Kondiční box: Vyzkoušejte zábavnou cestu k silné a štíhlé postavě

Kondiční box nebo také fitness box na vás nenechá nitku suchou. Intenzita, rychlost, výdrž a jako odměna dokonale vytvarované tělo patří mezi charakteristické prvky tohoto tréninku. Na rozdíl od klasického boxu bude vaším soupeřem maximálně vaše vlastní vůle. V kondičním boxu totiž nejde o souboj ani výhru nad protivníkem. Jeho cílem je silná a fit postava. Připravte se na intenzivní jízdu, během které dáte sbohem přebytečným kilům, stresu i starostem!

Vstupte do ringu změn

Hodiny kondičního boxu působí na tělo i mysl jako živelná smršť. Nenechají v klidu jediný sval a endorfiny při nich tečou spolu s potem proudem. Kondiční box představuje intenzivní kombinaci kardio a intervalového tréninku a rozpumpuje organismus na několik hodin. To z něj dělá ideální cestu k pružnému, silnému tělu a vytvarované postavě. Toxiny stejně jako kalorie při něm doslova vybijete z těla. A zapracujete i na své vůli. Z lekcí budete odcházet fyzicky i psychicky odolnější. Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Technika je základ

Typická lekce kondičního boxu probíhá buď ve skupině nebo individuálně a vypadá zhruba následovně: Na začátku rozehřejete svaly a připravíte tělo na hlavní část tréninku. Poté přichází na řadu instruktáž boxerských úderů a kopů, jejich kombinací a nácvik správné techniky postoje. Vše si následně vyzkoušíte v akci na boxerském pytli, případně tzv. lapech - molitanových blocích nasazených na rukou tréninkového partnera nebo trenéra, které jsou terčem úderů.
Na žádné hodině boxu, byť kondičního, se samozřejmě neobejdete bez boxerských rukavic. Kromě nich si budete muset pořídit také vlastní omotávky - nepostradatelný doplněk, který ochrání vaše klouby a zajistí, aby vám rukavice dobře seděly. Při výběru správných rukavic je důležité vzít v úvahu především jejich tvrdost a váhu.

Cvičení s dopadem

Kopy a údery vyžadují vysokou koordinaci mnoha svalových skupin, zejména paží, nohou, břicha, zad a také jádra těla, jehož aktivace je pro jejich správné provedení zásadní. Silné jádro ovlivňuje držení celého těla i jeho stabilitu, poskytuje oporu vnitřním orgánům, pomáhá nám správně dýchat. Má tak klíčový dopad na naši celkovou fyzickou kondici. Široká škála boxerských pohybů jedinečným způsobem rozvíjí flexibilitu a ohebnost nejen svalů, ale také kloubů, které zároveň i posiluje. Komplexně podporuje mobilitu našeho pohybového aparátu.

Výzva pro tělo, posun pro mysl  

Po boxerské části následuje intenzivní intervalový trénink. Tato velmi dynamická část se zaměřuje na posílení různých svalových skupin a rozvoj vytrvalosti za použití vlastní váhy nebo posilovacích pomůcek. Kombinuje sice krátké, ale extrémně náročné intervaly fyzické zátěže s krátkými fázemi odpočinku. Srdeční tep stejně jako množství spálených kalorií se dostává do závratných otáček. Bez vůle, vytrvalosti a ochoty překračovat vlastní limity se neobejdete.
Tento způsob tréninku také představuje jedinečnou příležitost, jak udržet organismus ve vysokém záběhu ještě dlouho po skončení lekce. Intervalové cvičení totiž aktivuje tzv. “afterburn efekt” nebo-li “excess-post-exercise oxygen consumption”. To znamená, že tělo spaluje značné množství kalorií ještě několik hodin po tréninku, aby uvedlo organismus po extrémně náročné fyzické aktivitě opět do normálního stavu. Na konec přichází na řadu stabilizační cvičení zaměřené na posílení svalů jádra pomocí balančních nástrojů a vlastní váhy. Následuje protažení a cooldown. 

Zaboxujte si doma

Pro ještě lepší výsledky můžete v nácviku kopů a úderů pokračovat i doma. Potřebovat k tomu budete základ, bez kterého se neobejdete: boxovací pytel nebo trenažér, boxerské rukavice a omotávky. Pustíte-li se i do intervalového nebo kondičního cvičení, určitě oceníte některou ze cvičebních nebo posilovacích pomůcek. 
Z dynamické povahy boxování může ale benefitovat každý, a to i bez řízených lekcí s trenérem. Za pouhých pár minut strávených jednoduchými, ale prudkými údery do boxovacího pytle vám poděkuje nejen vaše tělo, ale i mysl. Uvolníte naakumulovaný stres a napětí, rozpumpujete vaše srdce i metabolismus. Upřímně, kdo z nás si někdy nepotřebuje zaboxovat:)?

Fit za hranicí všednosti

Kondiční box patří mezi aktivity, které rozproudí organismus na maximum. Zapojíte při něm svaly celého těla, zapracujete na kondici, pohotovosti a odcházet budete nabití štěstím. Endorfiny doslova zaplaví váš organismus. Díky intenzitě cvičení se změn dočkáte velmi rychle a v kondičním boxu tak objevíte efektivní a dynamický způsob k vypracovanému tělu. Boxování si budete užívat. Připravte se! Dobrý pocit z mizejících kil i překonání vlastních limitů je návykový. 

Je článek užitečný?

0x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.Související články

Související kategorie