Posilovací lavice – neoddělitelná součást vašeho tréninku

Snad každý někdy zatoužil po perfektně vysportované postavě. Jen ne každý má to štěstí, že ji i má. Důvodů je hodně. Mnoho lidí nemá pevnou vůli, dostatečnou chuť, nebo si nedokážou vyhradit čas pro sebe. Je skutečně mnoho způsobů, jak shodit kila navíc nebo nabrat svaly a zapracovat na sobě.

Ideální je kombinace několika způsobů. Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o fitness, ví, že jen samotné cvičení, nebo jen změna stravy výsledky nepřinese. Je třeba je spojit. Jen tak přinesou optimální výsledky. Hodně lidí věnuje pozornost zdravé stravě jen během hubnutí, protože napomáhá udržovat zdraví v celém těle.

Co je nejdůležitější?

Dostatečný přísun proteinů, vitaminů a minerálů, které jsou základem pro správné fungování vašeho těla. Měli byste proto jíst dostatek ovoce, zeleniny, bílkovin, ryb, masa a mléčných výrobků. Pomohou vám udržet si kondici.

Samotná strava vám ale svaly nevyrýsuje. Proto je potřebné zaměřit se také na cvičení, během kterého si posílíte všechny partie.

Ideální pomůcky

Posilovací lavice

Najdete ji v každé posilovně, nebo si ji můžete pořídit jen pro sebe i domů. Domácí „fitko“ nabírá na popularitě a dnes už není ničím výjimečným, že u známých natrefíte na stroje, které jste viděli v posilovně. Na trhu existuje množství posilovacích lavic, které slouží na procvičení různých částí těla.

Šikmá lavice

Tip do života: Pokud se chcete zaměřit na břišní svaly a potřebujete posilovač břišních svalů, určitě sáhněte po šikmé lavici. Je lehce skladovatelná a nezatíží váš rozpočet. Využijí ji i nároční sportovci, pro které jsou „břišáky“ neoddělitelnou součástí tréninku. 


Bench lavice 

Náročnějším, fyzicky zdatnějším, a hlavně mužům skvěle poslouží fitness nářadí – bench lavice. Posilují hlavně hrudník a využívají se k dosažení pevného a mohutného svalstva v této oblasti. Díky různým možnostem nastavení je perfektně přizpůsobíte svým potřebám. S bench lavicí bude váš trénink stejně efektivní jako v dobrém fitness centru a investice do ní se vám postupně vrátí, když budete mít tělo, o kterém jste snili.

Tip do života pro provozovatele fitness centra: Tato lavice u vás ve fitness centru určitě nesmí chybět.

Leg press lavice 

Ideální pomocník pro posilování nohou je leg press lavice. Je možné využít ji během cviku podobném dřepu se zátěží, ale také ve stoje. To způsobuje, že je na klouby kladena menší zátěž, čímž si šetříte vaše zdraví.

Scottova lavice

V každé posilovně by neměla chybět ani tzv. scottova lavice. Je ideální hlavně na posílení rukou. Vzhledem k jejímu zaměření se jí říká také bicepsová lavice. Existuje ve vícerých provedeních vhodných pro muže i ženy. Jelikož nezabírá mnoho místa, může se stát i součástí vaší domácí posilovny. Je jen na vás, které posilovací lavice si opatříte. Při výběru myslete na to, na jaké svaly se chcete zaměřit, aby vám posloužily co nejlépe. 

Lavice na žebřiny

Existuje také množství různých velikostí, od nejjednodušších až po nejkomplikovanější provedení, z kterých si vyberou i ti nejnáročnější. Velmi účinnou fitness pomůckou je lavice na žebřiny. Kromě břišních svalů s ní procvičíte i ruce. Pokud vám při tréninku nebude stačit jen obyčejná šikmá nebo rovná lavice, můžete si pořídit nastavitelnou, která je ideální pomůckou i během základních cviků. Neslouží jen na posilování břišních svalů, ale i na cviky s jednoručkami a vzpěračskými tyčemi. Zajistí vám dostatečný komfort během cvičení, na jaký jste zvyklí z posilovny. Jednoduchým přenastavením sklonu si můžete procvičit bicepsy, prsní svaly, břicho, záda nebo stehna. Nastavitelná lavice může být vynikajícím pomocníkem na cestě za dokonalou postavou.

Je článek užitečný?

1x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Petr Kopřiva

Expert na funkční a kondiční trénink a několikanásobný Ironman v triatlonu s více jak 15 letou praxí v oblasti tréninku. Mezi jeho největší úspěchy patří 3 místo na ME v dlouhém triatlonu a účast na MS v Ironmanu na Havaji v roce 2018. Připravil již desítky svých svěřenců na svého prvního Ironmana, od úplných základů redukce tělesné hmotnosti, až po samý vrchol. Specializuje se také na kompenzační cvičení. V rámci funkčního tréninku se orientuje na posilování s vlastní vahou a cvičení s pomůckami. Věnuje se kondiční přípravě sportovních klubů, dětí a mládeže a dlouhodobě spolupracuje se společností inSPORTline na koncepci a samotném natáčení odborných videí o tréninku a jejich produktech.Související články