Jednoručky jsou stále populární

Pokud někdo začíná posilovat, první volbou jsou téměř vždy jednoručky (jednoruční činky). Chcete vědět, proč tomu tak je? Na tuto otázku se dá velmi jednoduše odpovědět. Jsou cenově dostupné a dají se využít při mnoha cvicích. Jsou univerzálním pomocníkem při posilování.

Nenechte se ale zmást jejich jednoduchostí. Když činku uchopíte a začnete cvičit, zjistíte, že dokážou i jiné velké věci. Při cvičení budete cítit, jak se napíná váš biceps. Vaše ruce budou konečně (časem) vypadat jako z časopisu. Při cvičení s jednoručkami můžete zapojit více svalů, jako při jiných strojích na posilování. Díky tomu můžete dosáhnout většího nárůstu svalové hmoty. Tak s chutí do toho.

Ceny jednoruček

Ceny jednoručních činek jsou velmi přijatelné. Na výběr je z velkého množství různých variant. Jsou také nenáročné na používání a lehko je uskladníte (například doma ve skříni, na stojanu). Proto jsou jednoručky atraktivní pomůckou na cvičení.

I u odborníků jsou činky tohoto typu považovány za jeden z nejlepších nástrojů na posilování. Jejich používání se doporučuje při různých typech cvičení. Využijete je nejen při silovém, ale také při dynamickém způsobu cvičení.

Činky rozlišujeme podle

  • provedení,
  • výrobního materiálu,
  • váhy.
Při výběru činky si v první řadě promyslete, na co je budete používat. Při aerobním nebo dynamickém cvičení budete potřebovat lehčí typ činky, odvíjející se od vaší síly. V tu chvíli bude vhodnější zvolit činky s možností zvětšování váhy, tedy nakládací jednoručky.

Podle materiálu si činky můžete většinou vybrat z:

  • litiny, 
  • chromové oceli (nejkvalitnější a zároveň i nejdražší), 
  • gumy, 
  • plastu.

Tip do života: Když vybíráte váhu činky, nezapomeňte na to, že bude lepší začít cvičit nejdříve s lehčí činkou, maximálně do 10 kg. Váhu činek můžete postupně zvyšovat. Jakmile dospějete do fáze, kdy budete cvičit se skutečně těžkými činkami, doporučujeme vám obstarat si raději trhačky. Ty slouží na ochranu před křečí při dlouhém cvičení s činkou.

Jak se používají trhačky?

Co to vlastně je? Jde o skutečné pomocníky při posilování pomocí činek. Trhačky vypadají jako kusy kůže či látky. Ovinete si je kolem činky a zápěstí. Můžete se pak soustředit na správnou techniku cvičení bez obav, že vám činka vypadne z ruky. 

Stejně jako činky mají i trhačky více variant na výběr:
  • hákovité trhačky,
  • olympijské trhačky, 
  • trhačky se smyčkou. 

Vzhůru do posilování. A pokud činky nemáte, tak i do nakupování. Výběr je pestrý. 

Je článek užitečný?

1x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Petr Kopřiva

Expert na funkční a kondiční trénink a několikanásobný Ironman v triatlonu s více jak 15 letou praxí v oblasti tréninku. Mezi jeho největší úspěchy patří 3 místo na ME v dlouhém triatlonu a účast na MS v Ironmanu na Havaji v roce 2018. Připravil již desítky svých svěřenců na svého prvního Ironmana, od úplných základů redukce tělesné hmotnosti, až po samý vrchol. Specializuje se také na kompenzační cvičení. V rámci funkčního tréninku se orientuje na posilování s vlastní vahou a cvičení s pomůckami. Věnuje se kondiční přípravě sportovních klubů, dětí a mládeže a dlouhodobě spolupracuje se společností inSPORTline na koncepci a samotném natáčení odborných videí o tréninku a jejich produktech.Související články