho naleštěte.

  • Chcete-li, aby si váš kožený oděv zachoval svou voděodolnost, musíte jej pravidelně impregnovat. Po aplikaci vámi zvoleného impregnačního prostředku ho z oděvu pečlivě smyjte vlažnou vodou.

Kombinované materiály

Teď už víte, jak pečovat o své kožené a textilní moto oblečení. Jak ale postupovat při čištění oděvu, který je vyroben jak z kůže, tak z textilu? Řešení je poměrně jednoduché. Při čištění budete postupovat tak, jak je uvedeno výše. Nejdříve se zaměřte na kožené části a pak na ty textilní. Nakonec nechte oděv opět důkladně vyschnout.

Obecné informace k údržbě

Textilní moto oblečeníKožené moto oblečení
Perte maximálně na 30 °C. Neperte.
Nežehlete. Nežehlete.
Nesušte v sušičce. Nesušte v sušičce.
Nečistěte chemicky. Nečistěte chemicky.
Nebělte. Nebělte.


Související informace:
Jak vybrat moto oblečení?

Český košík roku 2015 Ověřeno zákazníky Finalista Shop roku 2016 Finalista Shop roku 2015 Shop roku 2011 Záruka 10 let Apek - certifikovaný obchod