Dříve byly součástí rozhovorů o dětech houpačky, prolézačky, parky, tříkolky – ale dnes ve spojení s dětmi skloňujeme, bohužel, i výrazy jako obezita, cukrovka, srdeční onemocnění apod. Jak má rodič probudit v dětech chuť hýbat se a sportovat? Který kroužek nebo sport je ten správný pro vaše dítě? A kdy s tím vlastně začít, aby nebylo příliš pozdě, ale aby mohly i děti samotné zasáhnout do výběru? Na začátku je dobré vědět, jaké sporty jsou vhodné s přihlédnutím k věku dítěte.
Věk 2–5 let
Ty úplně nejmenší děti – batolata a děti v předškolním věku – se potřebují nejprve zdokonalovat v základních pohybech. Na skupinové nebo organizované sporty jsou ještě příliš malé. Je proto zbytečné zatěžovat dítě v tomto věku množstvím koníčků nebo kroužků. Takto malé dětičky, které se zúčastňují organizovaných sportů, z nich ještě nedokážou získat nějaké dlouhodobé výhody ve vztahu ke sportu v budoucnosti. Ve věku 2–5 let je nejlepší a nejvhodnější nestrukturovaná volná hra, jako například skákání, tancování, házení, běhání, chytání, plavání, kotrmelce apod.
V poslední době se velmi oblíbenými staly dopravní prostředky poháněné vlastní silou. Kromě jiného
dětské odrážedlo nebo
tříkolka, které mají široké sezení podporující i správný vývoj kyčelních kloubů děťátka. Do pohybu – odrážení – se zapojují velké svalové skupiny, čímž se podporuje mobilita a správně rozvíjí motorika. Dítě si při nasedání i během samotné jízdy dává pozor, aby nespadlo, čímž udržuje rovnováhu a zároveň zpevňuje zádové svalstvo. Při jízdě a řízení zapojuje svaly rukou a rozvíjí koordinaci celého těla.
Tip do života: Pokud by vaše dítě začalo už v tomto věku inklinovat například k fotbalu nebo krasobruslení, určitě ho neodrážejte, podpořte ho a zabezpečte mu vhodné prostředí. Zkuste si popovídat s klubem ve vašem městě a zjistěte si, v jakém věku je vhodné začít se věnovat danému sportu a jaká je potřebná úroveň jeho znalostí. Nemáte kam pospíchat, váš malý nadšenec fotbalu si bude s potěšením kopat do míče i na dvoře u domu, dokud nebude dost „velký“ na zařazení do opravdového fotbalového týmu.
Věk 6–9 let
Čím jsou děti starší, tím se prodlužuje jejich schopnost koncentrace. Vedle pozornosti se jim zlepšují i pohybové dovednosti nebo házení na delší vzdálenosti. Školáci na prvním stupni už umí dodržovat daná pravidla a věnovat se organizovaným aktivitám –
fotbalu, gymnastice, tenisu,
plavání,
bojovým uměním a jiným.
V tomto věku je vynikající například i skákání na trampolíně.
Trampolínymají více výhod a jsou dobré nejen k vybití přebytečné energie:
- efektivně rozhýbou tělo,
- zlepšují koordinaci pohybů a celkovou koncentraci,
- zlepšuje se rovnováha, výdrž, síla, flexibilita, reakční rychlost,
- skákání také zlepšuje náladu a zkvalitňuje spánek dítěte.
Věk od 10 let
Ve věku 10 let má dítě plně vyvinuté vidění, koordinace i rovnováha je už lepší, děti jsou schopné porozumět pravidlům a zapamatovat si strategie her. Pravděpodobně jsou už připravené věnovat se sportům, které vyžadují určité dovednosti, například
míčovým hrám, jako volejbal, basketbal, fotbal, nebo jiným skupinovým sportům, jakými jsou hokej, nohejbal apod.
Shrnutí na závěr
Do úvahy berte věk, ale i radost dítěte při vykonávání sportovních a jiných aktivit. Rodiče by neměli ignorovat, když dítě přirozeně upřednostňuje určité činnosti. Neměli by ho ani nutit zaměřovat se jen na jeden druh sportu. Mohou tak zmařit snahu dítěte zkoušet a objevovat i jiné dovednosti, které si může oblíbit. Nezapomínejte, že děti se věkem mění, ale radost z pohybu bychom jim měli dopřát už od nejútlejšího věku, aby z nich jednou vyrostli pohybově zdatní, a hlavně zdraví lidé.
Tip do života na závěr: Pokud chcete začít vést své dítě ke sportu, neváhejte a nahlédněte do naší nabídky, kde najdete množství sportovních potřeb a her nejen pro děti, ale i dospělé.