Na hlavní obsah

Produkty v porovnávači

Jak vybrat balanční podložku?

Jak vybrat balanční podložku?
Jak vybrat balanční podložku?

I když o tom asi moc nepřemýšlíte, dobrou koordinaci a rovnováhu potřebujete prakticky ke všem každodenním aktivitám. Ať už jdete po ulici, zvedáte se od stolu, nebo se skláníte, abyste si zavázali tkaničku, dobrá rovnováha a silné svaly vám poskytují oporu, kterou není radno podceňovat.

Balanční podložky jsou v tomto ohledu skvělým pomocníkem, protože vám umožní na koordinaci a rovnováze pracovat, a to přímo z pohodlí vašeho domova. K cvičení na balanční podložce vám stačí základní cviky, které už dobře znáte (kliky, dřepy, výpady, atd.). Tyto cviky se však snahou o udržení rovnováhy stanou mnohem účinnějšími. V tomto rádci si blíže představíme hlavní výhody balančního cvičení a pomůžeme vám vybrat takový druh balanční podložky, který vám bude nejvíce vyhovovat.


Jaké má cvičení na balančních podložkách výhody?

  • Zlepšení koordinace – Při cvičení na balanční podložce musí váš svalový aparát pracovat tak, aby zachoval tělesnou rovnováhu. Tím se přirozeně zlepšuje vaše koordinace, nejen při cvičení, ale i v běžném životě. Jelikož s přibývajícím věkem mají naše těla tendenci koordinaci ztrácet, je cvičení na balančních podložkách v tomto ohledu velice prospěšné.
  • Posilování izolovaných svalů – Pro zachování rovnováhy na balanční podložce je třeba použít jednotlivé svaly samostatně bez zapojení ostatních, které by za normálních okolností „napomohly“. Posílíte tak i hluboké svaly, které se obvykle procvičují jen těžce.
  • Snížení rizika zranění – Cvičení na balančních podložkách vám pomůže k většímu souznění s vlastním tělem, což znamená, že si budete více vědomi pohybu vašich končetin v prostoru. Snížíte tak riziko pádu nebo naražení do předmětů v okolí a zabráníte tak i případným zraněním.
  • Posílení kloubů – V závislosti na druhu cviků napomáhá trénink s balančními podložkami ke stabilizaci ramen, kyčelních kloubů, kolen a kotníků a zlepšuje tak jejich mobilitu. Pravidelný trénink taktéž snižuje riziko poranění těchto kloubů.
  • Koordinace svalového a nervového systému – Při tréninku dochází k zapojení pohybového i nervového systému. Cvičením na balančních podložkách se váš mozek učí, jak se svaly pracovat co nejefektivněji a také, jak rychleji reagovat. V zásadě jde o to, že se váš mozek a svaly naučí lépe komunikovat. Časem pak budete schopni při posilování (např. vzpírání) zapojovat více svalových vláken.
  • Spálení kalorií – Aby vaše tělo na balanční podložce zachovalo rovnováhu, musejí svaly silně zapracovat, což vede ke spalování kalorií.
  • Zlepšení držení těla – Pravidelným cvičením na balanční podložce nejenže zlepšujete koordinaci, ale posilujete také klíčové břišní a zádové svaly. Tím dosáhnete správného držení těla a zároveň zmírníte bolesti zad.

Na co se při výběru zaměřit?

1. Kdo bude podložku používat

  • Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru balanční podložky je její nosnost. Jestliže si kupujete balanční podložku pouze pro své využití, řiďte se svou váhou. Jestliže víte, že na podložce bude cvičit celá vaše rodina, zvolte si výrobek s vyšší nosností.

2. Kde budete na podložce cvičit

  • Balanční podložky nabízíme v několika velikostech. Jestliže chcete cvičit v bytě, kde není na rozměrné cvičební pomůcky moc místa, zvolte podložku menší velikosti, která se bude navíc díky nižší hmotnosti lépe přenášet.

3. Který typ balanční podložky vám bude nejlépe vyhovovat

Celogumové balanční podložky
Tento typ balančních podložek má podobu celogumových desek s menším průměrem, často opatřených masážními vroubky. Jsou malé a skladné a lze je nafouknout dle potřeby a měnit tak obtížnost cviků. Mohou mít buď rovný nebo vyklenutý tvar (ty rovné jsou vhodné pro získávání rovnováhy při sezení, s těmi vyklenutými se lépe procvičíte). Jelikož jsou tyto podložky menší velikosti, lze jich při cvičení použít více - například jednu na každou nohu.

Balanční desky

Klasické balanční podložky s plochou základnou
Tyto balanční podložky umožňují větší škálu cviků, než by se na první pohled mohlo zdát. Balanční podložku s plochou základnou lze totiž položit buď na plochou stranu, nebo na tu zaoblenou, čímž se výrazně rozšiřuje možnost jejího využití. Je-li podložka položena na plochou stanu, poskytne vám nestabilní povrch k cvičení, ale zároveň zůstane zakotvena pevně na zemi. Nehrozí tak příliš velké riziko pádu. Podložku lze v této poloze použít k mnoha standardním cvikům a zvýšit tak jejich účinek. Položíte-li podložku na zaoblenou stranu, získáte tak vysoce nestabilní pomůcku k balančnímu tréninku. Mnoho uživatelů používá podložku v této poloze k zlepšení stability ramen pomocí kliků a podobných cvičení.

Některé podložky jsou opatřeny masážními vroubky určených k masáži akupresurních bodů na vnitřní straně chodidel. Masáží podpoříte imunitní systém, krevní oběh a aktivujete nervová zakončení a zóny, které mají pozitivní vliv na správnou funkci vnitřních orgánů. Je na vás, zda vám bude takováto podložka vyhovovat.

Balanční desky
Balanční desky mají podobu pevných plastových disků s vyklenutou spodní stranou. Fungují podobným způsobem jako nafukovací balanční podložky. Balanční desku lze také použít k rozmanitým cvičením, při kterých si zlepšíte schopnost udržet rovnováhu a rychle reagovat. Udržet rovnováhu na balanční desce je zpravidla složitější než na balanční podložce, protože povrch desky je tvrdý a nepoddajný. Výhodou balančních desek je to, že jsou poměrně levné.

4. Má podložka nějaké příslušenství?

  • K podložkám je běžně dodávána i pumpička k snadnému nafouknutí. Některé podložky mohou být doplněny gumovými madly, které vám umožní do cvičení zapojit i ruce.


Máte zájem o další balanční pomůcky?

Společnost inSPORTline nabízí i další druhy pomůcek vhodných k balančnímu tréninku. Jestliže chcete vedle balanční podložky zkusit ještě něco jiného, máte u nás na výběr z těchto kategorií:

Rotany
Rotana je účinná posilovací pomůcka k zeštíhlení postavy, zejména pak v oblasti boků a šikmých břišních svalů. Cvičení s rotanou je velice jednoduché – stačí se na ni postavit a pohybovat tělem ze strany na stranu. Tato pomůcka je také velice vhodná pro ty, kteří trpí bolestmi kříže a zad, protože během cvičení nedochází k přílišnému zatěžování páteře. Určitě rotanu vyzkoušejte, obzvláště pracujete-li v kanceláři a většinu dne prosedíte. Cvičení je zábavné a výsledky se dostaví už po pár dnech pravidelného cvičení.

Balanční polštáře
Balanční polštáře jsou ideálním doplňkem pro dlouhodobé sezení. Působí příznivě proti bolestem zad, pomáhají ke správnému držení těla a mají také rehabilitační účinky. Jestliže jsou vybaveny masážními vroubky, budou vám i ideálním masážním doplňkem. Máte-li problémy se zády, rovnováhou, stresem, či svalovým napětím, určitě si nějaký pořiďte.

Jóga balanční pomůcky
Balanční jóga pomůcky se využívají zejména při cvičení pilates, jógy a core tréninku, ale s trochou vynalézavosti s nimi lze posilovat téměř celé tělo. Jedná se o pěnové válce i podložky, ale také jóga míče. Tyto pomůcky můžete využívat i k hloubkové masáži, či uvolnění svalů. Účelem cvičení s jóga pomůckami je odbourat bolesti zad a kloubů a uvolnit stresové napětí. Navíc přispívá k celkovému zpevnění postavy.

Kmitací tyče
Kmitací tyč je netradiční cvičební pomůcka, jejíž použití se zaměřuje na dlouhé, střední a hluboké svaly v oblasti zad a břicha. To je samo o sobě vynikající prevencí proti bolesti zad. Pružnost tyče vám navíc umožní trénovat vytrvalost a sílu. Během kmitání přecházejí vibrace z tyče do celého těla, což dělá cvičení mnohem účinnějším než za normálních okolností. Kmitací tyče jsou vhodné pro uživatele jakéhokoliv věku.

Pokud hledáte něco akčnějšího, možná najdete zálibu ve skákacích tyčích, popruzích Slackline, nebo závěsných systémech. Všechny tyto produkty vás budou vést ke zlepšení rovnováhy a koordinace těla.

Zvolte si balanční pomůcku dle svých představ:

Akce a slevy na email
Akční newsletter