Objevte kouzlo lukostřelby: Jak začít a proč to stojí za to

Lukostřelba patří k fascinujícím aktivitám s podmanivým charisma. Tato starodávná dovednost vyžaduje precizní techniku, dokonalé soustředění i vnitřní stabilitu. V době, která naši pozornost tříští, s sebou střelba lukem přináší mnoho lákavých fyzických i mentálních benefitů. Začít s touto disciplínou starých mistrů je snadnější a dostupnější, než si možná myslíte. Co k tomu budete potřebovat?

Napadlo vás někdy střílet z luku? Pokud chcete do svých dní vnést novou neobvyklou výzvu pro svou kondici i osobní růst, rozhodně byste to měli zkusit. Adrenalin, naplňující pocit vzrušení a stoupající pocit sebedůvěry s každým přesným zásahem bude odměnou všem, kteří se oddají tréninku tohoto tradičního sportu. Luk byl v mnoha kulturách důležitým nástrojem a lukostřelba byla klíčovou dovedností pro přežití i pro sportovní soutěže. Kultivací trpělivosti, vytrvalosti a sebekázně usilují lučištníci nejen o zasažení středu terče, ale i o dokonalou harmonii mezi silou, koordinací a koncentrací. Láká vás lukostřelba, ale nejste si jistí, jaké vybavení pro vás bude to pravé? Nemusíte si lámat hlavu. Následující řádky vám s výběrem vybavení poradí. 

Výbava na dosah

Pokud patříte mezi nováčky a se střelbou se chystáte teprve začít, přímou cestou k vašemu startu bude jedna z inSPORTline lukostřeleckých sad. Kromě luku a šípů v nich najdete do startu vše potřebné, a mezi vámi a novým dobrodružstvím tak nebude stát nic v cestě. Lukostřelbu si zamilují i děti a díky speciálním sadám uzpůsobeným pro potřeby i těch nejmenších se bez obav můžete na lukostřeleckou výpravu vydat společně, třeba s celou rodinou. 

Při výběru luku je důležité zohlednit několik parametrů.

→ Pravá nebo levá?

Konstrukce většiny modelů reflektuje, jaká ruka napíná tětivu. Praváci napínají pravou, leváci levou. Obzvláště u modelů pro děti, ale i některých dospěláckých, je luk uzpůsobený pro oboustranné využití, a poslouží tak stejně dobře pravákům jako levákům.  

→ Typ luku

Reflexní: Rychlost, snadná ovladatelnost a kompaktní konstrukce definují hlavní povahové rysy reflexních luků. Charakteristické svými prohnutými rameny, reflexní luky jsou známé a vyhledávané pro svou jednoduchost a schopnost vystřelit šíp k terči vyšší rychlostí. Zakřivené konce ramen směřující od střelce dodávají střelám větší energii, a šíp tak k cíli vysílají s větší přesností a lepší průrazností než klasické rovné luky. Díky menším rozměrům jsou reflexní luky nenáročné na uskladnění. Často se dají také složit. Jejich intuitivní ovládání a tradiční vzhled vnášejí do střelby pocit lehkosti i kus historického dobrodružství. Stačí je vzít do ruky, zamířit a vystřelit. Pokud se poohlížíte po jednoduchém a cenově dostupném způsobu jak s lukostřelbou začít, reflexní luk naplní vaše očekávání.

Kladkový: Technologicky vyspělejší moderní alternativa luku, která dodá vašim střelám větší sílu, přesnost i stabilitu. Kladky na koncích ramen luku snižují námahu při plném natažení tětivy, a střelci tak umožňují stabilnější zamíření a preciznější výstřel. Díky efektivnímu přenosu energie z tětivy šípům zároveň dodávají vysokou rychlost. Nastavitelná síla a délka tahu spolu s versatilními možnostmi individuálního dovybavení dělají z kladkových modelů všestranné luky, které se osvědčí v široké škále střeleckých podmínek i stylů. Vaše začátky podpoří vyšší přesností a stabilním výstřelem. Menším či slabším lukostřelcům zase dodají kuráž díky síle, kterou obdarují jejich střely. Pokud je vaším cílem rychlejší pokrok a komplexnější ovládání pro vás není překážkou, kladkový luk pro vás bude tou správnou volbou.  

→ Síla nátahu

Důležitý parametr při výběru luku představuje síla nátahu, tedy síla potřebná k plnému natažení tětivy. Uvádí se v librách (lb) a do začátků je rozumné se poohlídnout po lucích s nižšími hodnotami a postupně je navyšovat. Jaká síla je vhodná pro vás? Pro začínající střelce doporučujeme následující hodnoty: 

Děti do zhruba 13 let: 15 lbs
• Mládež a ženy: 18-26 lbs
• Muži: 24-28 lbs.

S tréninkem a pokročilostí střelce síla nátahu přirozeně stoupá. “Těžší kalibr” mezi luky představují luky lovecké, které se pohybují od 40 lbs nahoru a patří pouze do rukou zkušených střelců.  

→ Šípy

Nejen na luku, ale i šípu samozřejmě záleží a s postupem času bude jeho výběr hrát čím dál větší roli. Délka, materiál a tuhost (tzv. spine), to vše může může ovlivnit, s jakým úspěchem zasáhne lukostřelec svůj cíl. Do začátku si ale s jejich výběrem nemusíte příliš lámat hlavu. Protože šípy ne vždy skončí v terči a nezřídka se zatoulají, střeleckým novicům dobře poslouží levnější laminátové šípy. Milovníci tradice uvítají klasické dřevěné šípy a zkušenější střelce zase osloví modely z moderních lehkých a odolných materiálů jako je hliník nebo karbon

A co dál? 

Nezbytný základ v podobě luku a šípů sice na první výstřel vystačí, několik dalších vychytávek a praktických doplňků vám však nejen přijde k ruce, ale také dodá vaší výpravě ten pravý punc. 

Ačkoliv střílet se dá prakticky na cokoliv, terč a terčovnice patří k základu, který by neměl chybět v žádné výbavě. Správná terčovnice zachytí šíp a zároveň jej ochrání před poškozením. Při jejím výběru vezměte v potaz typ a tuhost materiálu. Volit můžete z terčovnic závěsných nebo usazených do stojanu. Střely ze všech stran pojme odolná terčovnice ve tvaru kostky. Klasika v podobě hustě slisované slaměné terčovnice zase ustojí zásahy šípů až několik let. Zpestřit si střelbu na cíl můžete s rodinou nebo přáteli biatlonovým zápolením se zábavnou sadou barevných terčů. Kdo chce trénovat svou mušku a sledovat svůj pokrok, neobejde se bez papírových terčů s barevnými zónami.  

Protože se v tětivě kulminuje pořádný kus energie, její zpětný švih má pěknou sílu. Zbytečným poraněním předejdete lukostřeleckými chrániči

Žádný správný lukostřelec se neobejde bez toulce, z něhož může během střelby tasit své šípy jeden za druhým. Když dojde na poslední, stačí luk uložit do speciální tašky, kde v bezpečí přečká transport do dalšího tréninku. 

V nabídce našeho vybavení na vás dále čeká spousta praktických doplňků, jako základky, náhradní tětivy, vytahováky na šípy, stabilizátor, stojany na luk nebo terčovnice a další.

Lukostřelba patří k aktivitám, které na první pohled nezbytně neodhalí svůj celý potenciál. Bohaté vyžití, které nabízí, ale zpestří rodinné odpoledne stejně jako nabídne prostor pro kultivaci hlubokého soustředění a zlepšení fyzické kondice. Dveře do světa luků a šípů jsou otevřené, stačí vstoupit a pustit se do nového dobrodružství.       
 

Je článek užitečný?

1x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.Související články

Související kategorie