Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

Jak pečovat o materiály moto oblečení?

Jak pečovat o materiály moto oblečení?
Jak pečovat o materiály moto oblečení?

Moto oblečení je vyráběno z vysoce kvalitních materiálů tak, aby vydrželo náležité používání. O tyto materiály je ale třeba náležitě pečovat, aby vám v průběhu času byly schopné poskytovat stále stejnou úroveň ochrany. Pamatujte, že důkladná údržba vašeho oblečení je nedílnou součástí jeho používání. V tomto rádci se dozvíte, jak správně pečovat o kožené i textilní oblečení.

POZOR: Je důležité, abyste před čištěním vyjmuli z oblečení všechny odnímatelné chrániče.

Údržba textilního oblečení

Textilní moto oděvy jsou poměrně nenáročné na údržbu, obzvláště v porovnání s těmi koženými. I tak ale věnujte náležitou pozornost přiloženým instrukcím – váš oděv může obsahovat nově vyvinuté materiály, které vyžadují speciální údržbu.

  • Textilní výrobky je nejlepší prát ručně v neutrálním roztoku mýdla a teplé vody. Při větším znečištění je možno prát oděvy v pračce, ale maximálně na 30 °C. (POZOR: V žádném případě při praní textilních moto oděvů nepoužívejte aviváž nebo jiné změkčovače látek. Mohli byste tak narušit voděodolnost a další funkční vlastnosti daného materiálu.) Je možné, že součástí výrobku bude speciální membrána pro odvod par. V takových případech používejte speciální prací prostředky. Po vyprání se ujistěte, že všechno mýdlo bylo z oděvu smyto.

  • Po vyprání nechte oblečení sušit za pokojové teploty mimo dosah zdrojů tepla nebo přímého slunečního záření. Při sušení oděv buď nechte viset na věšáku nebo ho rozložte na zem a zhruba v polovině procesu ho obraťte na druhou stranu. Po usušení aplikujte na oblečení impregnační sprej na textilní výrobky, abyste tak zachovali jeho voděodolnost.

  • Nikdy k čištění moto oděvů nepoužívejte vysokotlaké čističe.

Údržba koženého oblečení

Kožené moto oděvy jsou vyráběny z pevné a odolné kůže, která velice dobře vypadá. Oděv z kvalitní kůže vám vydrží po dlouhou dobu, musíte jej však pečlivě a pravidelně udržovat. Kůže se svou podstatou chová podobně jako vaše vlastní pokožka – je-li příliš suchá, křehne a praská, je-li naopak příliš vlhká, měkne a ztrácí své ochranné vlastnosti. Proto je třeba kožené oděvy udržovat čisté, nabalzamované a poddajné. Kůže je také citlivá na silné chemické přípravky, takže je vždy dobré se ujistit, že k čištění a údržbě svého moto oděvu používáte ty správné prostředky.

  • Kožené moto oděvy čistěte buď vlažnou vodou s čistícím přípravkem speciálně určeným na kožené výrobky nebo slabým roztokem saponátu. K nanášení a stírání čistících přípravků používejte houbičku. Houbičkou jemně přejíždějte po povrchu oděvu, nejlépe krouživým pohybem. Dbejte na to, abyste kůži nepromočili. Zaměřte se především na oblasti švů a větracích otvorů, kde se špína rychle usazuje. Pokud máte problém dostat se houbičkou na méně přístupná místa, použijte vatové tyčinky namočení ve vámi zvoleném čistícím prostředku. Dostane-li se na oblečení větší množství špíny, nechte ji zaschnout a poté odstraňte jemným kartáčkem nebo gelem. Až potom pokračujte výše popsaným postupem.

  • Oblečení nechte vyschnout za stálé teploty mimo dosah tepelných zdrojů nebo přímého slunce. Při sušení oděv buď nechte viset na věšáku nebo ho rozložte na zem a zhruba v polovině procesu ho obraťte na druhou stranu. Doporučuje se nechat oděv schnout několik hodin, nejlépe přes noc. Změkčující přípravek, který budete na kůži následně nanášet se totiž do materiálu nevsákne, zůstane-li v kůži jakýkoli náznak vlhkosti. Nesnažte se proces schnutí nijak urychlit.

  • Kůže vyschnutím ztvrdne a bude ji tedy třeba namazat. Je důležité zvolit si k změkčení kůže vhodný přípravek. K tomuto účelu můžete použít speciální sprej, pastu, nebo tuk na kůži. Přípravek vždy nanášejte dle přiloženého návodu. Pečlivě ho do kůže vmasírujte, buď prsty nebo měkkým hadříkem. Věnujte zvýšenou pozornost švům, protože v těchto oblastech se kůže nejčastěji ničí. Nechte přípravek do materiálu důkladně vsáknout. Jakmile změkčovací přípravek zaschne, otřete celý oděv hadrem a jemně ho naleštěte.

  • Chcete-li, aby si váš kožený oděv zachoval svou voděodolnost, musíte jej pravidelně impregnovat. Po aplikaci vámi zvoleného impregnačního prostředku postupujte dle návodu na/v balení výrobku.

  • Podobným postupem doporučujeme udržovat i veškeré moto rukavice.

Kombinované materiály

Teď už víte, jak pečovat o své kožené a textilní moto oblečení. Jak ale postupovat při čištění oděvu, který je vyroben jak z kůže, tak z textilu? Řešení je poměrně jednoduché. Při čištění budete postupovat tak, jak je uvedeno výše. Nejdříve se zaměřte na kožené části a pak na ty textilní. Nakonec nechte oděv opět důkladně vyschnout.

Obecné informace k údržbě

Textilní moto oblečení Kožené moto oblečení
Perte maximálně na 30 °C. Neperte.
Nežehlete. Nežehlete.
Nesušte v sušičce. Nesušte v sušičce.
Nečistěte chemicky. Nečistěte chemicky.
Nebělte. Nebělte.

Údržba moto obuvi

Jestliže chcete, aby Vám moto obuv sloužila dlouhou dobu a aby zcela plnila svůj  účel, je třeba věnovat pozornost jejímu ošetřování a následující pokyny:

  • Výrobek čistěte vlažnou vodou a houbičkou.
  • Podešev doporučujeme čistit vlhkým hadříkem a nášlapnou část kartáčkem.
  • Po každém použití je nutno nechat obuv důkladně vyschnout a vyvětrat. I po krátkém použití dochází vlivem pocení nohou k zvlhnutí vnitřní části obuvi. V extrémních případech zvažte použití přípravků, které pomáhají absorbovat vlhkost uvnitř obuvi.
  • Do promáčené obuvi vložte noviny a postupně vysoušejte při pokojové teplotě. Obuv držte z dosahu tepelných zdrojů. Nikdy obuv neperte.
  • K ošetřování obuvi v žádném případě nepoužívejte rozpouštědla, ani jiné podobné látky.
  • Pro případnou eliminaci pachů lze využít speciální deodorační prostředky neboli pohlcovače pachů.
  • Nezapomeňte, že čas, který věnujete údržbě výrobku, je přímo úměrný tomu, jak vám bude obuv dlouho sloužit.
  • Předpokládaná životnost obuvi závisí na řadě faktorů, např. jak často se používá, jakým podmínkám je povětšinou vystavena, jaká je hmotnost uživatele, a samozřejmě jak se o ni pečuje.
  • Pro kožené boty ještě doporučujeme následující:
    • Omývejte houbičkou a vlažnou vodou smíchanou s čistícím gelem nebo se slabým roztokem saponátu.
    • Abyste zvýšili odolnost obuvi vůči vodě, je nutné kůži řádně impregnovat. K tomuto jsou nejvhodnější přípravky na bázi včelího vosku, které najdete i v naší nabídce. Ten kůži nejen vyživuje, ale zároveň impregnuje a výrazně zlepšuje její vzhled. Rovněž výrazně zvyšuje životnost kožených částí. Umělou kůži pouze impregnujte. Před impregnací se ujistěte, že je všechen čistící prostředek z obuvi řádně smyt. Impregnaci je třeba po čase obnovovat.
    • Dbejte na to, aby kůže dobře a pomalu vyschla. Nevystavujte ji proto přímému slunci nebo vysokým teplotám (např. v okolí radiátoru). Koženou obuv sušte v místnosti se stálou teplotou.


Související informace:
Jak vybrat moto oblečení?


Související články

Akce a slevy na email
Akční newsletter