Rádi to rozpálíte na e-koloběžce? Nově jen s povinným ručením

S jarem se to ve městech začíná hemžit i novými hvězdami ulic - nenápadnými hbitými vozítky, která klamou tělem. Člověk je sice složí raz dva pod paži, ale průměrně to vytáhnou na 25-35 km/h a ty nejsilnější i na 45. A to už je pěkná rychlost! Ano, mluvíme o elektrokoloběžkách. Tento moderní, ekologický a zábavný způsob dopravy volí pro jeho komfort a dostupnost čím dál více lidí. Se zvyšující se popularitou bohužel roste i počet nehod, a nově si tak k výkonnější elektrokoloběžce - a nejen k ní - budete muset pořídit i povinné ručení. Pro koho tato povinnost platí a kolik bude stát?

Vyšší rychlost, vyšší nároky

Koho by nelákalo vyměnit čekání v dopravní zácpě za dobrodružnou jízdu a okořenit si tak třeba cestu do práce nebo na nákup? Nebo si stylově vyrazit na výlet? Elektrokoloběžky představují rychlou a vzrušující dopravní alternativu, a není proto divu, že jejich popularita stále roste. Nová povinnost pořídit si k výkonnějším modelům i povinné ručení vznikla v reakci na zvyšující se nehodovost a má vyřešit následné pokrytí vzniklých škod. Týkat se vás to bude ale pouze v případě, že si chcete pořídit koloběžku vlastní. U sdílených městských koloběžek spadá odpovědnost na provozovatele.

Řidičák i povinné ručení 

Ne každý možná ví, že pokud si vyjedete na e-koloběžce, jejíž maximální rychlost přesahuje 25 km/h, stává se z ní motorové vozidlo, k jehož řízení musíte mít řidičský průkaz typu AM nebo B v závislosti na výkonu. Nově pak k této povinnosti přibyde i nutnost povinného ručení. 

Povinné ručení se bude vztahovat na e-koloběžky, které:

  1. dosahují  maximální konstrukční rychlosti vyšší než 25 km/h
  2. nebo dosahují maximální konstrukční rychlosti 14 km/h a váží nad 25 kg.

Avšak pozor! Někteří výrobci e-koloběžek omezují jejich rychlost zabudovaným omezovačem právě na rychlost 25 km/h. Protože ale můžete v drtivém případě omezovač deaktivovat, povinné ručení se bude vztahovat i na ně. 

Toto nařízení se dotkne také dalších vozidel, jako jsou například oblíbené Segway, dvoukolky nebo tříkolky. Oddechnou si určitě řidiči elektrokol, které tato legislativní novinka nepostihne. Proč? Motor totiž není jejich hlavním, ale pouze doprovodným zdrojem pohybu. Na kole se zkrátka pořád ještě hlavně šlape.

Od kdy a kde se pojistit?

Povinnost povinného ručení bude podle portálu Zákony pro lidi platit od 1. dubna 2024. Ještě v polovině března však většina pojišťoven nebyla na tuto novinku plně připravena. Pojišťovna VZP by vám koloběžku zatím pojistila v rámci pojištění občanské odpovědnosti, která pokrývá například škody spojené s újmou na zdraví nebo majetku, a funguje tedy na podobné bázi jako povinného ručení u aut. Kooperativa poskytuje na svých stránkách  k nové povinnosti informace, ale zájemce zatím pouze vyzývá k zanechání kontaktu na dobu, kdy bude pojištění připravené. ČSOB pojišťovna vám elektrokoloběžku pojistí jako motorové vozidlo, pokud znáte její výrobní nebo evidenční číslo (tzn. VIN= vehicle identification number). Podobně je tomu u Allianz, která k pojištění vyžaduje jednoznačnou identifikaci vozidla. Generali pojišťovna již dříve zakomponovala pojištění elektrokoloběžek k povinnému ručení pro auto. Pokud byste si jej chtěli sjednat zvlášť, pro více informací si budete muset zajít na pobočku nebo zavolat zákaznickou linku.

Kolik si na pojištění připravit?

Vzhledem k tomu, že konkrétní nabídky nemají pojišťovny ještě připravené, odhadovaná cena je spíše orientační. Pokud za orientační bod vezmeme nejbližší moped, není třeba se bát žádných horentních sum. Vaše peněženka nebude lehčí o více jak několik set korun ročně.

Modely do 25 km/h - jízda bez starostí

Pokud přemýšlíte o nové e-koloběžce, maximální konstrukční rychlost bude určující faktor. Pokud nejste zrovna závodníci, e-koloběžky s rychlostí do 25 km/h vám budou skvělým společníkem na vašich vyjížďkách a ušetří vám starosti s povinným ručením. Najdete mezi nimi jak lehčí a kompaktnější kousky, které oceníte zejména na kratších trasách nebo popojíždění po městě, tak i robustnější modely s vyšším výkonem a nosností. 

Menší modely díky jejich maximálně úspornému designu a skoro muší váze jednoduše složíte pod paži a naskočíte třeba na tramvaj. S přehledem poskládáte také masivnější e-koloběžky, ale už se trochu pronesou. Často disponují robustnějšími nafukovacími koly a díky jejich vyšší dojezdnosti s nimi můžete vyrazit i na kratší výlety do přírody. Stačí je naložit do kufru a začít objevovat krásy přírody blízké i vzdálené. Nezaleknou se ani mírného terénu a ve štychu vás nenechají ani v kopci. Spolehlivým parťákem budou i pro těžší váhy. 
Zábavy si dosyta užijete i s e-koloběžkami s velkými nafukovacími koly! I při klasickém volnoběhu díky tomu posvištíte na jedno “odstrknutí” mnohem dále a oceníte jejich lepší stabilitu a hladší manipulaci. Koloběžky se sedátkem a košíkem v sobě ideálně snoubí komfort a praktičnost. Nebudete si je moct vynachválit na nákupech i výletech. Naložit s sebou na cestu do nich můžete až 10 kg nezbytností.

Extra rychlost s ručením

Pokud to rádi rozpálíte a vyšší rychlost je pro vás jednoduše větší zábava, výkonnější e-koloběžky budou pro vás tou pravou volbou. Jak už jsme ale zmínili, podle zákona již řídíte motorové vozidlo a bez řidičáku a nově i povinného pojištění se neobejdete. E-kolobky s vyšším výkonem většinou disponují robustnější konstrukcí, což z nich dělá skvělý prostředek i pro mimoměstské toulky. S některými matadory můžete svištět úžasných 45 km/h a ujet až 50 km trasu. Najdete mezi nimi však i na pohled nenápadné rychlíky lehké váhy a subtilnějšího ražení. 

Nezapomeňte na bezpečnost

Ať už vyrazíte na jízdu po městě nebo do přírody, pomalu či rychle, důležité je vždy dbát na bezpečnost. Nepostradatelným doplňkem řádné výbavy jsou světla a odrazky. Za nezbytnou součást vaší jízdy byste měli považovat i helmu. Pokud vaše e-koloběžka spadá do kategorie s povinným ručením, tedy do kategorie motorové vozidlo, pak je helma součástí povinné výbavy. U děti do 18 let to platí stejně jako u kol pro jakoukoliv jízdu. Pro extra obezřetnost a ochranu rukou a kolen by ve vaší výbavě neměly chybět ani chrániče.

Je článek užitečný?

17x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.Související články

Související kategorie